Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

AYDIN’IN MARKA İSMİ, AYDINILILARIN İSMET ABİSİ

Geçen gün , hafta başında , Pazartesi günü ,Milli Aydın bankası Kültür merkezinde Aydın’ın abisi ve Ankara da Aydınlıların hamisi İsmet Ankara’dan kızı Seynan Levent ve damadı Tamer Levent ile diğer kızı Ayşe Sezgin olmak üzere aile fertleri ve İsmet abinin ziyaret ettiği Sanat galeri sahibi ve ressam dostlarının da konuşmacı olduğu toplantı da Aydın’lı yakın tanıyan çalışma arkadaşları Av. Adnan Çukur ile İnşaat Mühendisi dostum ve meslekdaşım Ahmet Gözen de anılarını paylaştılar.

İlki 3 yıl önce 2017 yılında Hidayet Sayın sahnesinde , ikincisi 208 yılında ADÜ de düzenlenen anöa etkinliğinin 3. Milli Aydın bankasında düzenlendi.

1928 doğumlu İsmet abi bugün yaşasaydı 6 Ocak 2020 de 92 yaşında olacaktı.

Moderatörlüğünü damadı Tamer Levent ‘in yaptığı anma toplantısı ADÜ öğrencilerinden oluşan dinletiyle başladı. Tralleis’in şarkısı Seikilos ile başlayan mini konser ”Hergün serhoş şu Aydın’ın uşağı “ ile devam ederek, Muğla türküsü “ Kerimoğlu “zeybeğiyle ve oynayan kadın ve erkek efelerin eşliğinde son buldu.

Tamer Levent kayınpederi ve Aydın’ın İsmet abisini anlatırken Aydın’ın yetiştirdiği bu çelebi ve beyefendi isim için rol model olmasını ve hayatının belgesel olmasını vurguladı.

Salonun küçük kalması nedeniyle uzaktan yakından gelenler yer bulmakta zorlandı ama , beyefendi insan İsmet abinin arkasında yoğun bir dostu ve gazeteci ordusu ile Aydın doğumunun 92. Yılında ahde vefa gösterdi.

Bazılarınız siyasi saikler nedeniyle CHP ‘ li bir belediyenin , merkez sağ cenahtaki İsmet Sezgin için bu anma gününü neden düzenlendiğini ve neden ev sahipliği yaptığını anlamakta zorlanabilir. Siyasetin güncel acımasız çekişmesi içinde parti ayırımını ileri süren okumuş cahiller eleştiride de bulunabilirler. Keza Aydın da dağınık merkez sağ tabanını CHP sempatizanlığı merkezinde altıok etrafında toplamayı mı amaçladılar diye düşünenler de olabilir. Bunları düşünerek , deyim yerindeyse öküzün altında buzağı arayanlar , şunu bilmelidirler ki, Demokrasiye , Cumhuriyete ve Atatürk’e inanan merkez sağ , CHP ve topuklu efe karizmasına her seçimde ödünç oyları ile başa getirmektedir.

Bugün CHP oylarının içinde alternatifi göremeyen merkez sağ oyları küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Bazı belediye başkanları da eski AP ve DYP ekolünden gelen isimlerden oluştuğu bunun açık tezahürüdür.

Aydın ilk kez bir siyasi isim etrafında , farklı siyasileri bir araya getirmiştir.

Salon o toplantı boyunca , siyaset dışında ve tüm eski AP , DYP liler ve evsahibi CHP ‘ liler , İsmet Sezgin adı etrafında gönül birliği yaparak bir araya gelmiştir.

Anılarında Efeler Mahallesi Meşrutiyet mahallesindeki eski adıyla Enstitü parkına her vesile ile ziyaret ederek bahçede dinlenmekten keyif alan İsmet abi, havuzun başında bulunan su perisi güzeli kadın heykel’ine bakarak , şu vasiyeti yapmış.

-“Bir gün ölüp gidersem , şu kadın heykelinin karşısına , benim heykelimi de yapın, karşı karşıya birbirimizi seyredelim”

İsmet abinin bu vasiyetine duyarsız kalmayan Topuklu efe de, önce parkın adını İsmet Sezgin olarak değiştirdikten sonra, heykelini de parka yaptırmış, ardından Malazgirt meydanına açılan bayındırlık bulvarının adını da İsmet sezgin Bulvarı olarak değiştirmiştir.

Benimde yakından tanıdığım hatta 1980 yılında Maliye Bakanı iken Uus’taki eski bakanlık binasında makam odasında görüşme imkanı bulduğum İsmet abi, günümüzde aranan , çelebi ve beyefendi bir siyasetçi idi.

