Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

ORMAN YANGINLARI

Son günlerde yurdun değişik yörelerinden gelen orman yangını haberleri içimizi parçalıyor. Bin bir emek ve zahmetle oluşturulan ormanların cayır cayır yanışını gördükçe yüreğimizden bir şeyler kopuyor adeta. Orman yangınları nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşlarımız da var. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum.

Yangınla mücadelede itfaiye ve orman işletme ekipleri başta olmak üzere görevlilerin canla başla çalıştığına tanıklık ediyoruz. Ancak aşırı sıcaktan kaynaklı olumsuz hava koşulları ekiplerin işini bir hayli zora sokuyor.

***

Orman yangınlarının çok farklı sebepleri var. Ülkemizin akciğeri ormanlarımız tedbirsizlik ve ihmâl gibi nedenlerle yandığı gibi sabotaj amaçlı da yakılıyor. Yangınlarda ağaçlarla birlikte, ormanda yaşamakta olan bin bir tür canlı da diri diri yanarak can veriyor. Ortaya çıkan görüntüler, vicdan sahibi, ülkesini, milletini seven, sorumluluk sahibi her bir insanın yüreğini sızlatıyor. Dileğimiz, orman yangınlarının çıkış nedeninin bir an önce saptanması, bu konuda dahli ve sorumluluğu olanlar kimlerse gerekli cezaları almalarıdır. Ormanları kasten veya ihmâl sonucu yakanlar, caydırıcı cezalarla karşı karşıya kalmalıdır ki, her yaz böylesi acı tablolarla karşı karşıya kalmayalım, içimiz cız etmesin.

***

Ormanlarda mangal ve ateş yakmamak, sigara içip izmarit atmamak son derece hayati öneme sahip. Ormanlarda bu konuda gerekli uyarı tabelaları mevcut. Ama her nedense bazı insanlar kuralları hiçe saymakta, felaketle sonuçlanabilecek eylemlerin içinde bulunmakta halen daha ısrar ediyor. Bunu da insanca bir tutumla bağdaştırmak güç.

***

Aydın Valiliği, alınan bir kararla Kuşadası'ndaki Dilek Yarımadası Milli Parkı'nı ziyaretçi girişine kapattı. Bu, son derece isabetli bir karar. Zaten sınırlı sayıda olan tabiat parklarımızı, doğal alanlarımızı ve ormanlarımızı gözümüz gibi korumalıyız. Unutmamalıyız ki, ormanlar bize miras değil, gelecek kuşaklara devredeceğimiz değerli bir emanettir.

Dilerim, böylesi üzücü olayları bir daha yaşamayız.