ALİ HAYDAR ÖZTÜRK

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi ve Aydın Yazarlar ve Şairler Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Kültür ve Sanatta Bir Ömür: Aydın’ın değerleri’ konulu etkinliklerimizin ikincisi olan Araştırmacı Yazar ve ahir Ali Haydar Öztürk’ün söyleşi ve şiir dinletisi programı kütüphanenin çok amaçlı salonunda yapıldı.

Toplantıya, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Müdür Yardımcısı Kenan Çiftçi, Aydın Aşıklar ve Ozanlar Derneği Başkanı Muhsin Yaralı, Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz, Söke Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü ve üyeleri katıldı. Yazarımızın tanıtım konuşmasını derneğin denetçisi Beyhan Erdoğan yaptı.

Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği’nin kurucularından olan yazarımız 1931 yılında Şanlıurfa’da doğmuş. Üniversiteye kadar olan eğitimini burada tamamlamış, üniversite tahsili için İstanbul’a gitmiştir. Orada 2 yıllık Yüksek Tekniker Okulu’nu bitirmiş, 1953 yılında devlet hesabında staj yapmak için 3 yıllığına Amerika’ya gitmiştir. Geri döndüğünde 1957 yılına kadar devlet memurluğu görevinde bulunmuş olsa da bu tarihten sonra ayrılarak Bab – ı Ali’deki basın hayatına atılmıştır. Muhabirlik, köşe yazarlığı gazetecilik hayatını o günden bugüne kadar yani 65 yıldır bıkmadan sürdürmektedir. Aydın’a yerleştiğinden beri sosyal ve kültürel alanda çalışmalarına devam etmiş, AY TV’de kültür programlarına katılmıştır.

Evet, şairimiz Urfa’da doğmuş, ilk ve orta öğrenimini orada tamamlamış, yüksek tahsilini İstanbul’da yapmış, 3 yıl Amerika’da bulunmuştur. En uzun verimli hayatını İstanbul’da yaşamıştır. Ancak Aydın’a yerleşen şair ve yazarımız, Aydın’ı çok sevmiş olmalı ki, bundan sonraki yaşamını burada geçirmeye karar vermiştir.

Kendisinin bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar özetle şöyle:

1955 / Bab – ı Ali’de yayımlanan en eski gazetelerden Vakit’te yazılar ve çalışmalar

1957 / Türk Ruhu dergisinde yazılar ve çalışmalar

1964 / Bugün gazetesinde yazılar ve çalışmalar

1968 / Bay İlerici isimli üç perdelik piyes

1969 / Milli Eğitim Meselelerimiz adlı eseri

1985 / Türkiye Yazarlar Birliğinde görev

Büyük tarihçilerimizden İsmail Hami Danişment’in kurucusu ve başkanı olduğu İlim ve Sanat Derneği’nde birçok çalışmalara katılmıştır.

1988’den bugüne kadar Mehmet Akif Ersoy Vakfının kuruluşundan beri göreve devam etmektedir.

1988 Dünden Bugüne Bab –ı Ali kitabı

2008 Ali Haydar Özde’nin Hayatı ve Hatıralarını anlattığı ‘Yorgun Yıllar’ adlı kitabı yayımlamıştır.

Son eseri ise Aydın’da görev yapmış, sevilen Valimiz Mustafa Malay’ın hayatını anlatan kitabıdır. Bu kitabın hazırlanması için Malay’ın görev yaptığı kaymakamlık yılları dahil tüm görevleri 3 yıllık bir çalışmayla kitap haline getirmiştir.

Yazarımız kusura bakmasın, son eseri sözüme alınmasın, 90 yaşına rağmen Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği ile çalışmalarına devam etmektedir. Derneğimizin hem kurucusu hem de fahri başkanıdır. Bugün yarın bir eser daha ortaya koyarsa hiç şaşırmayalım.

Değerli yazarımız bugüne kadar biriktirdiği 6 bin civarındaki kitaplarını Adnan Menderes Üniversitesi Kültür ve Sanat Vakfı’na bağışlamış ve oradaki kütüphanede hala üniversite öğrencilerine hizmete devam etmektedir. Başarılı çalışmalarının devam etmesi için kendisine sağlık ve mutluluklar diliyorum.