Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

ZENGİN – FAKİR UÇURUMU

Dünya Bankası tarafından yayınlanan “ülkelerin değişim serveti 2018” raporunda 2014 yılında küresel servetin yüzde 66 artarak 1 katrilyon 143 trilyon dolara ulaşmasına karşın, dünyada servet dağılımında önemli düzeyde mevcut olduğu bildirildi. Dünya Bankasının ülkelerin ekonomik ilerlemeleri ve sürdürülebilirliklerini değerlendirmek için servet verisini kullanarak hazırladığı “ülkelerin değişen serveti 2018” başlıklı raporu yayınlandı. Raporda, önemli düzeyde bir eşitsizliğin mevcut olduğu görülürken, yüksek gelirli OECD ülkelerinde kişi başına düşen servet düşük gelirli ülkelere göre 52 kat daha fazla gerçekleşti. Raporda, 1990-2014 dönemine yönelik doğal sermaye bir kişinin ömrü boyunca elde ettiği sermaye bu kişinin ömrü boyunca elde ettiği kazançlar ve net yabancı varlıklar gibi bileşenlerin toplamı alınarak 141 ülkenin servetleri incelendi. Kişi başı zenginlik en yüksek 1 milyar 671 bin 736 dolarla Norveç’te, 1 milyar 466 bin 757 dolarla İsviçre’de, 1 milyar 288 bin dolarla Lüksemburg’ta gerçekleşti. Türkiye’de kişi başına zenginlik 1995-2014 döneminde yüzde 2 artarak yatay seyretti. Bu sonuçta, dış borç yükündeki kademeli yükseliş zenginliğin büyük bir kısmını oluşturan doğal sermayedeki azalış ve diğer varlıklardaki yavaş ilerleme etkili oldu. Bunun sonucunda Türkiye’de kişi başı zenginlik 2014de 45 bin 998 dolar oldu. Raporda ülkelere göre kişi başı servet rakamlarına da yer verildi. Buna göre, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’da finansal krizin ardından dış borçların şişmesi ve insan sermayesinin azalması veya durağanlaşmasının etkisiyle 2010’da kişi başına servet geriledi. Raporun bulgularına göre, son 20 yıllık dönemde küresel servet önemli oranda artarken 24’ten fazla ülkede çeşitli gelir dilimlerinde kişi başına düşen servet azaldı veya aynı kaldı. Küresel servet tahmini olarak, 2014 yılında sabit fiyatlarla yüzde 66 artarak 690 Trilyon dolardan 1 katrilyon 143 trilyon dolara yükseldi. Dünya Bankası’nın raporunda uzun yıllar boyunca tarım arazilerinin orman alanlarının yok edilmesi pahasına genişletilmesi ile üretken ormanların değeri yüzde 9 azaldığı belirtildiği raporda görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Grubu başkanı Jim Yong Kim, “Dünya genelindeki ülkeler beşeri ve doğal sermaye oluşturularak ve geliştirerek servetlerini artırabilir ve daha güçlü büyüyebilirler. Dünya Bankası Grubu ülkelerin insanlarına daha fazla ve daha hızlı yatırım yapmalarına yardımcı olmaya yönelik çabalarına hız veriyor. Eğer beşeri sermayeyi ülkelerin servetinin en büyük bileşeni olarak değerlendiremezsek sürdürülebilir ve güvenilir kalkınma mümkün olamaz” değerlendirmesini yaptı.

2 YILDA 12 BİN TÜRK ÜLKEYİ TERK ETTİ

New World yayınladığı “Milyoner Göçü 2018” raporuna göre, nüfusa göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre, en fazla göç veren ülke Türkiye geçtiğimiz yıl ülkeyi terk eden Türk milyoner sayısı 6 bin olurken son iki yılda Türkiye’yi terk eden milyoner sayısı ise 12 bin…

Güney Afrika merkezli Niw World Weath’in yayınladığı milyoner göçü 2018 raporuna göre, geçtiğimiz yıl 95 bin milyoner yaşadığı ülkeleri terk etti. 2017 raporunda bu rakam 82 bindi. 2016 ise 64 bin. Yan 2 yılda 31 milyoner valizlerini doldurup banka hesaplarını değiştirerek başka ülkelerde yaşanmaya başladı. En fazla tercih edilen ülke 10 bin ile Avusturalya, bu ülkeyi 9 binle ABD, 5 binle Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Karayip Adalarını tercih edenlerin sayısı 3 bin, 2 binle listelerin 6 ve 7 sırasında İsrail ve İsviçre bulunuyor. 8. Yeni Zelanda, 9. Singapur ve 10. Singapur’a giden dolar milyonerlerinin sayısı ise 1000…. Ülkesini terk edenlerin büyük kısmı gelişmekte olan bölgelerden listenin ilk sırasında Çin var. 2017 yılında ülkesini terk eden Çinli milyonerlerin sayısı 10 bin. 2. Sırada yer alan Hindistan’da bu sayı 7 bin. Türkiye geçen yıl olduğu gibi. Üst sıralarda 6 bin ile 3., Brexit yaşayan İngiltere 5 bin ile dördündü, 5., 5 ile terör ile vergilerden en fazla etkilenen ülkelerden bir olan Fransa var. Petrol fiyatlarından etkilenen Rusya 3 bin, Brezilya 2 bin, Endonezya 2 bin ile listenin üst sıralarında yer alıyorlar. Tutuklamalar ve görevden almalarla çalkalanan Suudi Arabistan’ı terk eden milyonerlerin sayısı bin. Nijerya da aynı sayıda milyoner göçmeni vermiş. Rapora göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göçü veren ülke Türkiye 2015de 1000 olan bu sayı, 2016’da hızla arttı ve 6 bine yükseldi. Geçen yıl da 6 bin olunca Türkiye dikkatleri üzerine çeken ilk ülke oldu. Geçen yıl açıklanan rapora göre Türkiye, 5 ülkeyken bu yıl açıklanan raporda 3 ülke konumuna yükseldi. İki yılda 12 bin Türk dolar milyoneri ülkesini terk etti.