AYDIN YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ ÜYELERİ KAHVALTIDA BULUŞTU

Hemen hemen her yıl uyguladığımız kahvaltıda Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz ile yönetim kurulu üyeleri, Didim Sanat Platformu Başkanı Hüseyin Zeybek, Nazilli’den 4 ciltlik Demirci Mehmet Efe kitabının yazarı İbrahim Kiraz ve arkadaşları, Söke Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü ve arkadaşları ile sabah 9.30’da DSİ sosyal tesislerinde kahvaltıda hep birlikteydik.

Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger de geçmiş yıllardaki gibi bizimle beraberdi. Kahvaltından sonra müzikli, türkülü, şiirli, sanat ve edebiyat programımız öğle saatlerine kadar sürdü. Sanata, edebiyata ve temsilcilerine değer veren bu konuda güzel düşüncelerini samimiyetle ifade eden Sayın Valimize teşekkür ediyoruz.

Geçen haftalarda üyelerimizden Davazlı Süleyman İncedal ile Ali Haydar Öztürk’ün tanıtımı ve ödül törenine de katılan, ödül veren sanat dostu valimize dernek olarak çok çok teşekkür ederiz.

Hemen bütün konuklar, ya kendi şiirlerini veya sevdikleri şiirleri okudular. Şiir aralarında ise derneğimizin geniş katılımlı toplantılarında sesi ve türküleri ile Selda Avcı’nın söylediği güzel türküleri zevkle dinledik.

Ayrıca üyemiz, emekli öğretmen Cincinli Ahmet Pehlivan da sazındaki ustalığıyla bizleri coşturdu. Yine üyemiz Efe Fani mahlaslı şair ve saz ustası Yaşar Uyar’ı da zevkle dinledik.

Vali Beyle kahvaltımıza katılan Basın Müşaviri Bekir Aygül’ün de en son yazdığı şiiri dinledik.

Programın sonunda Sayın Valimizin Aydın merkezde yapılan bu toplantıların Söke, Didim ve Nazilli’de de devam etmesi düşüncesine teşekkür ediyoruz. Aydın’da yayımladığımız Aydın Efesi Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’ni üyelerimizin katkısıyla yaşatıyoruz. Reklam almıyoruz, parayla satmıyoruz. Türkiye’nin hemen her yerinden aldığımız şiirleri ve yazıları yayınlıyoruz. Bu konuda Söke’de de güzel çalışmalar yapıldığını görüyoruz.

Nazilli’den Sabahattin Burhan’ın yazdığı 3 ciltlik Yörük Ali Efe, 2 ciltlik Çete Ayşe, Çiftlikli Kübra Çete, Sökeli Şehit Cafer Efe, Çakırcalı vb. eserleri zevkle okuduk.

Ve yine Nazilli’den İbrahim Kiraz’ın 4 ciltlik Demirci Mehmet Efe romanlarını Milli Mücadele döneminin Aydın yöresi Kuvayı Milliye’nin milislerinin zaferin kazanılmasında gösterilen fedakarlıkları görüyor, yakın tarihimizin örnek insanlarını öğreniyorum. Bu saydığım eserlerin her Aydınlının kitaplığında olması, nesilden nesle aktarılması gerektiğine inanıyorum.

Şiirler, romanlar, düşmanlık yerine komşuluk ve dostluk duygularını aktarmalı diye düşünüyorum ama Yunanistan’a gittiğim her gezide maalesef Türk korkusunu ve Türk düşmanlığını görüyor, duyuyor ve üzülüyorum. Ben Yörük Ali Efe’yi, Demirci Mehmet Efe’yi, Çete Ayşe’yi, Çiftlikli Çete Kübra Efe’yi, Gökçen Efe’yi, Şehit Cafer Efe’yi ve Yunanlıların üç yıl süren Ege işgalinde yaptıkları mezalimleri tek tek bildiğim halde onlara düşmanlık duymuyorum.

Bundan sonraki toplantılarımızın Söke, Didim ve Nazilli’de olması için gerekli hazırlıkları yapacağımızı bildirir, bizlere her zaman destek olan Sayın Valimize teşekkür ederiz.