Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

GÜN AYDIN’LA BAŞLAR

Köşe yazılarımın takipçileri hatırlayacaklardır.

Aydın da gündeme getirdiğim 3T projesi’ne bir T daha ekleyip TANITIM eksikliğini konu ettiğim köşe yazımın ardından , Aydın valiliğinin yürüttüğü GEKA Projesi ile kentimizin ören yerleri ve değerleri başta olmak üzere kapsamlı bir Turizm ve Tanıtım atağı başlattığını öğrendim.

Bu proje kapsamında daha önce , AB üyesi ülkelerin Türkiye’deki büyükelçilerine Afrodisyas’ta yapılan tanıtım, EkoTurizm çalıştayı , ardından Aydın Fotoğraf maratonu ile devam eden etkinlikler için geçen hafta

Valilikten Elektronik postalara düşen bir gönderide ,geçen hafta sonu Cuma akşamı Kuşadası’nda AYDIN TANITIM PROJESİ düzenleneceği açıklanmış.

Cuma gecesi 6-7 gazeteci yazar ve gazete sahibi arkadaşla programı izlemek üzere, yola düştük.

Kuşadası’nda bir Otelde düzenlenen tanıtım programına onlarca araçla gelen atanmış amir ve bürokratlar ile seçilmişler başta olmak üzere meslek odalarının temsilcileri salonu doldurdu.100’ü aşkın davetliye Aydın için hazırlanan kısa tanıtım görüntüleri ve sloganlar ve sonrasında verilen resepsiyonda broşür ve hediyelikler görücüye çıktı ilk kez.

Başta Aydın valisi Yavuz Selim Köşger olmak üzere , Milletvekilleri Savaş ve Erim , gözlerime çarpan Belediye başkanları Yenipazar, Sultanhisar , tüm ilçe kaymakamları , Daire müdürleri ve Meslek Odalarının başkanları olmak üzere yoğun katılım ile açılan sunum öncesi konuşan Vali Köşger, daha önce içinden geçtiği ve pek de tanımadığı Aydın’a Vali olmadan önce Aydın’ın sahip olduğu değerleri bilmediğini açıklayarak , Zeytinyağı temini için bu kentin önerildiğini duyunca Aydın da zeytinyağı olduğunu bilmediğini , sonrasında Vali olarak atandığı bu kentte zenginlikleri görünce bir kez daha hayran kaldığını açıkladıktan sonra , bir çok kentin Aydın da zaten var olan bu zenginliği elde etmek için çok çalışması gerektiğini , ama Aydın ‘da denizin , Tarım’ın , ören yerleri zenginliğinin havası ve doğal güzelliği zenginliğinin adeta hazıra konduğunu açıklaması çok doğru bir tespitti.

Ben de yıllardır köşe yazılarımda değindiğim gibi, “ AYDIN , ÜZERİNDE YAŞADIĞI BU ZENGİNLİĞİN FARKINDA OLMADAN , FAKİR YAŞAYAN İNSANLARIN KENTİDİR “

Vali, Köşger’in vurgu yaptığı gibi, zengin potansiyeli olan Aydın kendisine yaradan tarafından bahşedilen bu varsıllığın rehaveti ile , yerinde saymaktadır.

Aydın’ı 2,5 yıldır tanıyan bir Vali , dışarıdan bir gözle kentin bu değerlerine rağmen ekonomide neden geride kaldığını dikkat çekerek, daha önce de söylediği gibi, Aydın’ da un , su, yağ var helva yapacak ustasını arıyor.

Konuşmasının sonunda ise “Aydın da görevde kaldığı sürede bu projeleri takip edeceğini “ açıklarken acı bir tespitte de bulunuyordu.

Yani ben görevdeyken bu başlatılan projelerin takipçisi olacağım , ama olur ya başka bir il’e veya göreve atamama yapılırsa , sözünün arkasının bir meçhul olduğu ortaya çıkıyor.

İşte bizim illerin yönetimi adeta başkanlık sistemi gibi Vali nin ilgisi ve takibi ile yürüyebiliyor.

Kimse alınmasın ama, Vali beyin sözünden cesaret alarak yazmam gerekirse, atamayla gelen bürokratlar da dahil olmak üzere, Müdürler ve Kaymakamlar ile Valiler “yolcu “ kentin sahipleri “ hancı “ misali ,Aydın kentinin gerçek sahipleri, bir gün başka bir göreve atanacağını ima eden Vali Köşger’in başlattığı güzel projelerin hem takipçisi olmalı, hem de yeni projelerin önerenleri olmalıdır.

Bir ülkede sanayi ve kültürel yatırımlar eşdeğer düzeyde ilerlemelidir.

Sayın Köşger, Aydın kenti için önerdiği projelerle bir ufuk açmıştır.Ören yerleri üzerinde gerçekleştirdiği yatırımlar övgüye değerdir. Yapılacağı yerini önerdiğim ve gerçekleşen Adnana Menderes Müze ve anıt yerleşkesi kentin tanıtımı için başlı başına bir cazibe merkezi olacaktır.

Bu alanın karşısına ,AYDINOĞLU BEYLİĞİ izlerini yansıtacak olan , yörük çadırları , içinde ayran, gözleme satışının yapılacağı geniş bir YÖRÜK OBASI kurulması düşünülmelidir.

Gelelim GEKA proje desteği ile yürütülen AYDIN TANITIM materyallerine.

Tanıtım sonrası kokteyle sonrası katılımcılara proje hakkında görüşlerimizin sorulduğu anket formları dağıtıldı. Başta Logo olmak üzere, filmle ve görseller hakkında katılımcılardan görüşleri alındı.

