Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

SAHİP OLDUKLARIMIZIN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ

Korononavirüs salgını nedeniyle önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı, şimdiye kadarki bayramlardan farklı olacak. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bu bayram eş, dost, akraba ziyareti yapılamayacak. İnsanlar bayramı evlerinde çekirdek aileleriyle kutlayacak.

Her işin başı sağlık. Mart ayından bu yana mücadele ettiğimiz yeni tip koronavirüsü galebe çalmak için önlem alınması kuşkusuz ki, kaçınılmazdı. Sağlık Bakanlığı'nca açıklanan verilere göre, vaka ve vefat sayısı her geçen gün azalıyor. Bir günde yüzü aşkın vefat yaşanırken, vefat sayısı 20'li rakamlara düşmüş durumda. Günlük vaka sayısının da binin altına düşmesi an meselesi. Koronavirüs kaynaklı sıkıntıları mümkünse bertaraf etmek, değilse en aza indirebilmek için alınan önlemlere harfiyen uymamız büyük önem taşıyor. Bayramlarda yaşanan yoğunluğu göz önüne alırsak, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararı son derece yerinde olmuştur. Eğer kısıtlama olmasaydı, toplumumuzun hiç değilse bir kesimi alınan önlemleri kulak ardı ederek, hiçbir şey olmamış gibi davranacak evden eve ziyaretler yapılacaktı. Bunun sonucunda da düşüş gösteren vaka ve vefat sayılarında muhtemelen artış yaşanacaktı. Bu olumlu gidişi tersine çevirmemek için böyle bir karar alındı. Alınan karar makul ve mantıklıdır. Yurttaşlarımıza düşen, rahatlığa kapılmadan, tedbiri elden bırakmadan hareket etmek, kurallara uymayı sürdürmektir.

***

Bu satırları kaleme alırken geçtiğimiz Ramazan Bayramı aklıma geldi. Bayrama birkaç gün kala Vali Yavuz Selim Köşger, biz yerel gazetecileri DSİ misafirhanesinde iftar yemeğinde ağırlamış, iftar sonrası yazlık bahçede çaylar eşliğinde sohbet edilmişti. Bayram tatilini de akraba ve arkadaşlarımızla birlikte değerlendirmiştik. Geçen yılki bayramda gelecek bayram herkes evinde olacak, salgın nedeniyle farklı bir bayram yaşanacak denseydi inanır mıydık? Herhalde inanmazdık diye düşünüyorum.

O günlerde yaşamın normal seyri içinde bayramda gerçekleştirdiğimiz eş dost ziyaretleri gayet normaldi. Ama şimdi insanlar, birbirlerini ziyaret etmeye, restoranlarda kafeteryalarda oturup bir şeyler yiyip içmeye dahi hasret kalmış durumda. Başlıkta da belirttiğim gibi sahip olduklarımızın değerini o anda bilmeliyiz. Yoksa onlardan mahrum kaldığımızda vah tüh etmenin anlamı kalmıyor.

Koronavirüsün gündemimizden çıktığı günlere bir an önce kavuşmak umuduyla sağlıklı günler diliyorum…