Menderes Akdağ

Menderes Akdağ

AMERİKAN RÜYASININ YIKIMI

1950 senesinde Kore Savaşı’na Amerikan menfaatlerinin temini için yaklaşık beş bin askerle katılan Türk Ordusu savaş esnasında Çin sınırına doğru ileri harekâta geçtiğinde Çin ve Kuzey Kore ordusu, arkaya doğru sızar. Sızmadan haberdar olan Amerikan ordusu birliklerini hızla geri çeker. Türk birlikleri ise iki ateş arasında kalır. Yüzlerce askerimiz şehit olur. Amerikalı General Douglas MacArthur şu açıklamayı yapar: “Türklerin kahramanca çarpışmaları Birleşmiş Milletler Kuvvetlerinin salimen yeni müdafaa hatlarına çekilmelerini mümkün kılmıştır.”

Türkiye ile Rusya 1990 yılı öncesinde Kafkasya üzerinden sınır komşudur. Amerika Rusya’ya karşı Türkiye topraklarına füzeler kor. Küba, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida(Miami’nin bulunduğu yer) eyaletinin hemen güneyinde yer alır. 1962 yılında Sovyet Rusya Küba’ya nükleer füzeler yerleştirir. Amerikan topraklarının büyük çoğunluğu nükleer tehdit altındadır. Amerika ile Rusya savaşın eşiğine gelir. Pazarlık masasına oturulur. Rusya hemen Amerika’nın ağzındaki füzeleri kaldırır. Ancak Amerika da hemen Rusya’nın dibindeki Türkiye’de 1959 yılında konuşlandırılan füzeleri söker. Türkiye şoktadır. Çünkü Amerika füzeleri Türkiye’de Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için kurdurmuştur.

1974 yılında Kıbrıslı Türkler Rumlar tarafından katledilmeye başlar. Türkiye haklı olarak kanı durdurmak için adaya çıkartma yapar. Hemen arkasından Türkiye’ye ambargo gelir. Türkiye’deki sokak olayları alevlendirilir. Dünya Petrol krizi ve ambargo etkisiyle Türkiye ekonomik krize sürüklenir. Temel ihtiyaç malzemeleri(Gaz, Şeker, yağ, benzin) karaborsaya düşer. Kuyruklar oluşur. 24 Ocak 1980’de(24 Ocak Kararları) Türk Lirası devalüe edilir. Ülkede şiddet ve sokak terörü artar. Ardından 12 Eylül 1980 askeri darbesi olur.

Yazıya dair küçük bir not: Günümüz Türk Edebiyatı çok kısırdır. En azından tarihi dinamiklerimizden fersah fersah uzaktır. Kurtuluş Savaşı'yla ilgili kaç tane romanımız var? Kore Savaşı, binlerce kilometre ötede oldu. Askerlerin bedenleri uzaklarda kaldı. Tam bir edebiyat konusu iken bununla ilgili kaç tane roman ya da hikâye ortaya çıkmıştır? 1974 Kıbrıs Barış Harekâtıyla ilgili hiç bir şey yok? Bakın Amerikan Edebiyatına, bir Vietnam’la ilgili binlerce roman, hikâye ve film var... Yok, yok kendimizi kandırmayalım...