Türkiye’de en genç Belediye başkanı olarak 50 ‘ lerde Aydın belediye başkanlığı yapan İsmet abi, ADÜ sırtlarındaki aytepedeki çam ağaçlarının erozyonu önlemek için nasıl mücadele verdiğini kızı Seynan hanımdan 2 yıl önce dinlemiştim.

Ne öyle geliri ile orantısız bir malı mülkü, ne de kirli bir şaibesi olan birisiydi.Devlet işlerinden akçalı dedikodulardan uzak durmuş gün görmüş ve geçirmiş, okumasını seven, vefatından sonra 8 bin kitabını ADÜ kütüphanesini bağışlayan ve Aydın’daki bir evini de yine hizmet olarak kullanılması için ADܒye bağışlayan

İsmet abi , sanat galerilerini her fırsatta ziyarete den , sergi açılışlarında sanatçıları yalnız bırakmayan , kültürlü bir insandı. Şiiri çok sever başucunda kitap eksik olmazdı.

Hatta kendisi gençliğinden bu yana şiir yazardı, içinde Aydın’ın semtlerinin adı geçen bir şiiri de unutulmaz. BİR UZUN SOLUKTU YAŞAM adlı şiir kitabı da yayınlanmıştır.

Konuşmacıların anlattığına göre de siyaseti sanat ile yapardı.

Siyaset sanatını , yine bir sanatçı edasıyla yürütmeye özen gösterir, bu özelliği sayesinde belki çok para biriktiremedi ama , onu anlatanları dinlemeye gelen onlarca dost biriktirdi.

Kızı Seynan hanım’ı TRT den yıllardır “ akşama doğru “ adlı programdan tanırım.

TV de yaptığı bu program da babasının izinden giderek, ilk kez o hafta çıkan yeni kitapları izleyicileri ile paylaşırdı.

Av. Adnan Çukur bir anısında kahveye yaptıkları ziyarette herkesin ayağa kalkarak elini sıktıklarını , arka köşede siyasi karşıtı kişilerin ayağa kalkıp elini sıkmadıklarını gören İsmet abinin , o masaya doğru seyirttiğini ve kendisine hoş geldin demeyen karşı partililerin omuzuna elini koyarak “ nasılsın bizim oğlan “ dediğini nakletti. Kahveden çıkışta bizden değildi o masadakiler neden ayaklarına kadar gittin abi dediklerinde , “ olsun çocuk, onlar utansın “ diyecek kadar geniş gönüllü birisiydi.

Ahmet Gözen ise anısında , İsmet abini kendisine Yörük diye hitap ettiğini ve her Ankara’ya gittiğinde eşi Saadet hanımın kahvaltı hazırlayarak, dertlerini dinleyerek İsmat abi’den önce çözmeye çalıştığını duygulu gözlerle anlattı. İsmet bey ‘in kendisine bana her geldiğinde cebinde bir Zeybek şarkı kaseti taşımasını istediğini belirterek, birlikte Paris’e yaptıkları yolculukta , Fransa başbakanı Jacque Chirac ‘ın , Belediye başkanlığını da yaptığı Paris kentinde kaldıkları otelde, çıkar bakalım Yörük diyerek otelin salonunda zeybek oynadığını anlattı.

Ailesi doğudan göç ederek , kendisi Aydın da doğan İsmet abi, yedi kuşak bir Aydınlı dan daha çok Aydın’lı idi. Ankara’ya gelen ve işi olan herkesin partisine bakmadan Aydınlıların işini görmeden bırakmazdı.

Nasıl Süleyman Demirel tüm ülkede “baba “ lakabı ile tanındıysa , İsmet Sezgin de Aydın’ın “abi” si olmuştur bu haklı lakabıyla.

Bir de unutmamamız gereken Nahit Menteşe yi de anmadan geçmeyelim.

İsmet abi için yazdığımız her şey , Nahit bey içinde aynısıdır.

O da Aydın ‘ın Ankara’daki hamisi sıfatıyla , mütevazi kişiliği ve çelebiliğiyle , Allah uzun ve sağlıklı ömür versin , Aydın’ın “ amca” sıdır..!

SÖZÜN ÖZÜ :

SİYASETLE İLGİLENMEYEN AYDINLARI BEKLEYEN SONUÇ, CAHİLLER TARAFINDAN YÖNETİLMEYE RAZI OLMAKTIR. ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

MEHMET ÖZÇAKIR mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.532.3722627