Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

ŞEHREMİNİ O KENTİN EN GÜVENLİSİ ŞEHRİ EMİN’İN OLMAZ ERKEĞİ DİŞİSİ

Bugün 12 Eylül..!

Bizi yönetenlerin bir askeri darbe ile indirildiği 1980 ihtilalinin 39. Yıldönümü.

23 yaşında Üniversite mezunu bir genç olarak , öncesinde de yaşadığımız acı günlerin canlı tanığı olarak 78 kuşağının gençliğini yaşayamadığı karanlık yıllar.

38 yıl ve daha öncesinde yaşanan , Seçenler ile seçilenler arasında yaşanan gergin günlerden sonra gelen gündüzü bile karartan geceler.

Bugün 70 li yıllardan 80 lere uzanan on yılımızı çalan provakasyonlara aldanan ve yanımızda , başı omzumuza düşen gençlerimizi, arkadaşlarımızı anmak istedim yazımın başında.

Siyaset hizmet aracı olmalıdır, ama bizde düşmanlık ve ötekileştirmek yolunu açmıştır maalesef.

*****

Gelelim yazımın başlığına.

İstanbul da bir semttir Şehremini.

Aslı ” Şehriemin “dir bu sözün astarı.

Yani şehrin en güvenilir kişisi.

Şehremini, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet öncesi Türkiye’sinde belediyelerin işlevlerini gören şehremaneti idaresinin başı.

Şehremanetleri 16 Ağustos 1854 tarihli bir fermanla, Fransız komün idareleri örnek alınarak kurulmuştur.

Osmanlı’da sarayların ihtiyaçlarıyla kamu binalarının tamir ve inşasına gereken malzemeyi temin eden görevli ve 1855’ten sonra belediye başkanı için kullanılan unvandır.

Cumhuriyet sonrası URAY olarak değişen bu sözcük ,

Yıllar sonra Belediye , o merkeze de BELDE denmeye başlandı.

Belediye Reisi , belediye başkanı , derken günümüze gelindi.

Su gibi akan günler ve aylardan sonra 6 ay ‘dan daha az kalan bir zamanda , yerel yönetimler yenilenecek.

Yeni reis’ler, meclis üyeleri, muhtarlar, nice adaylar ortaya çıkacak.

Milletin içinden eskiler, yenilenip , makyajlanıp yeniden piyasaya sürülecek.

Ümitler kalan yerden yeniden başlanacak.

Aydın da” ilk ve en “kadınları yeniden hatırlayalım.

Aydın ilk kadın muhtar Gül Esin ‘in 1933 yılında Karpuzlu ( eski adıyla Demirci ) köyünde seçildiği

dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmişti.

Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmişti.

11 Aralık 1933’te Halkevi Gazetesi’nde çıkan haber de ,

‘Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’ manşetiyle verilmiş. 32 yaşında muhtar seçilen Gül Esin, yaklaşık 500 oy alarak bu görevi üstlenmişti.

Onlarca yıl sonra Türkiye nin değil ama , Aydın’ın ilk kadın Milletvekili Piraye Levent 1957 yılında Demokrat partiden milletvekili seçilerek gittiği Ankara da 1960 ihtilaline dek görev yapmıştı.

Cumhuriyet döneminin Atatürk Türkiye’sinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934 yılından buyana Aydının ilk seçimle Parlemento’ya gönderdiği bayan milletvekili Eczacı Piraye LEVENT'tir.

Piraye LEVENT 1915 yılında doğmuş ve Eczacı olarak Aydın’da bugünkü Sevgi yolu olarak bilinene eskiden İstasyon caddesinde eczanesinde çalışmıştır. Dönemin başbakanı Adnan Menderes Başbakanlığındaki iktidarda 1957 yılındaki seçimlerinde 11. dönem Aydın Milletvekili olarak Parlemento’ya seçilmiştir.

Yassıada da yargılanan Piraye Levent , acı günlerin ardından bugün Tellidede mezarlığında son uykusunda eşi ile yanyana yatıyor.

Sonrasında Adalat partisinden 1961 de Aydın Milletvekili seçilen DP döneminn Bakanı Namık Gedik’in eşi olan Melahat GEDİK,

Sonrasında yine seçimlerle Meclise giden Sema PİŞKİNSÜT ,

SemihaÖĞÜŞ

ardından 5. Kadın vekil Özlem ÇERÇİOĞLU

ve sonunda 6. Kadın vekilimiz Deniz DEPPOYLU dan sonra bir çok Kadın mahalle muhtarlarımız , kadın müdürlerimiz , kadın valilerimiz bu ülkeye hizmet etmeye devam edegelmiştir.

İlk Büyükşehir belediye başkanı namı diğer Topuklu efe lakaplı Özlem Çerçioğlu ise hem kadın milletvekili hem de şehriemini olarak Aydın’ı idare eden Cumhuriyetimizin modern görüntülü kadınlarımızdandır.

Ne yalan söyleyeyim, bazen biz erkelerin bir araya gelmediği konuları kadınlar çekip çevirmekte erkeklerden mahirdir.

Söz gelimi oturduğum sitede , erkeklerin bir araya gelemediği işleri bir kadın komşumuz üstlendi de , bir çok hizmeti bir arada gördük.

