Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

HALK İSTER , ŞEHREMİNİ NE DER ?

Nazar değmesin Aydın kazandığı Büyükşehir ünvanıyla 6 yıldır büyüyor.

17 ilçede , kapanan beldelerde ve adı mahalleye dönüşen köylerde,

Birbiri ardına açıldı hizmet merkezleri.

Eskiden Büyükşehir basın dan telefonla ulaşılır yarın filanca yerde açılışımız var, arabamız şu saatte Belediye önünden kalkacak denirdi , Büyükşehir Belediye basın çalışanları tarafından .

Açılışlarda paylaşılan fotolardan gördüğüm kadarıyla hep neşeli kadınların ,

hemcinsleri kadın başkana özel ilgisi

Ama Büyükşehir uzun zamandır basın ile bir araya gelip hem bilgilendirme , hem de varsa belediyenin istek ve derdini kamuoyu ile paylaşma anlamında bir araya gelemedik.

Eskiden 2014 öncesi Aydın belediyesi olduğu yıllardan bu yana kapsamlı bir basın toplantısına gerek duymadığından olsa,

Aydın yerel basınını davet edip birlikte olamadığımızdan, bugünkü yazımın başlığını verdiğim açık mektupla seslenmek istedim.

Evet, sayın başkan Çerçioğlu ,basın toplantısında iletmek isterdim ama, açılışlardan vakit bulup basınla bir araya gelemediğinizden , gördüklerimizi ve duyduklarımızı sizinle paylaşmak istedim.

Aslında biz basını davet edip , bir araya gelememekten , sadece bir yazar olarak ben değil, vatandaş ve köy muhtarları da aynı kanaatte.

Bunun olumsuz tarafı da, neler olup bittiğini bilmeden yazılanlar çizilenler, Aydın da yalan yanlış gündem yaratıyor.

Sevgili Topuklu Efe ‘den randevu taleplerine karşılık verilmediğinden yakınanlar hayli fazla. Ancak yüz yüze sizinle konuşamadıklarından , Aydın için projeleri olanlar, karşılarında kapı duvar..!

Olabilir, çok yoğunsunuzdur, eskiden merkez ilçe den sorumlu iken , şimdi 17 İlçe nin işleri güçleri daha fazla çalışmayı gerektirdiğinden , randevu vermemenize neden olabilir.

Ama çözüm yok değil..!

Bunun için önerimdir.

Ya iki üç ayda bir, 2 saatinizi , sadece köşe yazarları ile gazete sahiplerini davet ederek , herkesin merak ettiği konuları şeffaflıkla ilk elden paylaşın, böylelikle Büyükşehir hakkında basında yer alan spekülatif yazı haber ve yorumlar yerine , gerçekleri gündeme taşıyalım ,

Ya da, yetkilendireceğiniz bir başkan yardımcısı ile basını direkt buluşturun ,

Aynı gün içinde geri dönüşle bilgilendirilmiş olalım.

Sivil Toplum Kuruluşlarına ise daha çok değer ve önem verin.

Nice güzel projeler, fikirler sahibi bu öneriler şehrin daha güzel olmasına yardımcı olacaktır.

Ne demiş atalarımız,

“akıllı insan kendi aklını kullanır, daha akıllı olan başkalarının da aklını alır değerlendirir, kullanır.”

Gelelim AYDIN projelerine,

1-) Dün sabah batı gazi Bulvarından şehir içine girerken hem sarı civcivler hem de şehir içi kooperatif minibüsleri yolcu indirmek ve bindirmek için duraklara tam yanaşamadığından mesai saatine yetişmek isteyen arkadaki trafik sıkışıklığı , bazı sınır gümrüklerindeki tanker kuyrukları gibi metrelerce diziliyor.

Zaten bir şeridi otoparka ayrılan ve sadece diğer şeridi trafiğe açık olan Aydın’ın en büyük ana caddelerinde trafik sabah ve akşam saatlerinde tamamen kapanıyor. Dünyanın hiçbir ilinde

ana arterler bulvarlar tek şeritten çalışmaz. Okullar açıldığından bu yana ,her sabah 8 gibi GAZİ BULVARINDAN , HASTANE CADDESİNDEN ,bir geçmeyi deneyin…!

Çözümü mü ..?

Acilen Batı ve Doğu gazi bulvarlarında tek şeridin otopark olarak tahsisine son verilmelidir.Bu ana kent içi arterler hemen iki şeritli trafiğe açılmalıdır.

Aksi takdirde Salı günü de olursa, bu ana caddelerden ne itfaiye ne de ambulans geçebilecektir.

2-) Her ne kadar Efeler belediyesine tahsis edilmiş ise de, Turistik park ile aşağısındaki Menderes park ve kent meydanında meydan park ucuzluğu ve halka hizmetiyle göz dolduruyor. Gel gelelim her iyinin bir kusuru, sabahtan akşama dek masayı kapanların işgalinde. Emekliler cenneti Aydınlı hemşehrim, sabahtan yerleştiği sandalye ve masasına nerdeyse ikametgahını taşıyacak ..!

