Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

İYİ PARTİ KONGREYE GİDERKEN

İYİ Parti Aydın İl Teşkilatı'nın 2. Olağan Kongresi, 12 Temmuz Pazar günü İncirliova'da yapılacak. Üç adaylı kongrede mevcut İl Başkanı Cemal Sarı, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı da olan eski il yöneticilerinden Süleyman Demirci ve kurucu il yönetim kurulu üyeliği yapan Yüksel Öztürk, başkanlık koltuğuna oturmak için mücadele edecek.

Başkanlığa talip olan 3 ismin tanıtım toplantısını gazeteci kimliğimle izledim. Kongreye saatler kala bu köşeden izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

***

Adaylık açıklamasında bulunan ilk isim Süleyman Demirci oldu. 23. Dönem Milletvekili ve Kurucu İl Başkanı Recep Taner ile Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman, adaylık açıklamasında Demirci'nin yanında bulunarak kendisine açık destek verdiklerini ilan etti. Taner, mevcut yönetimin karşısına tek aday çıkarmak için uğraş verdiklerini ancak bu konuda uzlaşma sağlanamayınca Süleyman Demirci'yi destekleme kararı aldıklarını söyledi. Demirci'nin uzun sayılabilecek konuşmasında en önemli cümle “Hedefimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak ve Aydın'dan 4 milletvekili çıkarmaktır” cümlesiydi. Aynı söylemi Demirci'nin ardından adaylığını açıklayan Yüksel Öztürk de dillendirdi. Aydın'da yüzde 30 oy alarak 4 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Öztürk, Büyükşehir ve 17 ilçenin belediye başkanlığını kazanmayı hedeflediklerini belirterek iddialı bir söyleme imza attı.

***

Öztürk, Demirci'ye açık desteğini ilan eden Kurucu İl Başkanı Recep Taner ile Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman'a ise tepkiliydi. Kurucu İl Başkanı kimliğini taşıyan bir siyasetçinin bir aday lehine tavır takınmasını üzücü bularak, Adıyaman'ın ise “3 – 5 kişilik bir ekiple delegenin iradesine ipotek koymaya çalıştığını” öne sürdü.

Siyasi partilerin temel hedefinin merkezi ve yerel yönetimleri kazanmak olduğu kuşkusuz bir gerçek. Ancak olaya Millet İttifakı açısından baktığımızda Demirci ve Öztürk'ün “Büyükşehir'i kazanacağız” söyleminin ittifakın büyük ortağı CHP kanadında pek hoş karşılanmayacağı da yüksek bir olasılık olarak karşımıza çıkıyor. İttifaklarla gerçekleştirilen seçimlerin olduğu bir sistemde, hangi seçim çevrelerinde hangi adayların destekleneceği konusundaki karar, partilerin genel merkezlerince alınacağı için bu söylem biraz havada kalıyor.

***

Demirci ve Öztürk'ün ardından İl Başkanı Cemal Sarı, düzenlediği tanıtım toplantısında ekibini tanıttı. Atamayla geldiği makama bu kez seçimle gelmek isteyen Sarı, 2018'in Aralık ayından beri gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı. Sarı, diğer adayların aksine “Hedef Büyükşehir ve 4 milletvekilliği” şeklinde bir söylem benimsemedi. Teşkilatlanma çalışmalarına vurgu yaparak bin 800'lerde olan üye sayısını 6 binlere çıkardıklarını, kadın kollarının ilk kez Aydın'da kurulduğunu, 400'ü aşkın mahalleye temsilci atadıklarını anlattı. Diğer adaylardan farklı olarak ekibinde yer alan 94 ismi tek tek anons ederek kürsüye çağırdı, kamuoyuna takdim etti. Sonuçtan endişeli olmadıklarını aktaran Sarı, yüzde 50'yle 70 arasında bir oyla seçimi alacaklarına inandığını söyledi. Toplantıya çok sayıda ilçe başkanının da katılması dikkati çeken ayrı bir husus oldu.

***

İYİ Parti'nin 3 adaylı bir kongreyle parti içi demokrasi anlamında önemli bir örnek ortaya koyduğunu söylemek mümkün. Aydın siyaseti uzun süredir tek adaylı kongrelere alışmış durumda. İYİ Parti, 15 Şubat'ta gerçekleştirdiği Efeler İlçe Kongresi'nde de iki adaylara seçimlere gitmiş, heyecanlı bir yarış sonucunda 'muhaliflerin adayı' olarak nitelendirilen İlhan Adıyaman, il yönetimine yakınlığıyla bilinen Şevki Çıldır'a karşı seçimi kazanmayı başarmıştı. Demem o ki, sandık sürprizlerle dolu.

Pazar günü gerçekleşecek kongrenin de heyecanlı ve çekişmeli bir yarışa ev sahipliği yapacağını şimdiden söylemek mümkün. Siyasette asıl olan demokratik rekabeti nezaket sınırları içinde yapabilmek, seçim yarışını hasmane bir eksene taşımamak.

Propaganda döneminde adaylar sahneye çıktı, yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Şimdi söz yarınki kongrede oy kullanacak 599 İYİ Parti delegesinde.

Sağlıklı, güzel günlere…