Birsel Oğuz

Birsel Oğuz

DOSTUM!

Sevgiyi göstereceksin

dostum, söylemek yetmez.

Sevgiye dokunacaksın

dostum, düşünmek yetmez.

Sevgi ağzında olacak

dostum, gözünde yetmez.

Sevgiyi vereceksin

dostum, gönlünde yetmez.

Seveceksin, hem de

öyle ki dostum, senin

bile gücün yetmez.

SEVGİLİLER GÜNܒNÜ KUTLARKEN

Salına bakarsanız, sevgiler kural ve yasa tanımaz. Kuralların ve yasakların olduğu yerde aşk yoktur. Sevgiler, özgürlüğün ve hoşgörünün olduğu ortamlarda çiçek açarlar. Güzel ürünler verirler. İnsanlar, ancak böyle ortamlarda mutlu olurlar. Bu nedenle yüzyıllardır Batı’da 14 Şubat “Sevgililer Günü” olarak kutlanır. Son yıllarda bu gün bizde de önemsenmeye başladı. Seven insanların birbirlerini anımsamaları ve birbirlerine çiçek göndermeleri güzel bir olay. İnsancıl bir davranış.

Aşk, iki yüreğin bir olup, her şeyin güzel olduğu bir noktada buluşmasıdır. Aşk, duyguların hem güzelleşmesi, hem de çılgınlaşmasıdır. Bu nedenle aşkta akıl ve sağduyu aranmaz. Aşkın bulunduğu yerde saflık ve içtenlik vardır. Aşk, ancak saf ve soylu ruhlarda görülür. Herkes âşık olamaz. Aşk özveri ister, incelik ister. Kendinden bir şeyler vermeyen âşık olamaz.

Aşk, evrenin en güzel olayıdır. Her insanda ve her varlıkta aşkın izleri görülür. Şair ve Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, “Aşk, yaşamın içimizde gülümseyen yüzüdür.” Aşk olmasaydı yaşam, rengini ve güzelliğini yitirirdi. İşin gerçeği, yaşam çekilmez olurdu.

Yunus Emre’nin dediği gibi, “Aşk gelince bütün eksiklikler biter.” İnsan, ancak aşkla bütün çirkinliklerden kurtulur, bir olgunluğa kavuşur. Bilindiği gibi Yunus’u Yunus yapan ve günümüze kadar getiren sevgidir.

Yaşayan Yunus, “Sevgi Yunus”tur. Yunus, bu duygularını bakın ne güzel dile getirmiş:

“Esritti aşka düşürdü, ben ham idim aşk pişirdi.

Aklımı başıma devşirdi, hayri şerden seçer oldum.”

Mevlana’ya göre, “Aşk, göklere uçmaktır. Her solukta yüzlerce perdeyi yıkmaktır.” Âşık, sevgilerle, hayallerle kanatlanır, uçar. Âşığın ruhundaki bütün perdeler kalkar ve ruhu sevgilerle aydınlanır. Yeni yeni güzelliklere doğru yol alır.

İnsanların birbirlerini sevmeleri, hatta âşık olmaları, insanın insan olması bakımından çok gereklidir. İnsanlar, ancak birbirlerini seven insanlarca daha iyiye daha güzele götürülebilirler. Aşk, güzeli aramada ve yaratmada en büyük etkendir. Yaratılışın gizi aşktadır. Aşksız ve sevgisiz hiçbir şey yaratılamaz. Öyleyse daha güzel bir dünya kurmak için birbirimizi sevelim, sevilelim, el ele verelim.