Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

ALİ BABACAN'IN ZİYARETİNDEN İZLENİMLER

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan, dün partisinin il teşkilatının açılışı için Aydın'daydı. Ben de etkinliği haberleştirmek üzere oradaydım.

Ali Babacan, siyasi yaşamına AK Parti'de başlayan, 2002 – 2015 döneminde çeşitli bakanlık görevlerinde bulunmuş, önemli bir siyasetçi. Bir yılı aşkın bir süredir de genel başkanı olduğu DEVA Partisi'nde politika hayatını sürdürüyor. Babacan'ın Aydın konuşmasının ana eksenini ekonomi oluşturdu. İktidarı hedef alan Babacan, Türkiye'de varlık içinde yokluk yaşandığını savundu.

***

DEVA Partisi Aydın'da başarılı olur mu bilinmez ancak gözüme çarpan şu oldu ki, açılışa halkın ilgisi son derece zayıftı. Bunun en önemli nedenlerinden birinin de organizasyon bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, kanaatimce, DEVA Partisi İl Teşkilatı Babacan'ın söz konusu ziyaretini kamuoyuna yeterince duyuramadı. Halbuki Babacan'ın ziyareti kent kamuoyuna, geniş kitlelere daha etkili bir şekilde duyurulmuş olsaydı daha geniş katılımlı bir şekilde il binası açılırdı. Bu da pek tabii, DEVA Partisi'nin bir gövde gösterisine dönüşebilirdi. Bu konuda başarılı olunamadığı apaçık bir gerçek. DEVA Partisi, ülke genelinde ne kadar oy alabilir, yüzde 10'luk seçim barajını geçebilir mi bilinmez ama Aydın'da bu çalışma düzeniyle iyi sonuç almak, kanaatimce çok zor.

***

DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Hakan Çağlar Erürker, 2020'nin yaz aylarında göreve geldi. Göreve geldiği tarihten bu yana bir kez olsun basın mensuplarıyla bir tanışma toplantısı düzenleyip, parti politikalarını anlatabilir miydi? Elbette bunu yapabilirdi ama yapmadı. Aydın'daki etkinlikleri birkaç ilçe ve esnaf ziyaretinden ibaret kaldı. Eğer DEVA Partisi Aydın'da varlık gösterip, başarılı olmak istiyorsa bu görüntüden kurtulmalı. Daha etkin bir teşkilat görüntüsü vermeli. Ayrıca il başkanı her daim gazetecilerin ve vatandaşın ulaşabildiği bir profil çizmeli. Tüm bunları dostane olarak ifade etmek istedim.

Kalın sağlıcakla…