Beyhan Erdoğan

Beyhan Erdoğan

DENİZLİ MERKEZEFENDİ BELEDİYESİ’NDE BAŞKARCI ORNAZ VADİSİ

Kızımı, damadımı ve torunlarımı görmek için ne zaman Denizli’ye gitsem yeni bir yer keşfederim. Pamukkale, İncilipınar, Çamlık ve Adalet Parkları, Hierapolis, Laodikeia, Teleferik, Görme Engelliler Okulu, Karahayıt Kaplıcası gibi yerleri görünce onları sevmiş, hayran olmuş, gazete, dergi köşelerinde yazılar yazmıştım.

Geçenlerde yine böyle bir gidişimde bana göstermek istedikleri yeni bir yer var mı diye sorduğumda:

-Evet var. Başkarcı Ornaz Vadisi, denince yakın mı uzak mı demiştim. Şehrin mahallesi durumunda imiş. Belediye otobüsleriyle, minibüslerle parkın kapısına kadar gidilir, oradan da belediyenin tahsis ettiği minibüslerle vadiyi, parkı gezebilirmişiz. Piknik sepetini hazırlayıp yola çıktık. Vadinin girişine 20 – 25 dakikada geldik. Güzel bir girişi var. Arabamızı ayrılanyere park ettik. Kapıda güvenlik ve orman görevlisi arkadaşlardan gerekli bilgileri alıp, belediyenin tahsis ettiği minibüse bindik. Birbirine çok yakın iki dağ arası bir vadi. Kesintisiz akan çok düşük seviyede bir çay yatağı. Eğim nedeniyle toprak ve taşların kaymaması için dere yatağına 15 – 20 metrede bir setler yapılmış. Doğal taşlardan çimentoyla örülen bu bentlerin arkasında küçük havuzlar, göletler oluşmuş. Suyun aktığı yatağın tabanı da taş ve kayalarla kaplı. Bu vadinin güney – kuzey kıyısında orman ürünlerinden yapılmış, oturma grupları, masalar, kamelyalar, yürüyüş yolları ve minibüslerin ziyaretçileri dolaştıracağı pırıl pırıl servis yolları, çimler ve doğaya uygun çiçekler var. Mangal yakma yerleri doğayı kirletmesin diye uzak köşelere kurulmuş.

Gelen piknikçilerin hizmetine sunulmuş kahvehaneler, çay içip, yemek yenecek yerler ahşaptan yapılmış. Bay – bayan mescitleri ile abdest alma yerleri e ayrı bir yerde bayan ve baylar için tuvaletler… Her yer pırıl pırıl. Kış olmasın rağmen pikniğe gelenler var. Yazın binlerce gelen insana hizmet içi görevi yürütmek için bu iki minibüs çalışıyormuş. Başkarcı Dağı’nda biriktirilen karlar yazın bu civarda kar helvası olarak satışa sunuloyrmuş. Her iki yandaki dağın birbirine olan yakınlığı, bitki örtüleri, çam ağaçları ve dere yatağı birbirine o kadar uyumlu ki ortaya şahane bir manzara çıkmış. Bu park, adeta bir cennet köşesi. Kışın yağan yağmur ve karın vadideki yapıları bozup bozmadığını sorduğumda üç yıldır böyle bir olayın olmadığını söylediler. Vadideki yüz binlerce çiçek, çam ağacı, kayalar ve insan eliyle yapılmış ve hizmete sunulmuş yapılar öyle uyumlu duruyorlar ki manzaraya doyamıyorsunuz.

Güzelçamlı’daki Milli Park, Aydın Efeler’deki Pınarbaşı, Paşa Yaylası gözümün önüne geldi. Niçin bizde bu güzel ve yararlı yerler olduğu halde böyle güzel tesisler yok diye üzülüyorum.

Denizli’den örnek alacak çok güzel yapılar var. Parklar, yürüyüş yolları var. İnsanlara sunulan çeşitli hizmetler var.

Başkarcı Ornaz Vadisi, ben seni doğal halinle ve belediyenin ilave ettikleriyle sevdim, seviyorum ve seni unutmayacağım. Böylesi güzellikleri yaratanlara da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.