Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

TARİH 1923 BİR BAŞKA ANI: KIVILCIM

“Avrupa’ya öğrenci yollanacaktır. Allah! Allah! Lozan yapılmış ama henüz onaylanmamış. Memleket her köşesinden, bucağından kaynıyor. Harabe içinde. Düşman tahrip etmiş. Avrupa’ya öğrenci göndermek...”

Bu satırların yazarı Atatürk’ün yurt dışına gönderdiği ilk 750 öğrenciden birisidir. Gitmiş, okulunu başarıyla bitirmiş, mesleğinde hızla yükselip üniversitede yeni bölümler açmış, gençlere hocalık yapmış biri: Ordinaryüs Profesör Doktor Mahmut Sadi Irmak / Başbakan.

Bu anıyı şöyle anlatıyor:

“Yıl 1923. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olduğum sıralarda okul duvarlarında bir ilan görüyorum. ‘Avrupa’ya öğrenci yollanacaktır’ Allah Allah diyorum, ülke yıkık dökük. Avrupa’ya öğrenci ! lüks gibi gelen bir şey. Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içerisinde 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanına Atatürk “Berlin Üniversitesi’ne gitsin” diye yazmış. Zaman geldi. Sirkeci Garı’ndayım ama kafam öyle karışık ki gitsem mi kalsam mı, orada beni unuturlar mı, para yollarlar mı, gurbet ellerde ne yaparım? Bir an gitmeye karar verdim, döndüm. O sırada bir pasta dağıtıcısı ismimi çağırdı:

“Mahmut Sadi, Mahmut Sadi, bir telgrafın var”

Telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu:

“Sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum; alevler olarak geri dönmelisiniz”

Var mı böyle bir şey? 11 öğrencinin nerede, ne zaman, ne düşüneceğini hissedebilen bir lider, DÜNYA LİDERİ olmasın da ne olsun! Yıl 1923... Biz evimizde bir çocuğumuzun huyunu değiştiremiyoruz, bir huyunu...

Tüm ülkenin eğitimi için çabalıyor, yeniliyor, O büyük yol gösterici.

Mahmut Sadi, devam ediyor: