Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

TARİHİ HAN ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

PES DEDİRTEN İLGİSİZLİK

Efeler de Restoresi biten Gümrükönühanı’nın 5 yıldır açılışı yapılamadı.

Aydın’da tarihi yapıların restorasyonu kapsamında Vakıflar Aydın Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ile bir çok yapı Aydın’a geri kazandırılırken ,

Efeler ilçesi merkez Veysipaşa mahallesindeki tarihi Gümrük önü hanı restorasyonu bitmesine rağmen, 5 yıldır açılışı beklenirken , çürümeye terk edilmesi Aydın kamuoyu tarafından üzüntüyle ve şaşkınlıkla karşılanıyor.

Vali COŞ döneminde Aydın Valiliği, Aydın belediyesi ve Aydın Ticaret Odasının işbirliği ile bir protokolle kamulaştırma ve restore işleri için başlatılan çalışmaların sonucunda , restoresi bitmesine rağmen , bugüne dek bir türlü hizmete açılmamasının nedeni merak ediliyor.

Restoresi bitmesine rağmen iki yıldır çürümeye terk edilen tarihi han’da elektirk kabloları hasar gördü ve duvar ve zeminlerinde son günlerde aşırı yağışlar nedeniyle otlar yeşermeye başlarken sıvaları da ,dökülmeye ve yıpranmaya başladı.

PES DEDİRTEN DUYARSIZLIK

Eski adıyla Farabi sokak , (1629 sokak ) üzerinde yer alan bu kültür varlığı yapı , tarihi ipek yolu 'nun canlandırılması için geliştirilen bir örnek proje ile Nasuhpaşa Külliyesi içindeki Han, hamam ve medrese ile Cemalbey köşkü ve hamamı, Gümrük önü hanı , çifte hamam turizm merkezi olarak modern bir arasta ve alış veriş merkezi bir çarşı olarak hizmet vermesi planlanmıştı.Ancak diğer tarihi yapılar hizmete açılmışken, Gümrük önü hanı'nın hala atıl durumda beklemesi ve restore sonrasında da çürümeye terkedilmesi , büyük tepkilere neden oluyor.

Aydın Turizmine büyük ivme kazandıracak olan ve Turizmden elde edilecek gelirinde büyük artış sağlayacak olan han'ın açılmamasından duydukları üzüntüyü dile getiren çevre esnafı , "devletin parasıyla binlerce liraya mal olan bu tarihi han'ın açılmadan çürümeye terk edilmesi çok acı bir görüntü.Bu handa evsiz kişiler gelip, barınak olarak kullanmaya başladılar. Elektrik kabloları açıkta ve çalınmaya başladı. Bina korumasız ve sahipsiz olduğundan giriş çıkışları Allah'a emanet.Yarın bir suç merkezi haline gelecek bu han'ın , sahipsizliği nedeniyle yangın veya hısızlığa açık korumasız durumda.Kimsenin sahiplenmediği bu Han’a , acilen el atılarak Zincirli han gibi açılarak Aydınlılara hizmet vermesini istiyoruz. Aksi takdir de her gün biraz daha çürümeye yüz tutacak bu tarihi yapı eskiden olduğu gibi metruk haline geri dönecek " dediler.

KAMU KURUMLARI ARASINDAKİ SORUN ACİLEN ÇÖZÜLMELİDİR

Tarihi han’ın kullanıma açılmasının , kamu kurumları arasında çekişmelere kurban edildiğini belirten ve tarihi farabi sokak ile beraber Turizm’inde artık canlanmasını istediklerini belirten bir grup Sivil Toplum Kuruluşu ve kanaat önderleri “, Gümrükönü Hanı restorasyonunun tamamlanması halinde, vatandaşlarımızın sandıklarda veya evlerinin bodrum katlarda yer alan ve atalarından kalan eserleri burada yapılacak dükkanlarda sergileme ve satış imkanı da olacaktır. Ayrıca Aydının ürünleri olan incir, zeytin, zeytinyağı, kestane, halı, kilim gibi ürünlerin de yer alacağı bir ortamın oluşmasını arzuluyoruz. Gelecek olan turist kafilelerinde gezip dolaşacağı ve Aydın’a sıcak para girişinin sağlanacağı bir mekan ‘a kavuşacaktır.

