Serdar Şenol

Serdar Şenol

2021 KIŞI SERT Mİ GEÇECEK?

Tüm dünyada yaşanan felaketlerin ardında küresel ısınmanın olduğu aşikar zira bunu bilim insanları da yaptıkları açıklamalarla teyit ediyor. Orman yangınları, sel felaketleri, kuraklık gibi uçlarda yaşanan hava olayları tüm insanlığı ilgilendiriyor ve endişelendiriyor. Ülkemizde de geçtiğimiz haftalarda yaşanan ülke tarihinde ilk defa görülen orman yangınlarının ve Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketleri de küresel ısınmanın sebep olduğu yıkımlardan bazıları. Geçtiğimiz yıllarda da Marmara bölgesinde şiddetli yaz sağanakları yaşanmış ve ceviz büyüklüğünde dolu yağmıştı. Evler ve işyerleri büyük hasarlar almıştı.

***

Geçtiğimiz günlerde televizyonların ana haber bültenlerinde ve ulusal gazetelerde yayınlanan bir haber herkesi meraklandırdı. Araştırmalar yapan bir bilim insanı leyleklerin bu sene normal göç tarihlerinden 10/15 gün daha erken göçe başladıklarını tespit ettiğini açıklamış ve bunun korkutucu bir eylem olduğundan bahsetmişti. Zira bu leylek göçü şu anlama geliyordu, 2021 kışı çetin ve soğuk geçecek…

1979 yılından bu yana leyleklerin göçlerini inceleyen Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi İklim Bilimci Okan Bozyurt leyleklerin göçü hakkında yaptığı çarpıcı açıklamada; "Bu erken göç, önümüzdeki kışın kuzey yarım kürede oldukça sert geçeceğinin göstergesidir. Bunu bilimsel bir çalışmama dayanarak söylüyorum. Daha önceden Doçent Doktor Muhammet Bahadır Hoca'yla birlikte çalışma yaptık. Bu çalışmada leyleklerin sonbahar göçleriyle özellikle iklim salonları arasındaki ilişkiler üzerinde durmuştuk. İstatistiksel analizler yaptık ve sonuçlara ulaştık. Bu sonuçlarda en önemlileri şuydu. Leylekler olması gerekenden daha önce göç ettikleri zaman o sene Kuzey Yarımküre'de kışı oldukça sert geçiyor" ifadelerini kullandı. Tabii ki bunlar varsayım ama bilim insanları sürekli olarak hava olaylarını takip ediyor ve istatistik raporlar hazırlıyor. İstatistikler genellikle tam nokta atışı yapıyor ve olaylar gerçekleşiyor. Şayet gerçekleşirde kış sert geçerse, çok üşüyeceğiz ama boşalan barajlarımız suyla dolacak, kuruyan topraklarımız suya doyacak.