Yeni gelenlere yer olmadığı gibi bir başka önemli sorun da , sabahtan akşama kadar boş ve malayani sohbetlerle hatta dedikodularla gününü geçiriyor.Hiç olmazsa bu tesislere BİRER KİTAPLIK AÇALIM , Yerel gazeteler, Kitap okuma odaları , İnternet kafe benzeri alışkanlıkları arttırmak üzere düzenleme yapılamaz mı..?

Dedikodu ve siyaset yapanlar, , Nobel ödülünü alan Aziz Sancar yaşlarında ama maalesef boş sohbetlerle zaman israfı..!

Kitaplıklar internet kafeler ve yerel gazetelerle donatacağınız üst salonlarda okuma, küçük şair yazar etkinlikleri, kültürel ve belgesel filmlerde oynatılabilir.

3-)Efeler belediyesine devredilen Pınarbaşı hala ıssız, teleferik ise milyonluk yatırım sessiz..! kentin içinde ve yürüme mesafesinde böylesine mükemmel, yeşil alan için acilen bir proje geliştirilmelidir. Bu alanda gençlerin ilgi duyduğu, düzenli baraka yapılarda ikinci el pazarı, sahaflar Pazarı , antikacılar çarşısı , el emeği üreten kadınlar pazarı oluşturulmalıdır.

Sadece belediye tekelinde olan çay bahçesi yanında , farklı yeme içme hizmeti veren lokantalar ve kitaplığı da bulunan Kafeler , yazın açık hava sinemaları bahçeleri açılmalıdır. Sosyal belediyecilik örneği bu alanda mutlaka bir ailenin gidebileceği yerler açılarak , bu mesire alanı , eski günlerindeki gibi tekrar canlanmalı ve yaşatılmalıdır.

4-) Valilikte açılan AÇIK KAPI masası örneği vatandaşların başvurarak , ardından en kısa zamanda somut cevap alabileceği bir BEYAZ BAŞVURU MASASI oluşturulmalıdır.

5-) Vatandaşların büyük mağduriyetine neden olan SU ÜCRETLERİNDE varsa inisiyatif kullanılarak , su bedelleri ve eklentilerinde hayli fazla diğer ödemeleri , çok daha aşağıya çekilerek, düşürülmelidir.

6-) Paşayaylası ilimizin ender güzellikte dinlence alanıdır. Arapapıştı’ya verilen önem ve değerin en az yarısı Paşayaylası’na verildiğinde yazın serin , kışın Uludağ manzarasıyla cennete dönüşecektir.Bu bölgeye hiç olmazsa, yaz kış hafta sonlarında bir sarı civciv kaldırılarak , akşam 5 gibi dönüşü sağlanmalı, Paşayaylasındaki metruk Otel tekrar Büyükşehir işletmeciliğinde AYDINlılara kazandırılmalıdır.Gerek paşayaylası gerekse

Madran yaylası , içinde aynı önerilerim, bungalowlarla gece konaklama yaz kış büyük ilgi çekecektir.

7-) Kozdibi Kuvayı Milliye meydanına ,kentimizi kurtarmak için 7 Eylül 1922 de de buradan giren Türk kuvvetleri anısına dev bir ASAF GÖKBEL anıtı ve kavşak çevresine ışıklı panolar konularak bu ilin Kurtuluş savaşını efeleriyle nasıl kazandığı ve kahramanlarımızın anısına ASAF GÖKBEL adı yaşatılmalıdır.

8-) MİMAR SİNAN mahallesindeki ,sessiz sedasız yıkılan yıkılan eski AYDINSPOR binası ve Futbol sahası yeri için yapılan halk oylaması sonucunda ne yapılacağı merakla beklenmektedir.

9-) Buna bağlı olarak , Aydın’lının dert ve dileklerini direkt size ulaştırabilmek üzere hiç olmazsa Aylık halk günü yapmaya , Sivil Toplumlarla bir araya gelip seçim programınızdaki gibi kenti ortak akılla yönetmeye , eskiden olduğu gibi BASINLA BİR ARAYA GELİP İKİ BEŞLİK BOZMAYA ,

Dertsiz bir Aydın için , Aydın’ın dertlerini ve dertlilerini sizinle birlikte dinlemeyi ve çözüm aramayı öneriyorum ,

Halk ister, biz yaparız sözünüzden cesaretle

bırakın gazeteciliği , ben de bir halkım , o nedenle..!

SÖZÜN ÖZÜ :

KİMSENİN SENİN YANINDA GÖRENMESİNE GÜVENME ,

KARŞINA GEÇMESİ İÇİN BİR ADIM,

DÜŞMAN OLMASI İÇİN BİR LAFIN YETER.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.505.8077828