Kadınların daha dayanıklı sabırlı oldukları bir gerçek.

Erkekler “ baştır “, ama kadınlar “boyun “..!

Aslında baş herşeyi yönlendirir gibi görünse de,

Gerçekte,

Boyun nereye dönse ,baş da oraya dönmek zorundadır..!

Seçilenler toplumu , seçmenleri ,kurumları idare ederken , takındığı tavırlar zamanla davranışları haline gelir.

Kendilerini idare eden kesinlikle burcunun mizaçlarıdır.

En büyük şehremini söz gelimi,

Topuklu efe Aslan burcu,

Tıpkı Ormanların kraliçesi gibi,

Esip gürlemesiyle nam salmış..!

Meclis’te muhalefet üyelerine uzun söz vermemesi,

Kızınca agresif ve biraz da astığım astık , kestiğim kestik tutumu, insanların burçlarından kaynaklanan , en doğal doğum anı karakterleridir.

Asla günlük fallara inanmam, ancak, doğum anında Yıldızname’nin sizi karakter olarak çok etkilediği Osmanlı zamanından beri ilim olarak kabul edilir.

Bakın Özlem hanımın ASLAN BURCU , kendine dahil kadınlar için ne diyor..?

“Kendilerine olan güvenleri fazla olduğu için başarıları yüksektir.

Zekaları ile baş edebilen insan sayısı azdır.

Kritik konularda her zaman en doğru kararı vermesi ile bilinen bir burçtur. Ciddiyetin yanı sıra mizah anlayışları da dikkat çekmektedir.

Her şeyin en iyi derecede olmasını isterler buda onların mükemmeliyetçi tavırlarını ortaya çıkarır.

Aslan burcu kadını ile tartışırken dikkat etmeniz gerekir. Zekası ile sizi anında alt edebilir. İkili ilişkilerde zorluk çekerler çünkü, son derece gururlu bir yapıya sahiptirler. Liderlik konusunda oldukça iyidirler. İçlerinde var olan liderlik etme duygusu yüksektir.

Bir aslan kadının kibrine asla denk gelmeyin korka bilirsiniz. Övgüyü severler, etrafındaki insanların devamlı onları övmelerini isterler. Buda onları güçlü kılan etkenlerden biridir. İstedikleri şeyler doğrultusunda bazen insanları kullanma yolunu seçebilirler. Aslan kadını merkezde olmayı bayılır. Hakkında söylenen şeylerin iyi ya da kötü olmasını umursamaz. Onun için en önemli olan nokta, kendisi hakkında konuşulmasıdır. Liderlik vasfından gelse gerek, erkeklerin onunla ilgilendiğini hissettiği andan itibaren kendini kraliçe gibi hisseder. Doğaların da asaleti ve güzelliği barından aslan burcu kadını sürekli bir sıfır öndedir. Cesaret denildiğinde akla ilk gelen kişilerdir. Olay ne olursa olsun başarabileceklerine inanarak olaya müdahile ederler. Yalan konuşmayı sevmezler. Çevresinde yalan söyleyen bir insan olduğunda da anında o ortamdan uzaklaşırlar. Rol yapmak onların içerisinden gelir çünkü farklı görüşlere sahip olmayı severler.

Aslan burcu kadının en belirgin özelliği cesaretidir. Asla cimri değillerdir. Heyecanlı bir yapıya sahiptirler. Asla dar görüşlü değillerdir bu yüzden empati yapma yetenekleri yüksektir. Liderlik onların ana elementleridir. Heyecanlı tavırları ile etrafa neşe saçarlar. iyi bir dinleyici oldukları bilinmektedir.

Gelelim bir aslan olan Özlem hanımın yani aslan burcunun eleştirilen olumsuz özelliklerine ; Sabır nedir asla bilemezler. Kendine olan güvenlerinden dolayı başkalarını küçük görebilirler. Kibirli olmalarından dolayı hayatlarında olumsuz gelişmelere sık rastlarlar. İnsanları yönetmek için boş yere çaba sarf ederler. İstedikleri olmayınca çılgına dönerler. Sevmediği bir insan olduğundan anında onu düşman olarak görürler.

İşte bu hain burçlar, yeri geldiğinde bizi hem vezir eder, hem de rezil eder...!

Siz hiç merak ettiniz mi hangi burçtansınız ve yazılanlarla örtüşen huylarınız..?

Ünlü Hint düşünürü, politika adamı Gandhi ye ithaf edilen veciz sözdeki gibi;

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür.

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.

Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür.

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür.

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür.

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.”

Günümüz de evlenecek olan kızlar ve erkekler burçlarına dek incelemeleri bununla yetinmeyip , yükselen burçları da , didik didik etmeleri , biraz da bundandır.

Ne kadar sakınsak da, aslında burçlarımızdır bizi yöneten, bizim de yönettiklerimiz.

SÖZÜN ÖZÜ :

TESTİDE NE VARSA DIŞINA O SIZAR,

EDEPLİ EDEBİNDEN SUSAR ,

EDEPSİZ DE BEN SUSTURDUM SANAR(MEVLANA)

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.532.3722627