Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

UMUTLAR YENİDEN YEŞERDİ

Aydınlıların uzun süredir dört gözle beklediği projelerin başında Aydın – Denizli Otoyolu geliyor. Projeye ilişkin ihale, hatırlayacağınız üzere, 8 kez ertelenmişti. 3 Temmuz'da ise 6 firmanın proje için teklif sunduğunu öğrendik. İhalenin 9'uncu kez ertelenme ihtimali hepimizi korkutuyordu. Bereket versin ki, korktuğumuz başımıza gelmedi. İhale bu kez ertelenmedi.

İhalenin gerçekleşmiş olması hepimizin umutlarını yeniden yeşertti diyebiliriz. Gerek bizler gerekse de yerel medyada yazıp – çizen meslektaşlarımız Aydın'ın hak ettiği yatırımlarla buluşması için çaba gösteriyoruz. Dilimiz döndüğünce, kalemimiz elverdiğince Çıldır Havaalanı, Aydın – Denizli Otoyolu, hızlı tren gibi konularda, Aydın'ın bir an önce bu yatırımlarla buluşması gerektiğini ifade ediyoruz. Tezcanlı olmamızın sebebi, Aydın'ın İzmir'le Denizli arasına sıkışmış bir şehir görüntüsüne girmemesi içindir.

Aydın – Denizli arasındaki mesafe 128 kilometre. Söz konusu yol güzergâhında çok sayıda yerleşim yeri olması ve bu yerleşim yerlerinde en az birkaç ışıklı kavşağın bulunması bu yolda taşıtla seyretmeyi çileli hale getirebiliyor. Işıklı kavşaklara bir de trafik yoğunluğu ile çevre yolu bulunmayan ilçeler eklenince trafik, içinden çıkılmaz bir soruna dönüşüyor. Söke, Kuşadası ve İzmir'e yaptığımız seyahatlerdeki rahatlığı Nazilli – Denizli güzergâhına yaparken de bulabilmemiz için otoyolun bir an önce inşa edilerek, hizmete açılması elzemdir. Aydın – Denizli Otoyolu'nun açılması yalnızca iki şehir arasındaki ulaşımı kolaylaştırmayacak aynı zamanda İzmir – Antalya aksını da önemli ölçüde rahatlatarak, ulaşımı keyifli hale getirecektir.

***

Otoyolun yap – işlet – devret modeliyle yapılacak olması nedeniyle geçiş ücretle-rinin yüksek olup olmayacağı da soru işareti. İzmir – İstanbul Otoyolu'nun geçiş ücretlerinin bir hayli yüksek olduğu hepimizin malumu. Bu yüzden kişisel görüşüm, yap – işlet – devret modelinin vatandaşın değil, şirketlerin lehine bir tablo ortaya koyacağıdır. İnşasına 1980'li yıllarda başlanılan Aydın – İzmir Otoyolu'nun yap – işlet – devret modeli yerine değil de devletin kendi imkanlarıyla inşa edilmesi ekonomik ve hızlı ulaşımı bir arada temin etmiştir. Bugün Aydın Germencik arasındaki mesafeyi binek otomobille 4 lira 25 kuruş ödeyerek kat edebilmekteyiz. Gelecekte Aydın – Denizli Otoyolu'nun Aydın – Nazilli etabını kaç liraya gidebileceğimiz ise yukarıda ifade ettiğim gibi merak konusudur.

Umarım, Aydın – Denizli Otoyolunun geçiş ücretleri makul düzeyde olur. Sağlıklı, güzel günlere…