Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

SUYUN, PETROL DEĞERİNDE OLACAĞI GÜNLER YAKIN

Efendim Büyükşehir belediyesinin dünyanın sekizinci harikasına aday olarak nitelendirdiği ve açılışını yaptığı , Bozdoğan sınırları içinde su toplama havzası alanında yer alan DOĞA HARİKASI kanyon , nesillerden nesile yöresel olarak aktarılarak ve günümüze kadar gelen bir doğal güzelliğin adı ARAPAPIŞTI bugünlerde susuzluktan kırılıyor.

Denizli-Muğla-Aydın sınırlarının kesişme noktasında sınır çizgisi görev ide gören Zümrüt yeşil su rengiyle görsel güzelliği olan ve 380mt yüksekliğinde ve 6 km uzunluğundaki kanyonda bu sene kuraklık ve suların çekilmesiyle adeta çöle döndü.Keza Büyük Menderes nehri ve Pınarbaşındaki Tabakhane deresi de kurudu gitti.

Gelecek yıllarda ne olur bilinmez ama , bu yıl artık tekne turlarının yapılamadığı çamur deryası halinde.

Ulusal basında dahi arapapıştı için kuraklık haberleri yer aldı.

Yıllar önce Ege blgesi ve özellikle Aydın ve Büyük Menderes nehri için çölleşme haberleri çıktığında inanmak istemedim.

Ama işte o gün bugünmüş meğer.

Yeryüzünün yaklaşık yüzde 75'i suyla kaplı okyanuslar, denizler, göller ve nehirlerle masmavi bir görünüme sahip.

Bununla birlikte, gezegenimizin dörtte üçünün suyla dolu olmasına rağmen, yalnızca yüzde 3'ünden azı içilebilir ve işe yarar tatlı su.

İklim değişikliği ve hızlı nüfus artışının doğurduğu sorunlar sebebiyle temiz su kaynaklarının hızla azalması sonucu 2050'de dünya nüfusunun yaklaşık yarısının susuzluk riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapılıyor.

Araştırmacılara göre, yeryüzündeki suyun yüzde 97'sinden fazlası, insanların kullanımına uygun olmayan tuzlu sulardan oluşuyor.

İçilebilir tatlı suların dünyadaki suya oranı yüzde 3'ün altında ve temiz suyun büyük bir bölümü kutuplarda yer alıyor.

Tatlı suların da sadece üçte biri kullanılabiliyor. Dolasıyla insanın kullanabileceği su miktarı, dünyadaki toplam su varlığının yüzde 1'inin de altında. Bu veriler, içilebilir su kaynaklarının ne kadar kısıtlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Dünyadaki suyun sadece yüzde 1'ini oluşturan erişilebilir tatlı su kaynakları, şimdiye kadar insanlığın su ihtiyacını büyük ölçüde karşılamış olsa da uzmanlar, bu durumun uzun süre devam etmeyeceği görüşünde birleşiyor.

Dünya nüfusunun her geçen yıl artması ve aşırı şehirleşme nedeniyle ortaya çıkan çevre kirliliği, temiz içme suyu kaynaklarının giderek daha da azalmasına neden oluyor.

İklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle içilebilir su kaynaklarının sayısında da azalma yaşanıyor.

Türkiye'de temiz su sıkıntısı

Sanılanın aksine su zengini bir ülke olmayan Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama 1519 metreküp su miktarıyla temiz su sıkıntısı çeken bir ülke kabul ediliyor.

Su kaynakları bakımından zengin sayılan ülkelerdeki bu oran, 8 bin ila 10 bin metreküp olarak kabul ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'nin nüfusunun 2030'da 100 milyona ulaşacağını öngörüyor. Bu durumda, kişi başına düşen su miktarının 1120 metreküpe kadar düşmesi bekleniyor.

Türkiye'nin 110 milyar metreküp kullanılabilir su potansiyelinin yüzde 16'sı içme ve kullanımda, yüzde 72'si tarımsal sulamada, yüzde 12'si de sanayide tüketiliyor.

Daha bunlar iyi günlerimiz,

Suyun petrole eşdeğer, hatta ondan daha değerli olacağı yıllar gelecek .

Bunu da buraya yazıp, tarihe not düşelim.

Tunceli içinden geçen Harçik ve Munzur akarsularını gördükten sonra Aydın'ın ne kadar kurak bir kent olduğunu iyi anladım.

Aydın dışına çıkmadan önce efe kentimizi , sulak , yemyeşil bir şehir olarak bildiğim günlerin aksine artık suyun önemine dikkat edilmelidir.

Yazın Büyük Menderes nehri ve şehir içinden geçen Tabakhane deresi , yaz ayının ortasında kuru dere gibi kalırken, aynı yaz aylarında doğu Anadolu'da akan derelerde değişmeyen su debisi ve içinde yüzenleri gördükçe , hayıflanmamak elde değil.

Hele bir de var olan kıt suyumuzu , ilçeler arasında çöp şiş lokantalarının önünde araba yıkamak üzere boşu boşuna vahşice akıtıldığını görünce üzülmemek elde değil.

Yeraltı sularımızın böylesine heba edilmesi , kuraklıktan ders çıkarmadığımızın da göstergesi.

Gün gelecek , su petrol den de daha değerli olacak.

Ama biz o gün geldiğinde , tabiatın bize en büyük armağanı suyumuzu da arar hale geleceğiz.

SÖZÜN ÖZÜ

NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR

BAZEN KENDİNDEN SONRAKİ HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.542.7608691