Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

PAŞA YAYLASI OTELİ

Aydın'ın kuzeyinde bulunan bin 200 metre rakımlı Paşa Yaylası, bitki örtüsüyle, yazın serinliği kışın kar manzaralarıyla ve bol oksijeniyle cennetten bir köşe. Kent merkezinin 17 kilometre uzağında bulunan yayla, Aydınlıların tarafından yılın her mevsimi ilgi görüyor. Ben de sık sık Paşa Yaylası'na gidenlerdenim. Yayla, fotoğraf tutkunları için de adeta biçilmiş bir kaftan.

1990'lı yılların başında o dönemde Aydın Valisi olarak görev yapan merhum Recep Yazıcıoğlu'nun girişimleri sonucunda İl Özel İdaresi kaynaklarıyla inşa edilen ve bir süre hizmet verdikten sonra kapanan Paşa Yaylası Oteli'nin günümüzdeki atıl ve viraneye dönmüş hali her duyarlı vatandaş gibi benim de vicdanımı sızlatıyor.

İşletildiği takdirde muazzam bir kış turizmi mekânı olmaya hazır bu tesis, ne yazık ki, uzun yıllardır kaderine terk edilmiş durumda. Bu konuyu gazete sütunlarımıza pek çok kez taşıdık. Kimi zaman kaleme aldığımız haberler manşetlerde yer buldu kimi zamansa köşe yazılarına konu edildi Paşa Yaylası Oteli. Şimdiye kadar somut bir gelişme yaşanmadı.

***

İşte, bir kış mevsiminin daha içindeyiz. Paşa Yaylası Oteli yıllardır olduğu gibi yine mezbeleliği andıran görüntüsüyle yerinde duruyor. 'Milli servet' olarak nitelendirebileceğimiz böylesi tesislere niçin sahip çıkılmaz veya sahip çıkılması için ne yapılması gerekir diye düşünmeden duramıyor insan.

Paşa Yaylası, belki coğrafi durumu itibarıyla kayak turizmine uygun değil ama en azından hemen her kış kar düşen bir merkez. Otel işler durumda olsa insanlar sırf manzara ve doğa yürüyüşleri için yaylayı tercih edip, birkaç günlük tatillerini buradaki otelde kalarak geçirebilir.

Tabii bunun için yaylanın ve içinde bulunan turistik tesisin iyi bir şekilde tanıtılması gerekir. Gelişen internet mecrasını da göz önüne alırsak çekilecek olan tanıtım filmleriyle, kitle iletişim araçları yoluyla yaylanın ve otelin tanıtımı gayet kolay yapılabilir. Yanı başımızdaki Denizli Bağbaşı Yaylası buna bir örnektir.

***

Bugün Paşa Yaylası'na giden insanlar, yiyecek ve içeceğini kendisi götürmek durumunda. Aksi halde, yaylada bir bardak çay içebileceğiniz veya mideniz kazınsa bir şeyler atıştırabileceğiniz bir mekân yok. Durum böyleyken Paşa Yaylası'ndaki bu tesis eğer yaşama geçirilirse yalnızca konaklama anlamında değil, yeme – içme anlamında da konuklarına hizmet verebilir. Bu sayede önemli bir boşluk da doldurulmuş olur diye düşünmekteyim.

Bu vesileyle, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy başta olmak üzere tüm yetkililere bir kez daha çağrı yapmayı görev biliyorum. Lütfen, atıl ve bakımsız durumdaki Paşa Yaylası Oteli'ni yeniden işler hale getirmek için elinizi taşın altına koyunuz. Bu yatırımın yeniden ayağa kaldırılması durumunda kentimiz turizmi büyük bir ivme kazanacaktır. Buna eminim.

Kalın sağlıcakla…