Bitişiğindeki Gümrükönü Hamamı olarak bilinen Çifte hamam'ın da son sahibi Yalçın Pekgüzel tarafından restore edilmesiyle Aydın da eski bir geleneği yaşatacak kubbeli, kurnalı odaları ile Türk hamamıyla beraber beraber turizme de hizmet edeceğine inanıyoruz , Burada hizmete açılacak küçük dükkanların yerli zanaatkar ve esnafa tahsis edilerek, tarihi eserlerin ancak bu handa değer bulacağını düşünüyoruz. Aydın yöresinde, incir ve zeytin dışında da tarihi değeri olan birçok ürün var. Bu ürünlerin de bu handa değerlenmesi halinde eski ile yeni arasında bir köprü oluşturulacaktır “ dediler.

AYDIN VALİLİĞİ , PROTOKOLE SAHİP ÇIKMALIDIR

Aydın'ın önceki dönem Valilerinden Hüseyin Avni Coş’un büyük katkı gösterdiği ve 1 milyon 376 bin TL’lik ödenek aktardığı Gümrükönü Hanı’nın Restorasyon Projesi için , Valilik Aydın belediyesi ve AYTO 'nun katılımıyla düzenlenen Protokol sonucunda kamulaştırmaları ve kazı desteği Belediye tarafından , Proje ve yapım uygulama harcamaları AYTO tarafından ve ödenek temini Aydın Valiliği Kültür varlıkları koruma fonundan karşılanan han 'ın yapılan restorasyon ihalesi 7 yıl önce tamamlanmıştı.Bu arada kurumlar arasında işbirliğindeki gecikmeler sonucunda biten inşaatın teslim alınıp Aydın'a kazandırılması için protokolun en büyük tarafı ve bu projenin en büyük hamisi ve banisi tarihi yapılara duyarlılığı ile bilinen projenin protokol paydaşı Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’in konuya el atarak sahip çıkması , protokolün taraflarını bir araya getirerek , sorunların bir an önce giderilmesi , vatandaşların en büyük isteği.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Aydınlılar merakla açılışını bekledikleri Gümrük önü hanı için protokolün taraflarından Vali Yavuz Selim KÖŞGER , Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve AYTO yetkililerinden şu soruların açıklamasını bekliyorlar.

1-) Gümrük önü hanının fiili yapım süresi bitirildi mi..?

2-) Geçici kabulü yapılıp idarelerce teslim alındı mı..?

3-) Yasal olarak geçici kabulü yapıldı ise , neden hemen tesis işletmeye açılamıyor..?

4-)Bu hanın işletmesi Valilik mal paylaşım komisyonu tarafından hangi kuruma devredildi..?

5-)Han restoresi bitirilmesine rağmen , açılması önündeki engel nedir..? Protokoldeki hangi kurum üzerine düşen edinimi yerine getirmemeiştir..?

6-)Gümrükönü hanı süresi biten protokol nedeniyle, protokolün tarafları arasında mali ve hukuki sorunu var mıdır..?

7-) Aydınlının milyonlarca lirasıyla yapılan ve çözümsüzlükten , çürümeye terkedilen bu tarihi yapı ne zaman açılacak..?

Bakalım bu sorulara kim ve kimler cevap verecek..?

ÇÜNKÜ İDARELERDE GÖREV VE SORUMLULUKLARDA DEVAMLILIK ESASTIR.

Yoksa, Paşayaylası Oteli gibi bu han da ortada mı kalacaktır..?

SÖZÜN ÖZÜ :

MAL CİMRİLERDE, SİLAH KORKANLARDA, İDARE DE ZAYIFLARDA OLURSA, İŞLER BOZULUR.

KİMİ DEMOKRASİLERDE DEVLET DEĞİL , VAZİYET İDARE EDİLİRSE, LİDERLERİN KALİTESİNİ ANLAMANIN KISA YOLU , ÖNCE LİDERİ, SONRA DA, ETRAFINDAKİ KİŞİLERE BAKMAKTIR.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.505.8077828