Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

BİR İNSAN HİÇ İKİ OLABİLİR Mİ?

Sen, hep ikisin!

Hiçbir olmayacak, bir kalmayacak, bir görmeyecek,

Bir sevmeyeceksin. Her şeyin zorluğunu

İki kere yaşayacaksın.

Hep bölüneceksin.

Aklında hep ikilik, yüreğinde hep

İkilik olacak. İki kere yaşayacak,

İki kere öleceksin.

Evet, doğru tahin ettin. Biri sensin: hayalsin, gerçeksin, Yağmur’sun, Çınar’sın, Göktuğ’sun, annesin, babasın, kardeşsin, ablasın, insansın, çocuksun, Barış’sın, Ada’sın, Aysima’sın, Efe’sin, İnci’sin, sevdasın.

Ağabeysin, Bumin’sin, Kürşad’sın, Gözdem’sin, Ayşem’sin, Gizem’sin, evlatsın, eşsin, Özlem’sin, İlker’sin, Duygu’sun, Bade’sin, Mustafa’sın, Kemal’sin…

VE ÖĞRETMENSİN!

Zaman zaman tüm kimliklerinin ötesine geçen, sırf sana bakan gözlerde kendini gördüğün kişisin.

Aynan onlar,

Ellerin onlar,

Emanetin onlar.

Sevdiğin onlar.

Atatürk’e borcun,

Güzel ülkene hediyen onlar.

VE ÖĞRETMENSİN!

Her kalpte başka atansın. Her yüze başka yakışansın. Her göze başka rengi gösteren, uzağı yakın eden, sevmeyi sevdirensin. Öğretensin, kahramansın. Ufuk açıcısın.

VE ÖĞRETMENSİN!

Sen varsan değişecekleri; sen varsan yalnızca sen varsan “var olacakları” bir düşün. Yoksan, hiç olmayacakları… Gücünü, sihrini, erdemini gizemini bir düşün.

Yıllar sonranı, senin elinden alınan ve göklere çıkan o bayrağı bir düşün. Kaygıyı, korkuyu silecek, aydınlık için ışığın en güçlü yanan yeri olduğunu bir düşün. Cemre olarak düştüğün toprakta yeşerenleri, o toprağın ürünlerini bir düşün.

VE ÖĞRETMENSİN!

Uygarlığın baş harfi, dilin kemiğisin. Müziğin en duru hali, sesi, türküsüsün. Kültürün köprüsüsün. Problemlerin çözümüsün. Mevlana’nın güzellik anlayışı, Yunus Emre’nin sevgi pınarı, Atatürk’ün sanatçısısın. Karanlığın aydınlatıcısısın.

VE ÖĞRETMENSİN!

Yorgunsun, daha çok yorulacaksın. Yürüyorsan koşacak, koşuyorsan hızını artıracaksın. Bu da iki kez yaşamanın bedeli işte. İki kez sevmenin, iki kez sevinmenin…

Sevincin sesi çıkmaz ya öğretmenim, sen bir gülümse…

Dünün, bugünün, yarının iki kez kutlu osun!

Bir insan hiç iki olabilir mi?

“O bir öğretmense EVET…”

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

‘Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun. Başarılarla dolu nice yıllara...