Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

KARAMSARLIĞA KAPILMAYALIM

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasının ardından 26 gün yani neredeyse bir ay geçti. Haliyle bu bir aylık dönemde yöneticilerin, halkın ve medyanın gündeminde devamlı olarak koronavirüs var.

Türkiye, koronavirüs belasını en az kayıpla atlatabilmek için adeta seferber olmuş durumda. Alınan tedbirleri şöyle bir anımsayalım. Öncelikle vatandaşların bir arada bulunduğu kıraathaneler, kafeteryalar, nargile salonlarının faaliyetleri durduruldu. Daha sonra sıra lokantalara ve pastanelere geldi. Lokanta ve pastanelerin yalnızca paket servis yapmasına izin verildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların sokağa çıkmasına kısıtlama getirildi. Kamu ve özel sektörün büyük bölümünde çalışma saatleri düzenlendi, bazı kurum ve kuruluşlar esnek çalışma düzenine geçti.

Alınan önlemler, bulaş hızını istenen düzeyde düşürmeye yetmeyince Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre, 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş çıkışları durduruldu. Sokağa çıkma yasağı kapsamına 20 yaş altındaki bireyler de dâhil edildi. Semt pazarları ve marketler gibi toplu olarak bulunulan mekânlarda maske takılması zorunluluğu getirildi. Sosyal mesafe konusunda daha titiz davranılması gerektiği vurgulandı.

Öte yandan, koronavirüse karşı uyulması gereken 14 kural konusu ve zorunlu olmadıkça evden çıkılmamasına ilişkin çağrılar tüm kitle iletişim kanallarında üstüne basa basa tekrarlanıyor. Bu kuralların laf olsun diye konulmadığı ortada. Koronavirüs belasını en az kayıpla atlatabilmek için kurallara harfiyen uymamız gerektiği açık ve net.

Sözün özü koronavirüsle mücadele sabır gerektiriyor. Hepimiz haklı olarak hayatın normale döneceği günlerin özlemini çekiyoruz. Cadde ve sokaklarda yürüyüş yapabildiğimiz, restoran ve kafelerde yemek yiyebildiğimiz, her şeyden önemlisi de sevdiklerimize doyasıya sarılabildiğimiz günlere hasretiz. Koronavirüs illeti, toplum psikolojisini de alt üst etti. Ancak yukarıda belirttiğim gibi sabrın sonu selamet olacak. Bilim, koronavirüs tehdidini de yenmeyi başaracak. Alınan tedbirlere uymayı sürdürelim, karamsar olmayalım. Bugünler de gelip geçecek mutlaka.

Sağlıklı günlere…