Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

SEÇİM TARTIŞMALARINI GERİDE BIRAKMALIYIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim tartışmalarını geride bırakarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündeme odaklanmak gerektiğini ve dönemin kucaklaşma, birlik ve beraberliği perçinleme dönemi olduğunu belirtti.

Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin önünde 4,5 yıllık kesintisiz bir ticaret dönemi bulunduğunu işaret ederek şunları kaydetti; ‘’Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır. Dönem musafalaşma, kucaklama , birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir. Gayemiz millet olarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır’’

Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken inşallah ülkemizin ihtiyacı olan yapısal reformları da hayata geçirmeye devam edeceğiz. Gücümüzü milletten alarak daima ortak akıla ortak vicdana, milletimizi bir araya getiren ortak değerlere vurgu yapacak , kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, herkesle Türkiye ortak paydasında buluşmanın mücadelesini vereceğiz’’

2023 Türkiye’sini inşa edecek olan yine milletin bizzati kendisi olduğunu vurgulayarak ‘’ Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde , siyasi görüş ayrılıklarını bir tarafa koyarak 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz’’ ifadesini kullandı.(AA)

ANADOLU AJANSI DENETLENECEK

İletişim Başkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yapılan değişiklikle devletin tüm birimlerinin iletişim standartları cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığınca belirlenecek. Buna göre Anadolu Ajansı’nın faaliyet bütçe ve örgütlenme denetimi de iletişim başkanlığına verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığının görevlerini düzenleyen maddeye göre

‘’ ’kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak kurumsal iletişim standartlarını belirlemek’ bendi de eklendi. Buna göre, devletin tüm birimlerinin iletişim standartlarını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı belirleyecek.

Yapılan değişiklikle ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, her yıl kendi bütçesinin Anadolu Ajansı bölümündeki ödeneği aşmamak üzere Anadolu Ajansı ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya yetkili olurken, Anadolu Ajansı’nın faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetim yetkisine de sahip hale geldi. Bu denetime ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek. Yapılacak sözleşmede Anadolu Ajansı yöneticilerinin atanma yolları da tanımlanacak.(AA)

EN BÜYÜK MAKAM GÖNÜLDE OLANDIR

Binali Yıldırım, Sultanbeyli'de Şah-ı Nakşibendi Camisi'nin açılış töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul'daki seçim sonuçlarına değinen Yıldırım, "Seçimler bitti, tamamlandı ve İl Seçim Kurulu da itirazları sonuçlandırıp mazbatayı Sayın İmamoğlu'na verdi. Ben de kendisine 'Hayırlı olsun' dedim aynı gün. Tabii partimizin, AK Parti'nin, Milliyetçi Hareket Partisi'nin seçimin sonuçlarıyla ilgili itiraz süreci halen Yüksek Seçim Kurulunda devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu tabii ki bu konuda bir karar verecektir. Şimdilik durum budur. Hayırlı olsun, memleketimize, İstanbulumuza. Bu konuda söyleyeceklerim bundan ibaret." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, soru üzerine aynı gün sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajıyla hayırlı olsun dileğini hatırlatarak, "Eğer duymayanlar varsa bir daha bu vesileyle tekrar etmiş oldum." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının, belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınmasına ilişkin Ekrem İmamoğlu imzasıyla yayınlanan genelge ile ilgili değerlendirmesi sorulan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Tabii ki Belediye Başkanı, kurumla ilgili yapması gereken her türlü denetimi, incelemeyi yaptırabilir ama bütün iş ve işlemlerin hukukun içerisinde olması, belediyedeki yöneticileri, çalışanları şüpheli gibi görmekten uzak davranılması esas olmalıdır. Şimdi artık İstanbullunun beklediği bir an önce hizmetlerin ivedi olarak yerine getirilmesidir."

Bir gazetecinin "İtiraz süreci devam ediyor ama beklediğiniz şekilde neticelenmezse sizin siyasi hayatınız nasıl devam edecek?" sorusu üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

"Arkadaşlar ben ülkeme, bugüne kadar çeşitli sorumlulukları alarak hizmet ettim. Konumum, makamım ne olursa olsun hizmet etmeye devam edeceğim. Hiçbir zaman makam, koltuk peşinde koşan olmadım ve tek hedefim, bütün işleri yaparken bütün hizmetleri yaparken insanımızın yaşam kalitesini artırmak, hayatını kolaylaştırmak ve mutlu olduğunu görmek olmuştur. Benim için en büyük makam, insanların gönlünde olan makamdır. Eğer bu yönde bir katkı sağlamışsak bu yönde bir mesafe almışsak Rabb'ime hamdederim, şükrederim ama şu da bilinmeli ben halihazırda İzmir milletvekiliyim. Bu sorumluluğum da devam ediyor."(AA)