Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

SÜLEYMAN DEMİREL

Önceki gün 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ölüm yıldönümüydü.

40 yaşında Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı, 41 yaşında ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Demirel, Türk siyasetine damga vuran liderlerin başında geldi. ‘Dün dündür bugün bugündür’, ‘Yollar yürümekle aşınmaz’, ‘Benzin vardı da ben mi içtim’ sözleriyle hem gülümsetti hem belleklerde yer edindi.

***

1924’te, henüz cumhuriyet bir yaşındayken Isparta İslamköy’de dünyaya gelen Demirel, cumhuriyetin kendisine sağladığı olanaklarla İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Mühendis kimliği Demirel’in siyasi yaşamında da belirleyici oldu. ‘Barajlar Kralı’ olarak anılan Demirel, pek çok baraj, yol, köprü, santral ve tesislere imza attı. Türkiye’nin bayındırlaşmasında kilit rol oynayan liderlerden biri oldu.

Demirel’in siyasi yaşamını birkaç kesitte değerlendirmekte yarar var. 12 Eylül öncesinde MHP ve MSP ile ‘Milliyetçi Cephe’ hükümetleri kuran Demirel, 12 Eylül sonrası, 1990’larda ise koalisyon ortağı olarak sosyal demokratları tercih etti. 1993’te Özal’ın vefatı üzerine Çankaya’ya çıkarken yine SHP’nin desteğini aldı.

***

Muhafazakâr çevrelerce 28 Şubat süreci ve sonrasındaki politikaları nedeniyle kıyasıya eleştirildi. Ona 12 Eylül öncesi soğuk bakan, hatta taban tabana zıt düşünen sol – sosyal demokrat kesimin ise 1990’lardan itibaren sempatisini kazandı. Demirel’in cumhur-başkanlığı Atatürkçü çevrelerde takdir gördü.

3 Kasım 2002’de tek başına iktidara gelen AK Parti’yle ise yıldızı pek barışmadı. Erdoğan, başbakanlığı döneminde zaman zaman sert sözlerle yüklendi Demirel’e. Demirel, nüktedanlığı, hatipliği, hazırcevaplığıyla her daim renkli siyasi aktörlerden biri oldu yaşamı boyunca.

***

2014’te Isparta İslamköy’de Demirel için inşa edilen müze ve anıt mezarın açılışı vardı. Ben de oradaydım. Dünya gözüyle ilk ve son kez gördüm Süleyman Demirel’i, oradaki hitabını dinleme fırsatı buldum. Güzel bir anı olmuştu benim için. Zaten aradan çok geçmeden, 17 Haziran 2015’te bu dünyaya veda etti Türk siyasetinin ‘baba’sı.

Bu vesileyle kendisini rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şâd olsun.