Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

PAŞA YAYLASI OTELİ’NİN KADERİ BU OLMAMALI

Termometrelerin 40 dereceleri gösterdiği bugünlerde deniz turizminin alternatiflerinden birisi de yayla turizmi. Aydın’da yayla turizmi denince genel olarak sayfiye evleri akla geliyor. Karacasu’nun Kahvederesi Yaylası bu konuda öne çıkan yerlerden.

Aydın’ın yaylalarında çok sayıda konuğu ağırlayacak kapasitede turistik tesis bulunmaması da yayla turizmini sınırlı hale getiriyor.

Merhum Recep Yazıcıoğlu’nun Aydın Valisi olduğu dönemde, İl Özel İdaresi kaynaklarıyla inşa edilen Paşa Yaylası Oteli ise kaderine terk edilmiş durumda. Otelin içinde bulunduğu kötü durumu Aralık ve Şubat ayında yaylaya giderek fotoğrafladım. Gazetemizin 24 Aralık tarihli sayısında ‘Paşa Yaylası’nda istenmeyen manzara’ başlığını taşıyan haberimde uzun süredir atıl vaziyette olan otelin içler acısı durumunu gözler önüne sermiş, neredeyse sağlam yeri kalmayan tesisin bu halinin vatandaşları üzdüğünü ifade etmiştim.

***

İl Özel İdaresi tarafından 2005 yılında Aydın Belediyesi’ne devredilen otel, İlhami Ortekin’in Belediye Başkanlığı döneminde faaliyet göstermişti. Ortekin, 13 oda ve 36 yatak kapasiteli otelin restorasyonu için 491 bin 775 TL para harcandığını ifade etmişti. ‘Aydın’ın Uludağ’ı olarak anılan Paşa Yaylası’ndaki bu güzel tesis, vaktiyle pek çok konuğu ağırlamıştı. Açıldıktan bir süre sonra kapanan tesis, belediye bünyesinden hazineye geçmişti. Otel şimdilerde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) uhdesinde.

Bundan 30 yıl önce büyük umutlarla inşa edilen Paşa Yaylası Oteli’nin içinde bulunduğu bu atıl ve içler acısı durum hepimizi derinden üzmekte. Camları ve merdiven taşları kırılan, kapıları sökülen, duvarlarına yazılar yazılan, sözün özü kendini bilmez kişilerce harabeye çevrilen Paşa Yaylası Oteli’nin kaderi bu olmamalı.

***

Bu köşeden Aydın Valisi Hüseyin Aksoy başta olmak üzere tüm yetkilileri seslenmeyi bir görev sayıyorum.

Lütfen, Paşa Yaylası Oteli’ni içinde bulunduğu mezbelelik durumdan kurtarınız. Paşa Yaylası Oteli, ayağa kaldırılırsa Aydın’da yayla turizmi adına önemli bir hamle gerçekleştirilir. Her şeyden önemlisi milli servete sahip çıkılır. Binlerce lira harcanılarak bin bir güçlükle inşa edilen bir tesisin yeniden bayındır ve işler duruma getirilmesi hepimizin ortak dileğidir.

Paşa Yaylası Oteli için yaptığımız bu çağrıya kulak verilmesi dileğiyle…