Serdar Şenol

Serdar Şenol

HAREKETSİZ KALMA SAĞLICAKLA KAL

Pandemi başladığından bu güne günlük yaşantımız içinde çoğunluğumuz evde kalarak masa başı çalışıyoruz. Gün içinde alıştığımız yoğun tempoyu unutup hareketsiz yaşantının içinde kendimizi bulduk. Oysaki kimimiz işyerine yaya olarak gidiyor, kimimiz ayakta iş yapıyor. Bu tempo eksikliği ve aktivitesiz beslenme insan sağlığı açısından zararlı bir takım sonuçlar doğuruyor.

Her yaşta yapılan fiziksel aktiviteler öncelikle sağlığımızı, bağışıklık sistemimizi ve ruh sağlığımızı destekler. Günlük yaşantımız içinde iskelet kasları kullanılarak yapılan ve enerji harcamasını gerektiren her hareket yapmamız gereken fiziksel aktivitedir. Çocukların derslerinden arta kalan zamanlarında oynadıkları oyun, evde yaptığımız spor hareketleri, tempolu yürüyüşler, bayanların ev işleri bile fiziksel aktivite kapsamındadır. Hastalıktan korunmak için ve sağlığımızı korumak ve geliştirebilmek için düzenli olarak fiziksel aktivitelerimizi yaparak bu hareketleri yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Pandemi süresince sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı zaman diliminde sosyal mesafeyi koruyarak yapacağımız düzenli yürüyüşler bir yandan sağlığımızı korur, bir yandan da bağışıklık sistemimizin desteklenmesine yardımcı olur.

Hareketsiz kalma

Evde hareket et

Fiziksel aktivite

Sağlıkla kal.