Erdal Gündüz

Erdal Gündüz

TATSIZ 14 ŞUBAT

Bilindiği üzere her yıl 14 Şubat günü, dünyada ve ülkemizde 'Sevgililer Günü' olarak kutlanmaktadır.

***

Ama ne var ki, her yıl özenle kutlanan Sevgililer Günü bu yıl içinde bulunduğumuz salgın nedeniyle evlerde kutlanacak. Özel davetler ve programlar yerine sevgililer, evlerinde sade bir şekilde bu günü geçirecek.

***

Bu yıl Sevgililer Günü'nün kısıtlama gününe denk gelmesi ve restoran ile kafelerin kapalı olması nedeniyle dışarıdaki kutlamalar gelecek yıla ertelendi.

***

Çiçekçi esnafına İçişleri Bakanlığı'ndan gelen genelge ile çiçekçilerin evlere servis yapması mümkün olabilecek. 14 Şubat'ta sevdiklerimize pahalı hediyeler almasak da bir buket çiçek onları memnun edecektir.

***

Sevgimizi göstermek için bir çiçek bile alıp eşimize, sevdiğimize, değer verdiğimiz kişilere vermek ince bir davranış olacaktır. Tabii bu sevgiyi 365 günde bir gün değil, her gün ortaya koymalıyız.

***

Görülen o ki, pandemi dönemi, her türlü etkinliği doğrudan etkilediği gibi, 14 Şubat Sevgililer Günü etkinliklerini de etkiledi. Çiçekçi esnafına evlere servis hizmeti fırsatı verilse de bu sektörle birlikte, lokanta, restoran, kafe gibi işletmeler ve buradan ekmek yiyen esnaf, belki tarihinin en kötü 14 Şubat'ını yaşayacak. Bu da üzücü bir durum.

***

Salgın hastalığın bir an önce sona erip, 14 Şubat'ın ve diğer tüm günlerimizin tıpkı eskilerde olduğu gibi yaşanması dileğiyle…