Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI ÜZERİNE

Çiftçinin 2002’den 2018’e kadar 23 kat artan borcu her geçen gün kanayan bir sosyal yara haline geliyor. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçinin borçlarının yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu söyledi. Sadece Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası için borçlarının yapılandırılmasının yeterli olmayacağını dile getiren Gökçel, çiftçinin yaklaşık 40 milyar lirayı bulan özel bankalara olan borcunun da yapılandırılması gerektiğini ifade etti. Gökçel, “Çiftçinin yasal takibe giren kredi miktarı 2005 Ekim ayında 150 milyon lira iken 2018’in Ekim ayında 21 kat artarak 3 milyar 200 milyon liraya ulaştı” dedi.

Gökçel, bu sorunun çözülmesinin tarım politikaları açısından önemli olduğunu kaydetti. Çiftçinin borcu nedeniyle takibe düştüğünü anlatan Gökçel, “Ben Mersin için şu anda söylüyorum. Çiftçilerin borcu bana verdiği takibe düştüğünü anlatan Gökçel, “Ben Mersin için şu anda söylüyorum. Çiftçilerin bana verdiği yüz civarında takipte var. Biliyoruz ki önlem alınmazsa sadece Mersin’de bini bulabilir” ifadelerini kullandı.

Turizmciye, sanayiciye vergi borcu olana imkan sağlandığını aktaran Gökçel, uzun yıllardır tarıma dair borç yapılandırması olmadığına vurgu yaptı. Gökçel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burayı kaçırmamak gerek. Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli borçlar bir sene ertelenebiliyor ama faizli borcu ertelmek genel olarak afet olaylarından sonra oluyor. Bu sorunu çözmüyor. Çiftçinin faizsiz borcu ödeyebileceği sürece yayma Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri için ayrıca 40 milyar lirayı bulan özel bankalar faizlerin artması nedeniyle cari faiz işletiliyor ki, çiftçi bunun altından kalkamaz. Bununla da ilgili yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Kendim de yaşadığım için biliyorum. Çiftçi tekrar borçlanıp ödüyor. Ürettiği üründen para kazanmadığı için aldığı borcu ödemesi mümkün değil.

Cengiz Gökçel, “Çiftçinin 2002’de borçların tamamının 5 milyar lira olduğunu ancak 2018 Ekim ayında borcunun 20 katına çıkararak 110 milyar liraya yaklaştığını bildirdi. Gökçel, çiftçinin bankalara olan 4 milyar liralık borcunun yüzde 20’sinin özel bankalara ait olduğunu aktardı.

MERKEZDEN UYARI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aylık fiyat gelişmelir raporunda Kasım’da tüketici fiyatları bazında temel mal fiyatlarındaki düşüşte vergi indirimleri temel belirleyici olurken Türk lirasındaki değer kazancı ve petrol fiyatlarındaki gerileme dönemsel indirimler ve iç talepteki zayıflamanın da etkileri hissedildiği belirtildi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Kasım ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, “Üretici fiyatlarında ise Kasım ayında Türk lirasındaki değerlenme ve başta petrol olmak üzere uluslararası emtia fiyatlardaki düşüşlere bağlı olarak bir miktar gerileme kaydetmiş, üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları güçlü seyrini korumuştur” denildi. Raporda enerji fiyatlarının Kasım ayında yüzde 0.71 azaldığı uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşe ve Türk lirasındaki değer kazancına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarının yüzde 2.16 gerilediği belirtildi. Katı yakıt fiyatlarının yüzde 0.90 düşüş gösterdiği şebeke suyu ve doğalgaz fiyatlarında artış gözlendiğini belirten raporda, “Bu gelişmelerle birlikte enerji grubu yıllık enflasyonu 4.08 puan düşüşle yüzde 25.35 olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Raporda gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Kasım ayında 3.00 puan azalarak yüzde 25.66’ya gerilediği kaydedildi. Gıda ve alkolsüz içecekler enflasyondaki düşüşte taze meyve ve sebze öncülüğünde gerileyen işlenmemiş gıda fiyatlarının belirleyici olduğu vurgulanan raporda patates ve bakliyat fiyatlarının belirgin oranda yükseldiğine vurgu yapıldı.

Grup yıllık enflasyonun yüzde 2360’a gerilediği aktarılırken, bu grupta süt ürünleri çay ve katı yağlarda fiyatlar düşerken ekmek ve tahıllar ile konserve ürünlerindeki artış eğilimi

yavaşlamakla birlikte sürmüştür. Bu gelişmelerle taze meyve – sebze gıda enflasyonu Kasım ayında sınırlı bir oranda gerileyerek yüzde 24.21 olmuştur.