Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

AYDIN’DA CUMHURİYETİN 50. YIL ANITI KAYIP

Gençliğimin en güzel yıllarıydı.

Aydın Lisesi 2. Sınıf öğrencisiyim.

1973 yılında 29 Ekim de Aydın da ,Cumhuriyetin 50. Yılını kutlama programları var her yerde olduğu gibi.

Tam yarım yüzyıl olunca daha bir farklı ve görkemli kutlanıyor , törenler bir haftaya yaygın çeşitli kutlamalarla sürüyor.

Aydın Lisesi rahmetli müzik öğretmeni Zehra AYDIN hocamız ve Allah uzun ömür versin halen de görüştüğümüz eşi Metin AYDIN hocamızın koroya aldığı “sesi güzel “ gençlerden biriyim.

Gün boyu devam eden törenler akşam ve gece de devam ediyor.

Lise öğrencileri geceleri Kemer, Soğukkuyu , kent ana meydanı gibi merkezlerde kahramanlık marşları , türküler, seslendiriyoruz.

Kış günü erkenden batan güneşle evlerine çekilenler, ya da kahvehanelerde pişti oynayanlar dışında , tek tük gelen geçen dışında toplanan bir kalabalık yok.

Biz Aydın Liseliler soğukta ayaz havaya , gelen geçene , durup ne olduğuna anlam veremeyen sokak hayvanlarına konser veriyoruz.

Bir keresinde kahveden biri çıktı , bizi topluca çay içmeye davet etmişti de içimiz ısınmıştı.

İşte o yıllarda ve 1973 ekim ayının sonunda bugünkü Gar gazinosunun Bulvara bakan kısmına Cumhuriyetin kuruluşunun 50. yılı anısına güzel bir anıt heykelin de açılışı yapılmıştı.

İstasyon Meydanı'na yapılan 50. Yıl Anıtı'nın açılış töreninde de gene koro olarak hazır bulunduk.

Bir tarafında 1923 diğer köşesinde 1973 yazan ve 50 yıllık Cumhuriyetimizi simgeleyen anıtın ortasında, kahramanlığı , sanayileşmeyi tasvir eden efe, erkek ve kadın figürleri Palimiye ağaçlarının önünde Aydınlıları selamlamaktaydı.

O dönemin görkemli bir anıtı olan meydandaki anıt heykelin önünde gelen geçen anı fotoğrafı çektirirdi.

Bugünkü kent meydanındaki havuz önünde olduğu gibi bu anıt heykelin fotoğrafları kartpostallarda da yerini almıştı.

Onlarca yıl aynı yerinde kalan anıt gelen giden belediye yönetimlerinin oyuncağına döndü.

Daha sonraları yer değiştirerek , önce depoya konan 5 metre 20 santim genişlikte, 3 metre 30 santim yükseklik ve 20 santim genişlikteki anıtın dikilecek olduğu yeri gazeteci Aydın Sarı önerisiyle dönemin Belediye başkanı İlhami Ortekin tarafından 2004 yılında kent meydanındaki Efeler İlkokulunun bahçesine bitişik Atatürk Kent Meydanı'nın bir köşesine konan anıt , son kez Aydın Büyükşehir belediyesince yapılan kent meydanı düzenlemeleri sırasında kaldırılıp ,Büyükşehir Fen İşleri deposuna konduğu bilgisine ulaştık .

Aydın istasyon meydanındaki CUMHURİYETİN 50. YIL ANITI 'nın tekrar eski yerine geri getirilmemesi, yıllardır Cumhuriyet'e duyarlı Aydınlıların tepkilerine neden olmaya devam ediyor.

Bunun da son on yıldır yönetimi elinde bulunduran Cumhuriyetin partisi tarafından devam ettirilmesi içimizi daha da acıtıyor.

Cumhuriyetin 50. Yılı kutlama törenleri anısına 1973 yılında Aydın İstasyon Meydanı'na büyük törenle dikilen tarihi anıt , daha sonra yeri değiştirilerek Atatürk Kent Meydanı'nda bulunan Yedi Eylül İlkokulu duvarına , sonrasında da, Atatürk Kent Meydanı düzenlemeleri sırasında kaldırılan heykelin hala geri getirilip dikilmemesi , Cumhuriyetçi bir aydın kadın olan Topuklu Efe'nin buna ilgisiz kalması Aydınlılarca Cumhuriyet değerlerimize bir saygısızlık olarak değerlendiriliyor.

Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin partisinin yönetimindeki bu 50. YIL CUMHURİYET ANITI , Atamıza ve Cumhuriyete ahde vefadır.

Tarihte önemli gün ve yıl dönümlerin anısına kentlerde yapılan kutlama anısı anıt ve heykeller Avrupa'da kültür değeri olarak korunup gençlere tarihimizin tanıtımı için özenle korunurken, Aydın'da Efeler ilçesindeki 50. yıl anıtının iki kez yer değiştirdikten sonra sökülerek, bir yıldır tozlu şantiye depolarında bekletilmesi tarihe ve Cumhuriyete yapılan bir saygısızlıktır. Aydın Valisi Hüseyin AKSOY ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem

ÇERÇİOĞLU dan bu konuya el atarak Cumhuriyetimizin 50. yıl anıt heykelinin kartpostallardaki kalan eski görüntülerindeki gibi kentimizin en görkemli yerine tekrar konulmasını bekliyoruz.

Aydın kent tarih ve Kültürünün simgesi 50 YIL ANITININ resmedildiği bronz silüetinin Kent meydanı içinde, daha güneydeki TATAR BUGULMA parkının bir köşesine veya İstasyon meydanındaki ilk yerine tekrar konulması , bu anıtla anıları olanlara ahde vefa olacağı gibi , tarihimizi ve Cumhuriyetimizi gelecek nesillere tanıtacaktır.

Kentlerin markaları anlamı gizlidir anıtlarda saklıdır.

farkındalık ve ayrıcalıklar bu ayrıntıda yaşamaktadır.

Aydın Valisi Hüseyin AKSOY ve Büyükşehir Belediye başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU yaklaşan 29 Ekim gününde açılışı tekrar yapılmak üzere bu ayıbı gidermeli ve Aydın'ın simgesi kartpostallarda yaşayan 50. Yıl anıtını Aydınlılara geri kazandırmalıdır.

Billboard larda afiş te yazan “AYDIN İSTER BÜYÜKŞEHİR YAPAR “ sözünü slogan olarak sözde değil , öz de görmek istiyoruz.

SÖZÜN ÖZÜ :

ANITLARI OLMAYAN ÜLKELER , TARİHİ SUYA YAZAR,

SUDAKİ TARİH DEĞİL , HATALAR TEKERRÜR EDER.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER – AYDIN

GSM:0.505.8077828