Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNE DAİR

1 Haziran Pazartesi itibarıyla koronavirüsle mücadelede 'yeni normalleşme' sürecine girdik. Bu kapsamda, 2 buçuk aydır kapalı olan restoran, lokanta, kahvehane, kafeterya benzeri işletmeler, müşterilerine yeniden hizmet vermeye başladı.

Bizler de basın mensubu olarak söz konusu işletmelere gittik. İşletmecilerle röportaj yaptık, yeni dönemin kodlarına ilişkin haberler hazırladık. Yeni normalleşme döneminde altın kural, sosyal mesafe. Bunun içindir ki, lokanta ve restoranlarda masaların arasında en az birer buçuk metre mesafe olması koşulu getirildi. Yine işletmelere maskesiz müşteri alınmaması, çalışanların hijyene dikkat etmesi ve maske takması, işyerleri girişinde el dezenfektanlarının bulunması gibi birtakım zorunluluklar da mevcut.

Kahvehanelerle ilgili en önemli husus ise yeni normalleşme sürecinde tavla – okey benzeri oyunların oynanmayacak olması. Yeni normalleşme sürecinde şehir içi toplu taşıma araçlarına yüzde 50 oranında yolcu alınması koşulu da sonlandırıldı. ***

Günlük vaka sayısının binin altına düştüğü, vefat sayısının 20'li rakamlarda olduğu bugünlerde adım adım normalleşme elbette doğal. Ancak tedbiri elden bırakmamakta yarar var. Çünkü salgın tam anlamıyla sona ermiş değil.

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını yaşama geçirme olmazsa olmaz. Vatandaşların büyük bölümü maske takmaya özen gösterse de maske takmayan veya maskeyi kuralına uygun kullanmayan bir kesimin varlığı da gözümüze çarpıyor. Vurdumduymaz tavırlarla salgından korunmak mümkün değil. Söz konusu olan hem bireysel hem de toplumsal sağlık. Bunun için her defasında vurguladığımız gibi toplumun tüm fertlerine önemli görev ve sorumluluk düşüyor.

Yeni normalleşme sürecinde bir yandan ekonominin çarkları dönerken, esnaf kazanırken, diğer yandan da kurallara harfiyen uymamız gerektiğini akıllardan çıkarmamak durumundayız. Uzmanların açıklamalarına göre, maskeli, sosyal mesafeli günler bir süre daha devam edecek.

Virüssüz günlere erişmek dileğiyle mutlu günler…