Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

MİNYATÜR PARKIMIZ NEDEN OLMASIN?

Geçtiğimiz günlerde genç heykeltıraş Burhan Babacan ile röportaj yaptım. Haberi, gazetemizin pazartesi günkü sayısında manşetten verdik. Burhan'la Aydın Lisesi'nde birlikte okuduk. O yıllarda da sanata, resme oldukça meraklı ve bu konuda yetenekli bir arkadaşımızdı.

Sonrasında ADÜ Resim Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi. Lise son sınıfta başladığı heykel merakını günden güne geliştirdi ve hâlâ bu uğraşa devam ediyor. Aydın'ın kültürel değerlerini simgeleyen Tralleis, Aydın efesi gibi figürlerin heykelciklerini – biblolarını birebir aslına sadık kalarak yapıyor.

Atatürk'ün bir sözü var, 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damalarından biri kopmuş demektir' diyor Ulu Önder. Bu görüşe katılmamak mümkün değil. Sanat, milletlerin bakış açısının gelişmesi, çağdaş dünyaya ayak uydurması, ruhsal zenginliklerin artırılması bakımından olmazsa olmaz bizler için.

Sevgili Burhan da kentimizde sanatsal anlamda takdir toplayan çalışmalar yapıyor. Burhan Babacan'ın en büyük hedefi ise Aydın'daki antik kentlerin minyatürlerinin bir arada bulunacağı bir minyatür park kurmak. Böylece kente gelen turistlerin önce bu parkı görmesi, sonrasındaysa antik şehirleri ziyaret etmesi mümkün olabilecek.

***

Bu fikir, şehrimiz için son derece yaratıcı ve heyecanlandırıcı bir proje. Biliyorsunuz, İstanbul'da Haliç'in kenarında 'Miniatürk' adlı bir park var. Türkiye'nin simgesel bütün yapılarının minyatürleri orada sergileniyor. Ziyaretçilerine 'masalsı' bir ortam yaşatan Miniatürk, peyzaj düzenlemesiyle de göz dolduruyor. Burayı her yıl İstanbul'a gelen binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bu sayede ülke ekonomisine de katkı sunulmuş oluyor.

Buna benzer bir oluşum kentimizde neden olmasın? Bu konuda merkezi ve yerel yönetime önemli görev düştüğü inancındayım. Burhan Babacan benzeri sanatkâr kişilerin desteklenerek, bu konuda teşvik edilerek güzel çalışmalara imza atılması, bununla birlikte kentimize önemli kültürel merkezler kazandırılması söz konusu olabilir.

Dilerim, hedefler gerçekleşir. Kentimiz, kültür turizmi anlamında güzel bir minyatür parka kavuşur.

Kalın sağlıcakla…