Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

VATAN BİR BÜTÜNDÜR

“Türkiye halkı asırlardan beri hür

ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı

hayatın şartı kabul etmiş bir milletin

kahraman evlatlarıdır. Bu millet

istiklalsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz

ve yaşamayacaktır...”

(1922)

Dünya üzerinde tek bağımsız Türk devleti olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi olan Anadolu, dünyanın hiçbir ülkesi kadar üzerinde yaşayanların kan ve terleriyle sulanmamış, hiçbir yeri Anadolu kadar üzerinde yaşayanların omuzları üzerinde binlerce yıl varlığını koruyamamıştır. Yeryüzünde hiçbir toprak parçası, Anadolu kadar çetin mücadelelere sahne olmamıştır. Anadolu, Cumhuriyet Türkiye’sinin tam istiklale sahip, tam bağımsız Türk ülkesidir. Türklüğün Türk Ulusu’nun ana kaynağı ve anasıdır ve Cumhuriyet çocuklarının, bütün Türklüğün vazgeçilmez vatanıdır. Bunun içindir ki, Türkiye Devleti üniter bir devlet ve üzerinde yaşadığımız vatan bir bütündür, parçalanamaz, bölünemez, federasyon ve federatif hiçbir şekilde düşünülemez. Böyle düşünmek ülkeye büyük fenalıktır, en büyük ihanettir. Bunun zararını bütün bir ulus hatta Türk’lük camiası çeker.

Atatürk ; “Türk Ulusu’nun eski ve yüksek tarihi ve topraklarının derinliklerinde varlıklarını koruyan eserleri ile yaşadığı bugünkü sınırlarımız içindeki yurttur. Vatan hiçbir kayıt ve şart altında ayrılık kabul etmez bir kütledir. Vatanın her parçası istisnasız, Türk tarihinin maddi ve kesin dayanaklarıdır.” demektedir. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Türk Ulusu’na bu düşünce ve görüş tarzı ile emanet edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti;

“Her anlamda Büyük Türk Milletinin

öz ve değerli eseridir. Kıymetli

evlatları elinde daima yükselecek

sonsuzluğa kadar yaşayacaktır…”

(1926)

Atatürk’ün tarihe mal olmuş varlığının yolumuzu aydınlatan değişmez bir rehber, yol gösterenimiz olduğunu Cumhuriyetin 95. Yıl dönümünde bir kez daha önemle hatırlamış bulunuyoruz. O’nun izinde, demokrasiye bağlı, uygar, çağdaş, laik, bilime saygılı, bilgi ve teknoloji çağını yakalayıp, hep ileride yürüyeceğiz.

İnsanlık tarihinin bu büyük insanına yaraşır şekilde her zaman olduğu gibi, O’nun hedef gösterdiği aydınlık yoldan sapmadan, uygar ve çağdaş Türkiye’nin başarısı için tüm varlığımızda uğraş vereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

ATATÜRK’ÜN TÜRK’Ü ANLATTIĞI YAZI

Bu memleket, Dünya’nın beklemediği, asla ümid etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahna oldu. Bu sahna 7 bin senelik en aşağı, bir Türk Beşiğidir. Beşik Tabiatın rüzgârları ile sallandı; Beşiğin içindeki çocuk Tabiatın yağmurları ile yıkandı. O çocuk Tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvelâ korkar gibi oldu ; sonra onlara alıştı ; onları Tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o Tabiat çocuğu Tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

“Türkiye Cumhuriyetini

Kuran Türkiye Halkına

Türk Milleti denir.”

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

K.ATATÜRK