Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

ÇİÇEKLERİN GÜCÜYLE DENGELERİN BACH FLOWERS TERAPİSİ

İnsanın dengesine kavuşması, iç sesi ve önsezileri ile tekrar bağlantı kurabilmesi için insan bedenine usulca destek veren çiçek özleriyle tanıştırıyor bizleri Terapist Herlinde Hafner. Bach Flowers’la ilgili şu anıları anlatıyor:

Sabırsız ve aceleciyseniz “kına çiçeği” içinizde koşup duran atın biraz sakinleşmesine yarayabilir ya da ümidinizi yitirdiyseniz, her şeye olumsuz yaklaşıyorsanız katır tırnağı damlasıyla hayata biraz daha olumlu bakmaya başlayabilirsiniz...

Avrupa ve Amerika’da ok iyi bilinen tarihi 100 yıl öncesine kadar uzanan ve çiçeklerin tedavi edici gücünü kullanan Bach Flowers terapisi 2009 yılından bu yana Herlinde Hafner tarafından Türkiye’de de uygulanıyor. Bir pedagog olan Hafner, Avusturya’da kadınlar ve gençlerle yürüttüğü çalışmaların ardından 10 yıl önce Türkiye’ye gelmiş ve Avusturya’da tamamladığı Bach Flowers danışmanlık eğitiminin ardından bu terapiyi uygulamaya başlamış. Terapinin ilişki problemlerinden depresyona kadar pek çok konuda yardımcı olduğunu söylüyor.

Bahc Flowers nedir?

Bach Flowers terapisinin ne olduğunu anlamak için biraz tarihe gitmek gerekiyor. İngiliz doktor, araştırmacı ve bakteriyolog olan Edward Bach (1886 – 1936) herhangi bir yan etkisi olmayan, zihin – ruh ve fiziksel bedene iyi gelecek bir ilaç bulma peşindeydi. Homepatinin babası sayılan Dr. Samuel Hahnemann ile birlikte böyle bir doğal ilacı bulmak için araştırmalar yürütüyorlardı. “Kimyasal ilaçlar fiziksel bedenimiz üzerinde etki gösterir. Her iki doktor da fiziksel olarak hastaysak ruh dünyamızın da denge halinde olmadığını düşünüyordu. Bu araştırmaların arkasındaki teori buydu” diyen Herlinde Hafner, Bach Flowers terapisinin kişinin fiziksel bedeninde değil, aura’sında, duyu dünyasında etki gösterdiğinin altını çiziyor. Yaşamının son yıllarına kadar bitkiler üzerinde araştırma yapan ve çalışmalarını Oxfordshire bölgesinde bulunan Mount Vernon’a sürdüren Bach, insanda duygu durumu ve davranış örneği bulunduğunu sağlık durumlarına uygun çiçek özleri belirledi. 1930 yılında ve kendi adını verdiği Bach Flowers teparisi, yabani ağaçların çiçeklerinden üretilen ve her biri farklı sağlık sorunları için kullanılan karışımlardan oluşuyor. Bugün Bach Flowers tentürü Bach’ın yöntemine sadık kalınarak hazırlanmış yine onun belirlemiş olduğu bölgelerden toplanmaktadır.

Türkiye’de insanlar duygularını çok yoğun yaşıyor. Bu duygusal patlamaları dengelemek için çiçeklerin enerjinin kullanıldığı Bach çiçekleri terapisi iyi bir çözüm” diyor Herlinde Hafner terapist.

Hastalıkların çoğu fiziksel değil, zihinsel ve duygusal kaynaklıdır. Korku, kaygı, umutsuzluk, yorgunluk, acı çekme gibi sorunlar hastalığa zemin hazırlar. Güzellikleri ve kokularıyla bizi etkileyen bazı çiçeklerin enerjileriyle de duygu kontrolünde bize yardımcı olduğu öne sürülüyor. Dr. Bach Çiçekleri Terapisi; geniş kapsamlı etki alanı, kolay kullanımı, yan etkilerinin olmayışı ve diğer terapilerle olumsuz etkileşimde bulunmayışı, bu yöntemin başlıca özellikleridir. Bunun için 38 çiçek özünün şifalı enerjilerini kullanarak, hastalıklara neden olan negatif duyguların çözümlendiği bir terapi sistemi geliştirmiş, İngiliz doktor, bakteriyolong Edward Bach.

Çiçek özleri nasıl etki ediyor?

Çiçek özlerinin iyileştiren ve dönüşüm sağlayan potansiyeli sayesinde güçsüz yönümüzü güçlü hale çevirebilecek duruma geliriz. Neşe, sevinç, güven ve sevgiyi öğrenir deneyimleriz, zihnimiz berraklaşır, içsel güce, cesarete, sükunete ulaşır, gerçeğe ve daha birçok şeye ilişkin anlayış geliştiririz. Dünyayla bir olduğumuzu hisseder, gelişir ve giderek sağlımıza kavuşuruz. Çiçek özleri, örneğin ağrılar gibi, fiziksel rahatsızlıklarda da kullanılabilir. Etkileri özellikle çocuklarda iyi izlenebilir çünkü onlar önyargılar ve sınırlayıcı düşünce kalıpları oluşturmamışlardır.

Eğer son 10 – 15 yıl içinde bir dönemi Avrupa’da geçirdiyseniz ve biraz olsun alternatif tedavilere ilginiz bulunuyorsa Bahc Çiçekleri ismini duymamış olmanız pek mümkün değil. Bazı evlerdeki ilaç dolaplarında yer alır ve insanlar duygu durumlarına göre kendilerini tedavi ederler. İngiltere, Avusturya ve Macaristan’da da yaygındır.

Unutulmamalıdır ki, Dr. Bach’ın çiçek terapisi, herhangi bir ilacın yerine geçmez, “olumsuz duyguların fark edilmesinde ve giderilmesinde” destekleyici bir terapi yöntemidir.

Çiçeklerin gücüyle terapi hakkında kişisel bir deneyimim olmadı. Yalnızca bu konuya ilgi duydum. Günümüzde pek çoğumuzun böyle bir terapiye gereksinimi olduğunu düşünüyorum. Yorumu size bırakıyorum.