İstanbul da bir firmaya yaptırıldığını öğrendiğim , görsel materyaller, kısa tanıtım filmleri ile her ilçe için ayrı ayrı hazırlanan broşür ve iskambil kağıdı büyüklüğündeki arka ve ön yüzlerinde bilgiler ve fotoğraflar bulunan ören yerleri ve turizm değerlerini yansıtan kartlar, esasen farklı ve güzel bir çalışma ürünüydü.

Hele GÜN AYDIN’LA BAŞLAR çok güzel ve akılda kalan etkileyici bir söz.

Ancak diğer materyaller daha kullanışlı ve güzel yaptırılabilirmiydi..?

Elbette evet.

Peki neler olabilirdi..?

Öncelikle broşürler ve kısa filmler birbirinden farklı değil ,bir bütün halinde tek kitapçıkta ve tek CD de toplanması gerekirdi.

Tanıtıcı küçük kartlar ise üst üste katlanabilir açılıp kapanır şekilde bir bütün halinde olabilirdi.

Böylece Aydın’a gelen biri, Aydın’ı tüm il sınırları içinde daha güzel tanıyabilirdi.

Tanıtım logosu antik tiyatro ve üzerindeki güneşi simgeleyen renkli açılım iyi olmakla beraber, daha akılda kalan çarpıcı örnekleri de araştırılmalı.

Bir önerimde , bu konuda kentin Kültür ve Turizm ana temalı SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE duyarlı duayen ve profesyonelleri ile emekli Turizm sektörü duayenlerinin çalışma gruplarına davet edilmemesi büyük eksikliktir.

Projeye davet edilen Didim Turizm Derneği gibi Aydın da Kültürel , Tarihi Eser ve sanata duyarlı STK larda mutlaka davet edilmelidir.

Daha da özü, biz bize herkes Aydın’ı bir şekilde zaten biliyor ve tanıyor.

Bu projenin ana teması ,başkalarınında bizi tanımasıdır.

Aydın’a 3 günlük bir geziyle ULUSAL gazetelerin yaygın basının kalemleri davet edilerek , tanıtım projelerindeki marka değerler kendilerine tanıtılmalıdır.

Aydın da sürekli ve sürdürülebilir bir AYDIN MEDYA TANITIM MERKEZİ ( AYMETAM ) kurulmalıdır.

Böylelikle sürekli bir bilgi ve enformasyon akışı ve dağıtımı sağlanmalıdır.

Ama yapılan küçümsenmemeli , yine de bir farklılıktır, devamı bu önerilerle sağlanmalıdır.

Emeği geçenlere eksiklerine rağmen teşekkür etmek gerekir.

İZMİR TURİZM FUARI

Kapılarını 13.kez açan, 43 ülkeden bin 300 katılımcıyı bir araya getirdiği, Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi 5-7 Aralık günlerinde 3 gün açık kaldı.

Geçen hafta sonu Cumartesi son kapanış günü gidebildiğim İzmir Turizm Fuarı Türkiye’nin dört bir yanından iller ve belediyeler ile turizm şirketleri ve otellerin yer aldığı bölgemizin en büyük tematik fuarına Aydın Büyükşehir Belediyesi giriş kapısına yakın yerde kiraladığı stand İlçe belediyelerini de misafir etti.

Büyükşehir çatısı altında masa açan Kuşadası , Didim, Yenipazar, Germencik ve İncirliova ile Nazilli belediyelerinin stand açtığı fuarı binlerce kişi ziyaret etti.

İki salonda düzenlenen fuar alanında en göze çarpan iller ,Bursa , Çorum , Antalya , Adana Diyarbakır, Mardin ,Kastamonu, ile ilçe belediyeleri Afşin,İbradı ,Menteşe gibi ilçe belediyeleri büyük ilgi çektiler.

İllerinin ve ilçelerinin marka değerlerini maket olarak sunan bu turizm merkezleri arasında Diyarbakır surları, Mardin taş yapı kapısı , Kastamonu saat Kulesi ,Bursa hamamları , Menteşe ve Çeşme ilçesi yerel evleri ve kahvehaneleri, en çok misafir ağırladı.

İzmir Büyükşehir belediyesi çatısı altında çok estetik malzemelerle düzenlenen “İzmir sokakları “ adı altındaki adada, beton parke fotoğraflı yollar, üzerinde yer alan ilçelerde otantik marka değerleri tanıtıldı.

Her il’in yerel tatları , çiğköfte, gözleme, lavaş, ikramları Aydın standında Ekmek ve zeytin ile zeytinyağı ve İncirliova’nın deve süt’ü eşlik etti.

Ne yalan söyleyeyim , doğu illeri ve ilçeleri tanıtımı , batıdakilerden çok daha ilgiyle ve profesyonelce yapıyorlar.

Tanıtım, bir görevmiş gibi ve yasak savar , memur zihniyetiyle değil, gönülden ve içten yapılırsa profesyonel yaklaşımla daha çok başarılı ve etkin oluyor.

Fuar’da salonun en sonunda yer alan klasik otomobiller sergisi ise özellikle erkeklerin en çok rağbet ettiği bölümdü.

Birbirinden değerli yabancı klasik otomobillere , bizden yerli kuş serisi araçlar ile hacı muratlar ve özel bir radyonun TIR içinde yayın yaptığı araç büyük dikkat çekti.

Tanıtımın önemi ve herkesin dilinden düşürmediği marka olma özelliği işte bu fuar ve tanıtım merkezlerinden geçiyor.

ALMADAN ÖNCE , VERMEK GEREKİYOR..!

SÖZÜN ÖZÜ :

GERÇEK BAŞARI, BAŞARISIZ OLMA KORKUSUNU YENMEKTİR,

EĞER HAYAL EDEBİLİRSEN , YAPABİLİRSİN

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P:K110 EFELER AYDIN

GSM : 0.532. 3722627