Menderes Akdağ

Menderes Akdağ

OYUN VE MATEMATİK

Oyun, çocuk demektir. Çocuklar, oyunla sosyalleşir ve hayata oyunla hazırlanır. Oyunla birlikte toplumla barışık bir birey olabilirler. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar yanında çocukları fiziksel etkileşimden uzaklaştırıp oyun ve arkadaşlarından koparması dezavantaj olarak görülebilir. Sürekli bilgisayar başında oturarak veya elektronik oyunlar oynayarak vakit geçirmenin zararlı olabileceği pedagogların, psikologların ortak görüşüdür. Dolayısıyla çocuklarımıza oyun alanları oluşturmalı, onları parklardan, bahçelerden koparmamalıyız.

Erken yaşta okulla tanışır, okulda arkadaşlar edinir ve sosyalleşiriz. Enerjimizin yüksek olduğu bu dönemde dört duvar arasında eğitimimize devam eder; koşmak, haykırmak için kısacık teneffüsleri bekleriz. Bu nedenle ilkokul düzeyindeki eğitim olabildiğince oyun ağırlıklı olabilir. Derslerin oyun ve drama gibi aktif yöntemlerle işlenmesi verilen eğitimin zevkli ve kalıcı hale gelmesini sağlayabilir.

Matematik eğitimi konusundaki sorunlar tartışılmaktadır. Türkiye'de ulusal ve uluslararası yapılan sınavlarda öğrencilerin matematik sorularını cevaplama oranı oldukça düşüktür. Çocukların ve gençlerin matematiği pek sevmedikleri bir gerçektir. Matematik derslerinin çok ciddi bir biçimde anlatılması, çocuklara matematiğin oldukça zor ve önemli bir ders olduğu çocuklara söylenmesi, onların matematikle tehdit edilmesi, sınavlardan dolayı matematik eğitiminin aşırı ticarileşmesi problemin temelinde yatan nedenlerden birkaçı gibi durmaktadır. Matematik bütün bilimlerin temelidir. Matematiği sevdirebilmek için konulara uygun farklı yöntemler araştırılıp uygulanabilir.