Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN MİLLİ MÜCADELE

Milli Mücadele’de birlik sağlanmıştır. Doğuda Ermeniler, güneyde Fransızlar mağlup edilerek anlaşma masasına oturtulmuştur. Fakir Anadolu insanının bütün imkanları kullanılarak düzenli ordu kurulmuştur. Eğitimini tamamlayan bu ordu, Kütahya ve İnönü Muharebelerinde başarıyla sınav vermiş, düşmanın ilerleyişini Sakarya’da kesin olarak durdurmuştur. Artık, yurt düşmandan temizlenmeden ve denize dökülmeden gerçek anlamda kurtuluş yoktur.26 Ağustos 1922 öncesi durum şudur; Yunan, Gemlik Körfezi’nden Çivril dolaylarına kadar 700 km.lik bir hattadır. Ağırlığı Eskişehir-Afyon-Kütahya bölgesindedir. Kuvvetler insan gücü olarak denktir. Ancak, düşmanın silahları modern ve ateş gücü yüksektir. Harp öğretilerine göre, savunmadaki düşmana taarruz edebilmek için en az üç misli güç fazlalığı gerekir. Türk ordusu, bu ilkeye göre, taarruz edebilecek güçte değildir. Ne var ki, Mustafa Kemal’in dehası, Mehmetçiğin vatan yolunda şehadet yemini Türk Ordusu’nun yenilmezlik teminatıdır. Taarruz zamanı gizli tutulmuş, birlikler geceleri intikal ettirilmiştir. Taarruz zamanı bile özenle seçilmiş, Cumartesi düşmanın tatil günü olduğundan, haberleşme ve destek olanaklarından yararlanması amaçlanmıştır.26 Ağustos 1922’de, düşmanın ağırlık hattına, tüm güçlerle taarruz başladı. Bir yıldır hazırlanan ve “Aşılmaz!” denilen tahkimat ve mevziler bozuldu. Geri çekilen düşman, 29 Ağustos’ta, Aslıhanlar-Dumlupınar bölgesinde kuşatıldı.30 Ağustos 1922’de T.B.M.M. yetkileriyle donatılmış başkomutan Mustafa Kemal, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dedir. İleri!” emriyle taarruzu başlattı. Bu zamana kadar Dünyanın hiçbir askerine bu kadar anlamlı ve vatanın tümünü kapsayan bu kadar geniş bir hedef gösterilmemiştir.

Aslanlaşan Mehmetçik düşmanı adeta ufalamıştır. 31 Ağustos’ta düşman panik içerisinde kaçışmaktadır; tüm ağırlık ve silahlarını bırakmıştır; ancak süratle takip ve yok edilmesi gerekmektedir; çünkü geçtiği her yeri yakmakta, halka katletmektedir. Yaya ve süvarisiyle Mehmetçik, başa baş, günde 30 km.lik bir süratle düşmana aman vermemiştir. Günümüzde motorize dahi mümkün olmayan bu sürat, Mehmetçiğin diğer bir mucizesidir. Kahraman Ordularımız 9 Eylül’de İzmir’i, 11 Eylül’de Bursa’yı kurtarmıştır. 18 Eylül’de Anadolu’da tek bir Yunan askeri dahi kalmamıştır. Yunan ordusunun, karşısında ciddi bir güç olmadan, üç yılda zor kat ettiği yurt toprağı 18 günde ondan temizlenmiştir. Sıra Boğazlar ve Trakya’nın kurtuluşundadır; Batı Cephesi Komutanı duraksamadan Çanakkale’ye akmaya başlamıştır bile. Yeni bir savaşı göze alamayan işgal güçleri, 3 Ekim’de Mudanya’da masaya oturmaya mecbur kalmışlardır. İstiklal Savaşı’nın fiili tarafı bitmiş, mağrur düşman, ezik ve perişan, yurdumuzu terk etmiştir.

MODERN TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Büyük Taarruz yalnızca askeri bir destan değildir. Aynı zamanda modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli, omurgası ve çatısıdır. Cumhuriyet, onun kafesi içine, oya oya, kare kare yerleştirilmiş, ondan alınan güç ve azim ile saltanat kaldırılmış ve Cumhuriyet ilan edilmiştir. Ne ilahi bir oluştur ki:26 Ağustos 1071’de Anadolu doğudan kapılarını Türk’e yurt olarak açmıştır. Ondan tam 85 yıl sonra (26 Ağustos 1922) aynı gün başlatılan taarruzla, bu kez batıdan Anadolu ebediyen Türk Yurdu olarak tescil edilmiştir. Milli devletimizin kurucusu, tarihin her çağında taze düşüncemiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, gazi ve şehit atalarımız! İstiklal Savaşı’nda verdiğiniz insanüstü ve yüce mücadelelerinizin, Türk Milleti olarak her devirde çektiğimiz sıkıntıların farkındayız. Sizin kanlarınız, canlarınız ve çabalarınız sayesinde bu güzel topraklarda, şanlı Bayrağımızın gölgesinde, çoğu zaman sorumsuz da olsa yaşıyoruz. UNUTKANIZ. Ancak, emperyalizmin yurdumuz ve insanımız üzerindeki değişmez emel ve oyunlarının da farkındayız. Her karış toprağı vatan aşkı ve şehitlerimizin kanıyla yoğurulmuş yurdumuzu sonsuza kadar tek bir ülke, tek bir millet, tek bir bayrak altında yaşatmak azim ve kararındayız. Sizleri bu 30 Ağustos’ta da rahmet ve minnetle anıyoruz. Büyük Zafer Bayramı aziz milletimize ve kahraman ordumuza kutlu olsun.