Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

AÇIK HAVA MÜZESİ İZNİK

Geçtiğimiz Salı günü Bursa'nın İznik ilçesindeydim. Barındırdığı tarihsel mekânlarla 'açık hava müzesi' unvanını sonuna kadar hak eden İznik, 1331'de Osmanlı Devleti'nin başkentliğini de yapmış bir kent.

Dünyada eşine ender rastlanan bu tarihi şehir, bereketli toprakları ve sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor. İçinde bulunduğumuz aylarda zeytin hasadının sürdüğü ilçede, İznik Gölü kenarında yaprakları sararan ağaçlar, eşsiz sonbahar manzaraları sunuyor.

İznik, göl kenarında konumlanan bir yerleşim yeri olması nedeniyle Ege'nin sahil kentleriyle de benzer özellik gösteriyor.

Ben, zamanımın kısıtlı olması nedeniyle İznik'te bir gün geçirebildim. Bu medeniyet başkenti ve doğa harikası ilçeye birkaç gün ayırmak daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

***

İlçenin merkezinde bulunan Ayasofya Camisi, kentin en önemli tarihî mekânlarının başında geliyor. Dünya tarihi açısından önemli bir yapı olan Ayasofya mabedi; ilk olarak MS. 7'nci yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Gymnasium üzerine Bizans Dönemi'nde bazilika olarak inşa edilmiştir. 11'inci yüzyıldaki depremden sonra yenilenmiştir. Üç sahanlıdır. Orhan Gazi tarafından İznik'in fethiyle 1331 yılında camiye dönüştürülen yapı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından yenilenmiştir. 1935 ve 1953 yıllarında yapılan onarımlar sırasında renkli taşlarla bezenmiş taban mozaikleri ve din görevlilerinin törenler esnasında topluca bulundukları, yarım yuvarlak oturma kademeleri ortaya çıkarılmıştır.

İznik'te Ayasofya'nın yanı sıra, kenti çevreleyen tarihi surlar, Yeşil Cami, Hacı Özbek Camisi, Çini Müzesi, İznik Müzesi, Eşrefzade Camisi mutlaka gezilip görülmesi gereken mekânlardan.

Şehir merkezinde bulunan çini dükkânları birbirinden güzel hediyelik eşya seçenekleri sunuyor.

Eşsiz doğal ve tarihi güzelliklere sahip İznik'e mutlaka yolunuzu düşürün.