Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

ADINI ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL DEN ALAN (BATI ) GAZİ BULVARI

Efeler ilçesinde önceleri Sultani Caddesi adıyla bilinen ana yol ya da eskilerin deyimiyle Uluyol Cumhuriyetin ilanıyla 1923 sonrası , adını Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Gazi Bulvarı, Kemer’den Ilıcabaşı’na dek tek isimle anılırken 25 yıl önce, belediye meclisi kararıyla , ikiye bölünerek, doğusu Ilıcabaşı’na kadar Doğu gazi bulvarı , Ramazanpaşa camisinden batıya kemer’e giden bölümü, batı Gazi Bulvarı olarak değiştirilmiştir.

1950 li yılların ortalarına kadar Eski Aydın İzmir devlet karayolu olarak kullanılan karayolu kent içinde kaldığından bu tarihten sonra daha güneydeki günümüzde kullanılan D-300 devlet karayolunun inşasıyla sadece kent içi trafiğine hizmet vermiştir.

Ticaret hayatının en yoğun olduğu ana arter üzerinde yer alan dükkanlardan günümüze tek tük bilinen işyerlerinden sadece Enstitü pazarı kalmıştır.Cadde üzerinde bugün Altınel apartmanının bulunduğu yerde yoldan aşağıda kalan ve aşağıdaki bu fotoğrafta etrafı duvarla çevrili yazlık sinema siyah beyaz yerini katlı betonarme yapılara bırakarak , anılarda yerini aldı

Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar köy statüsündeki Kemer semti , daha sonraları Aydın’ın mahallesi içine katılmış ve gene bugünkü Enstitü pazarı yakınından atlı faytonlarla bu semte toplu taşıma hizmeti 1970 lerin başına dek sürmüştür.

(Sol tarafta sıralı tuğla duvarlı bina , cadde üzerindeki yazlık sinema yerine yapılan Altınel apartman inşaatı ve önünde müşteri bekleyen çift kişilik özel taksi faytonlar.

,sağ tarafta Enstitü pazarı önünden kemer’e toplu taşıma yapan dolmuş tarihi fayton )

Batı gazi bulvarı üzerinde müşteri bekleyen özel faytonlar ve 1940 yılında bir bayram kutlamasından dönen Gazipaşa ilkokulu öğrencileri ve aşağıda aynı okulun şehrin ileri gelenleri ve öğretmenleri ile 1926 yılında açılış töreni.

Ramazanpaşa cami kavşağı Gazi Bulvarının Hükümet bulvarı ile birleştiği adet şehrin en yoğun trafiğin bulunduğu işlek kavşaktır.

Sarraflar, mevkii olarakta bilinen cadde sarı ışıkların aydınlattığı vitrinleri düğüncülerin uğrak merkezidir.

Hüsnü Gülgün’ün şekerci dükkanı yaşı 60’ı geçkinlerin hafızasındadır.

Günümüzde Mimar Sinan mahallesi yönünde daha da batıya yerleşen Aydın, Efeler ilçesi , “ “şehirler devamlı batı’ya doğru genişler “ ilkesini doğrular nitelikte genişlemeye devam etti yıllar içinde.

Zemin katlarında ticaret ve işyerleri , üst katları konut olarak kentsel dönüşümle yenilenen cadde üzerinde kentin en tercih edilir semti doğmuştur.

Gece arsa olan yerler ertesi hafta yeni bir inşaat ile sessiz ve sakin Kemer mahallesi de betona yenik düşmüştür.

Büyükşehir olmasıyla , Aydın Efeler ilçesini Zafer ve Orta ile Cuma mahallerinden ayıran Gazi Bulvarının doğu bölümü de Üniversiteye yakınlığı nedeniyle , farklı bir taleple öğrencilerin tercih ettiği mekan haline gelmiştir.

Bu bölümde kafeler ve 1+ 1 öğrenci odaları Cum ve Orta Mahallelerinin gözdesi olarak adeta mahalle ölçeğinde bir öğrenci kampüsüne dönüşmüştür.

Ancak bu mahallelerde yeşil alan azlığı nedeniyle şehircilik açısından bitişik nizamda yoğun konut ve binalar , önceleri yatırım aracı olarak değerlendirilse de, bugün azalan talep konut fiyatlarını düşürmüştür.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com