Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

SÖKE'DE İZ BIRAKANLAR

Eğitimci, Yazar, Şair Abdülkadir Güler'e Mektup ...

" Söke'de İz Bırakanlar " kitabınızı bana armağan olarakgöndermenizden büyük mutluluk duydum. Teşekkür ederim.

Sizi, yıllar önce, Aydın Eski Milletvekili canım dayım M. KemalYılmaz'ın en yakın dostu olarak tanıdım. Sizi tanımış olmak ailem için şanstı.Dayımdan sonra bizlere siz ışık oldunuz. Oğlumuz Bumin Kağan Oğuz'u yazmakonusunda dayım ve siz yüreklendirdiniz.Benim ve oğlumuzun yaşamında yol göstericimizsiniz. Sözün özü; dayımızın dostuDeğerli Hocamız bizim için önemlisiniz.

" Söke'de İz Bırakanlar " kitabınızı zevkle okudum. Sökebüyüklerini unutturmamak, Sökeliler'in hafızasında kalıcı olmaları adınaverdiğiniz emek ve düşünce derinliğinize bir kez daha hayran oldum. Sizigönülden kutluyorum. Bu eseriniz gelecek kuşaklara değerli bir armağan olacaktır.

Bir Latin atasözü olan " Söz uçar, yazı kalır, yazmakyaşamaktır, " sözünü dayım M. KemalYılmaz tüm sevdiklerine öğütlemiştir, yaşamı boyunca.

Kitabınızın " Söke Kültürü'ne Ayna Tutanlar " bölümünde 'Aydın Eski Milletvekili M. KemalYılmaz'a ' yer vermeniz ne anlamlı incelikti. O size, siz ona çok değerverirdiniz. Aranızdaki gönül bağını hep hissetmişimdir. O, benim için baba gibibir dayı ve ışık kaynağımdı. Öğretmenimve yol gösterenimdi. O'nu burada da saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyorum.

" Söke Kültürü'ne Ayna Tutanlar " bölümünde sizin gibidayı dostlarından olan Kuvay-i Milliye'nin Aydın'da doğuşu ve Aydın'ın Üç Efesikitaplarının yazarı Sadettin Demirayak'a da yer vermeniz çok iyi olmuş. BirCumhuriyet Savcısı , yazar ve aynı zamanda Aydın eski senatörü olarak ülkemize hizmet etmiş değerlibüyüğümü de rahmetle anıyorum. DayımMustafa Kemal Yılmaz ölümünden birkaç gün önce Atça mezarlığında o'nu ziyaretetmişti. Vatanına, ulusuna bağlı, hoşgörülü, sevgi ve barıştan yana adam gibiadamdı.

Kitabınızda " Söke'de İz Bırakanlar " bölümünde ' SıradışıBir Vali Recep Yazıcıoğlu'na ' hakettiği değeri vermişsiniz. Bu düşüncenizi desaygıyla selamlıyorum. O'nunla da yaşadığım güzel anılarım var. Yaşamımda, biröğretmen olarak Vali Takdirname'mi o'ndan aldım. Halkla birlikte yürüyüş yapar,tiyatro eseri izlemeye gelirdi. O'nu Taşdöner Sineması'nda gördüm. AydınCumhuriyet İlkokulu'nda öğretmenken yeni okul binamız o'nun olağanüstü desteğiile yapıldı. Eski binamızda sık sık velilerle toplantılar yapardı. TokatValisi'yken yaptığı çalışmaları videodan izletti. " Bir paket sigara paranızı bu okulunyapımına verin, bir taş da ben koydum dersiniz, " demişti.

Okulumuzda sigara içenlerin odasını ayırdı. 90'lı yıllarda bunuşehrimizde, hükümetimizin yasalaştırmasından çok önce başardı. " Ceberrut öğretmen olmayın,okul koridoruna geldiğimde çocukları azarlarken duyarsam sınıfa girer, sizidışarıya davet ederim, " demişti.

Sabahları Vali Konağı'na halkla yürüyerek giderdi. Odasının kapısıaçık durur, halk rahatlıkla odasına gider, derdini anlatırdı.

Erzincan'a atandığında o zamanki Aydın Turtay Otel'de, veda yemeğinekatıldık eşimle birlikte. Her masayıdolaşıp vedalaşmıştı. Mutluydu. " Erzincan ülke dışında mı, vatanım değilmi? " demişti.

Erzincan'da da en güzel çalışmalarıyla, Tortum Çayı'nda sörf sporuyaparak sıradışı valiydi. Ayşe Kulin'inonun için yazdığı " KÖPRÜ " romanını okumuş, televizyonda dizisiniizlemiş, hayranlığım artmıştı.

Sonunda ' VALİ ' adlı filmine gitmiş, çok ağlamıştım. 10 Eylül2003'te Söke'de Halkın Valisi'ni ulusçadualarla, gözyaşlarıyla, içimiz yana yana çok sevdiği vatan toprağına teslimettik.

Oradan her geçişimde dualarımı gönderiyorum. Sıradışı Vali RecepYazıcıoğlu'nun rahmetle, sevgiyle, saygıyla anıyorum.

" Söke Kültürü'ne Ayna Tutanlar " bölümünde Söke'nin birkültür ve edebiyat duayeni olan Halil Özşarlak'ın yazısını okuyunca da mutluoldum. O'nun ' İpekli Mendil ' kitabını dayım armağan etmişti. Akıcı, güzel birTürkçe'yle yazılmıştı. Sular, seller gibi zevkle okumuştum. O'nu da buradansaygıyla anıyorum.

Kitabınızın ' Eğitimciler-Öğretmenler ' bölümünde aile dostumuzŞenan Bayraktaroğlu'nu görünce, onlarla yaşadığımız güzel anılar canlandıgözümde. Değerli eşi rahmetli Aysel Hanım'la da çok severdik birbirimizi.Oğlumuz Bumin de çocukluğunda Şenan Amcası'na çok düşkündü. Yaşam koşullarıdostları ayırmış gibi görünse de gönül bağı hep yaşıyor. Şu dünyada sevgiyleanılmak kadar güzel bir duygu olamaz sanırım.

Değerli Hocam, Dayı Dostu, Güzel İnsan Abdülkadir Güler'e,

Kalıcı, anı yüklü bu eseriyle, yurdumun güzel insanlarınıölümsüzleştirdiği için teşekkür ediyorum.

Sonsuz sevgi ve saygılarımla...