Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

HALKIN GÖRMEK İSTEDİĞİ TABLO

Dün İncirliova'daydım. İncirliova Belediyesi'nce 2017'de başlatılan ve bu yıl sonuçlanan 'İncirliova Deve Sucuğu Coğrafi İşaret Tescil Projesi' kapsamında emeği geçenlere plaketlerinin takdim edildiği programa katıldım. Söz konusu proje başladığında İncirliova Belediye Başkanlığı koltuğunda MHP'li Gürşat Kale oturuyordu. 2019 yerel seçimlerinde ise İYİ Parti'den Aytekin Kaya, İncirliova Belediyesi'nin yeni başkanı oldu.

***

Başkan Kaya, 'devlette devamlılık esastır' düşüncesinden hareketle, geçmiş dönemde başlatılan bu projeyi sürdürdü ve İncirliova'nın deve sucuğu coğrafi işaret tescilini hak etti. Bu bağlamda düzenlenen törende eski Belediye Başkanı Gürşat Kale de davetliler arasındaydı. Programda hem Başkan Kaya hem de eski Başkan Kale birer konuşma yaptı. Başkan Kaya, selefine plaketini bizzat takdim etti.

Sözün özü, programa damga vuran olay, siyasi nezaket oldu. İnsanlar partileri, dünya görüşleri, ideolojileri, yaşam tarzları farklı olabilir. Ancak asgari müştereklerde buluşmak, bir ilçe için elbirliği yapmak her türlü görüş ayrılığına karşın mümkündür. Bunun en somut örneklerinden birisini verdiği için Başkan Kaya'yı kutlamak gerekir.

***

Bu konuda 2014 – 2019 döneminde İncirliova Belediye Başkanlığı yapan Gürşat Kale'yi de kutlamak lazım. Başkan Kaya'nın nazik davetine icabet etmesi erdemli bir davranıştır. Siyaset kurumuna ayrışmanın, kamplaşmanın egemen olduğu bir dönemde yerel ölçekte de olsa rakip siyasetçilerin bir araya gelebilmesi, halkın ve ilçenin menfaatine olan konularda elbirliği yapabilmesi takdire şayandır. Dilerim, bu ve benzeri örnekleri daha çok görürüz…