Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

DUYGUSAL ZEKASI YÜKSEK İNSANLARIN BEŞ ALIŞKANLIĞI

“Çağımın en önemli keşfi, bir insanın tavırlarını değiştirerek hayatını da değiştirebileceği.” William JamesDuygusal zekanın işteki başarımızdan diğer insanlarla ilişkilerimize kadar hayatımızın birçok alanında fazlasıyla etkili olduğu gittikçe daha da kabul görüyor. Duygusal zekanın iyi yanı, IQ’nun (zeka düzeyinin) aksine, yeni düşünce ve davranışlara dayalı alışkanlıklar edinerek ve uygulayarak seviyesini yükseltmesinin mümkün olmasıdır. İşte duygusal zekası yüksek insanlarda görülen beş alışkanlık.

OLUMLU ŞEYLERE ODAKLANIRLAR

Çevrelerindeki olumsuzlukları inkar ya da gözardı etmeseler de duygusal zekası yüksek insanlar zaman ve enerjilerini bilinçli bir şekilde olumlu şeyleri düşünmek için kullanır. Bunu yaparak daha fazla olumlu insan ve olayı çağırdıklarını düşünürler. Herhangi bir durumu incelerken aksaklıklardan ziyade doğru yapılanlara odaklanırlar. Zamanlarını olumlu insanlarla geçirmeyi tercih ederler. Gelecek konusunda da iyimserdirler.

GEÇMİŞİ BIRAKIP GELECEĞE BAKARLAR

Duygusal zekası yüksek insanlar, hata ve yanlışlardan ders alıp hayatlarına devam ederler. Genel eğilimleri gelecekte kendi yararlarına kullanabilecekleri bir ders çıkarmaktır. Geçmişe takılıp kalmaktansa karşılarına çıkabilecek olasılıkları düşünmeyi tercih ederler. Olumlu düşüncelere sahip bu insanlar, başkalarının zorluk gördüğü durumlarda fırsat arar ve bunu değerlendirirler.

SINIRLARINI ÇİZİP BUNLARI KORURLAR

Son derece samimi ve açık olmalarına rağmen duygusal zekası yüksek insanlar kendilerini ezdirmezler. Diğer insanların kendilerinden, zamanlarından ve enerjilerinden faydalanmasını önleyecek sınırları çizebilecek kabiliyete sahiptirler ve genelde bunu tercih ederler. Özgüven sahibi insanlar, birilerinin kendilerini suiistimal etmek istediklerini hissettiklerinde sezgilerine güvenirler. Kendi çıkar ya da değerlerine hizmet etmeyen durum ve istekleri kibar ama kararlı bir şekilde reddedebilirler.

HAYATLARI BOYUNCA ÖĞRENMEYE VE BÜYÜMEYE DEVAM EDELER

Duygusal zekası yüksek insanlar hayatı asla bitmek bilmeyen bir büyüme ve öğrenme fırsatı olarak görürler. Bilgi dağarcıklarını genişletmeye ve kişisel gelişimleri için zaman ve enerji yatırımı yapmaya devam ederler. Diğer insanlar hakkında merak duygusu beslerler ve her etkileşimi yeni bir şey öğrenme veya daha önce hiç sahip olmadıkları bir içgörüyü edinme fırsatı olarak görürler. Yeteneklerine güvenirler ama iletişim kurdukları her insandan öğrenecekleri bir şey olduğunu düşündükleri için daima alçak gönüllüdürler.

EĞLENİP YOLCULUĞUN TADINI ÇIKARIRLAR

Hedef odaklı olmalarına ve bilgi dağarcıklarını daima genişletmeye çalışmalarına rağmen duygusal zekası yüksek insanlar hayatın tadını çıkarmanın önemini yadsımazlar. Keşfetmeye, hayatı tam anlamıyla tecrübe etmelerine olanak sağlayacak yeni hobiler ve ilgi alanları edinmeye açık ve heveslidirler. Duygusal farkındalıkları sayesinde rahatlamaya, dinlenmeye, yenilenmeye ve eğlenmeye ne zaman ihtiyaç duyduklarını bilirler. Bunlar kurslara yazılan, hayatları boyunca yeni ilgi alanları ve hobiler edinen, tecrübelerini ve hayattan aldıkları keyfi daima artırmaya çalışan insanlardır. Maceracı bir ruha ve hayattan keyif almayı seven diğer insanları kendilerine çeken bir tavra sahiptirler. Bu da onlara hayatları boyunca kendilerini beslemesi ve desteklemesi için güvenebilecekleri kuvvetli bir destek ağı sağlar.