Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

SARIKEMER YOLLARINDA SİYASET

Bu seçim ortamında baktım ki Sökeliler tam anlamıyla politize olmuş, fırsat bulunca bende onların arasına katıldım. Eski dönemlerde de seçim kampanyaları çok hareketli olurdu. Ama şu sıralarda siyasi partiler arasında kurulan ittifaklar seçim kampanyalarının daha hararetli geçmesine neden oluyor.

Artık son günlerde siyasi tansiyon giderek yükseliyor. Bu seçimi kim kazanır diye herkes birbirine soruyor. Bu ortamda bir tahmin yürütmenin de anlamı yok. Geçtiğimiz günlerde CHP adayı Levent Tuncel ile DP adayı Süleyman Toyran’ın kampanyalarını izledim. Ama yine de bir sonuç elde edemedik.

Şu veya bu kazanacak desem net bir gelişme ve kamuoyu sonuçları yok, onun için kesin bir kanıya varamadım. Mesela DP başkanı Musa Avcı başkanlığında Sarıkemer Beldesine giden Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın ekibi belde de gün boyunca vatandaşlarla Sarıkemer’in sorunlarını konuştu; oylarını 2014’te olduğu gibi yine Süleyman Toyran’a vermelerini istedi.

Büyük nüfus kaybına uğrayan Sarıkemer halkı ise beş yıl boyunca hizmet alamamanın sancısı içinde kıvranıyor. Nitekim DP heyeti Sarıkemer kavşağına geldiğinde gördüğü manzaraya inanamadı. Köstebek yuvasına dönen yollardan araçlar nasıl gelip geçmiş. İki anayol seçim gününe kadar nasıl inşa edilecek? Görünen o ki Aydın Büyükşehir Belediyesi 5 yıl içinde yapmadığı yolları tamda seçim ortamında yapmaya kalkışması ne anlama geliyor?

Ancak ara yolların Söke Belediyesi tarafından daha önce yapıldığı net olarak görülüyor. Bilmem farkında mısınız? Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, iş boyunca vermediği hizmetleri seçim gelip kapıya dayandığı zaman vermesi kötü bir alışkanlık değil mi?

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden o kadar şikayetçi olmaya gerek yok. Seçmen nasıl olsa 31 Mart Pazar günü onları sandıkta yargılayacak.

Zaten biz 6 kişilik bir grup olarak Özlem hanım efendinin hizmetlerini yerinde görmek için Sarıkemer’e gitmedik. Kasabaya niçin gittiğimiz belli. Beldenin sorunlarını belde halkıyla bire bir konuşmak istedik. Kafile başkanı eski Söke Milli Eğitim Müdürü Musa Avcı ve eşi Gülser hanımefendi 1977’de Sarıkemer’e öğretmen olarak tayin olmuşlar ve 7 yıl bu beldede kasaba halkıyla kaynaşarak görevlerini sürdürmüşler. Musa Avcı ortaokul müdürlüğü, belediye başkanlığı ve yerel seçimlerde de Sarıkemer’in belediye başkan adayı olmuştur.

Bu yüzden ilçe DP başkanı Musa Avcı’yı bu bölgede tanımayan insan yok. Bu yüzden iki koldan Musa Avcı ve eşi Gülser hanımefendi ve DP’nin tanınmış üyelerinden Mine Nil Özgen ve Faruk Çaylı beldede kapısını çalmadıkları konut bırakmadılar. Öte yandan DP başkan yardımcısı Vedat Akarsu beldede açık olan kahvelere giderek vatandaşı DP’ye davet etti ve ‘’Türkiye’nin geleceği bizim elimizde’’ diyordu.

Mine Nil Özgen hanıefendi de şikayetlerini yüksek sesle dile getiriyor ve beş senedir mahallemize verilmeyen hizmetler seçime bir ay kala Büyükşehir’in aklına gelmiş can havliyle kendilerini zorluyorlar. Onun için böyle hata yapanlara oy verilmez. Onun için böyle hata yapanlara oy verilmez., onun için ileriki süreçte kasabanın kaderi gelecekte DP’nin eline geçecek. Nereye ve hangi eve gitsek dostlar Musa bey ve Gülser hanıefendiyi onları hiç unutmadık, az önce konuştuk diyorlar. Yetiştirdiği talebeleri etrafını sardı. Aileleri de bizi kahvaltıya çağırdı. Anlayacağınız Musa Avcı beldenin babası eşi Gülser hanım da anası olarak tanınıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu saat 10:00’dan 17:00’ye kadar misafirperver Sarıkemerlilerle birlikte olduk.

Onlarla tek tek sorunlarını konuştuk, çünkü Sarıkemer son yıllarda unutulmuş bir belde haline gelmiş 10 sene önce 10 bin nüfusu olan kasaba günümüzde 1500’e kadar düşmüş. Söke’ye göçenleri bilemem ama köyde kalanların bir çoğu Süleyman Toyran’ı destekleyeceğiz dediler.