Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

KURALLARA HARFİYEN UYALIM

Aydın'ın tarihi Salı Pazarı, koronavirüs önlemleri kapsamında, Nisan ayında alınan kararla kapatılmıştı. Pazarın oldukça geniş bir bölgede kurulması, Aydın'ın en eski ve çevre ilçe ile köylerden gelen vatandaşların ilgi gösterdiği bir pazar olması nedeniyle insan yoğunluğunun bir hayli fazla olması bu kararı zorunlu kılmıştı. Pazarcı esnafı ise diğer pazar yerlerinde zarar ettiğini söyleyerek, Salı Pazarı'nın geri gelmesi için çeşitli eylemlerde bulundu.

Sonuç olarak kaymakamlık, belediye ve meslek odası temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantı sonucunda pazarın yeniden açılmasına karar verildi.

Salı Pazarı'nın yeniden açılışını haberleştirmek amacıyla önceki gün Hasır Pazarı civarındaydım. Burada pazarcı esnafıyla röportaj yaptım, havayı kokladım. Rengârenk mevsim meyveleriyle süslenen tezgâhları fotoğraflamayı da ihmal etmedim. Pazarcılar, pazara kavuşmanın mutluluğu içerisindeydi ancak ilk hafta yaşanan durgunluktan yakınıyorlardı. Esnaf, haftaya daha iyi hasılat bekliyordu diyebiliriz.

Belediye ekipleri de pazarın girişinde maske ve dezenfektan dağıtarak, ateş ölçümü yaparak koronavirüs önlemlerini uyguluyordu. Yetkililerin aldığı önlemler kadar vatandaşların da kurallara uyması önemli. Pazara sabahın erken saatlerinde gittiğimde esnafın ve vatandaşların tamamına yakınının maske kuralına uyduğunu gözlemledim. Bu muhakkak, olumlu bir gelişmeydi. Ancak önümüzdeki haftalarda sıcağın etkisiyle gevşeme yaşamamak da önemli. Bunu da aklımızdan çıkarmayalım. Aksi halde hüsrana uğrayan yine bizler oluruz.

Ülke genelindeki günlük vaka sayıları hala bin 300'lerde. Vaka sayılarının binin altına düşmesi için maske ve sosyal mesafe kuralına mutlak surette dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı, güzel günlere…