AYDIN YAZARLAR ve ŞAİRLER DERNEĞİ’NİN 2021 YILI FAALİYETLERİ

Derneğimizin yayın organı olan ‘Aydın Efesi’ isimli kültür, sanat ve edebiyat dergisi bütün zorluklara rağmen yayın hayatını kesintisiz olarak devam ettirmektedir. Dergimiz derneğimizin ve diğer çeşitli yazarların 48 sayfa şiir ve yazılarıyla her iki ayda bir sürekli olarak çıkmaktadır. Elimizde yayınlanmayı bekleyen o kadar çok şiir ve yazı var ki ekonomik gücümüz yeterli olsa ayda bir çıkmaya hazırız. Matbaa ve kâğıt fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle iki ayda bir çıkarmak zorundayız. Üstelik dergimiz parayla satılmadığından reklam bulması kurumların kapısında dolaşma durumuna düşmemek için 15-20 üyemizin fedakârlığı sayesinde bu güzel çalışmayı devam ettiriyoruz ve edeceğiz.

***

Şahsen bana bu soru sorulduğunda benim verdiğim cevap hep şöyle olmuştur, ‘’Artık sigara içmiyorum, kolon kanseri ameliyatı olduğum Aralık 2014 yılından beri de içki kullanmıyorum. Ayda ne kadar yükten kurtulduğumu tahmin edin. Böyle güzel bir çalışmaya seve seve katkı veriyorum ve veriyoruz. Ben bu fedakârlığı yapan şair ve yazar arkadaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum’’

***

2021 içerisinde derneğimizin sosyal ve kültürel çalışmalarını özet olarak toparlayacak olursak şöyle sıralayabiliriz. Didim Altınkum’da Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen şair ve yazarlarımızla Grand Didima Otel’de indirimli fiyatlarla iki gece beraber olduk. Tanışma kaynaşma, şiir, müzik, türkü ve şarkılarla çok sıcak saatler yaşadık. Son gün Didim Belediyesi’nin tahsis ettiği yatla bütün gün Didim’in koylarını gezdik. Bu konuda derneğimize katkıda bulunan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a teşekkür ederiz. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Salonu’nda Aydın, Nazilli ve Sökeli şairlerimizin beğendikleri seçkin şiirinin konusuna uygun dijital tablalar halinde salonda asılması bir hafta boyunca Aydın halkına sunulması.

Milli Aydın Bankası Salonunda Aydın ve Sökeli şairlerimizle şiir, şarkı, türkü gecesinde buluşması. Bir başka haftada yine Milli Aydın Bankası Salonunda yurtdışından gelen şair ve yazarlarla buluşulması gece tertip edilmesi, müzik, şiir, türkü şarkı dolu gecenin düzenlenmesi. Bu geceye Rusya, Bulgaristan, Bosna – Hersek, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden , İran ve Irak’tan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan katılan 28 konuğumuz vardı. Konuklarımızın Aydın’ı tanımaları, sevmeleri için gerekli yerler gezilmiş, özellikle Sultanhisar Nysa antik kenti ve Tralleis’te gösterilmiştir. Ayrıca konuklarımıza hediye olarak hazırlanan Aydın’ın özel incir paketlerini ve Menderes Park’taki akşam yemeklerini veren Alpler Ziraat Aletleri fabrikasının sahipleri Hüdai Özalp, Tevfik Özalp ve Mümtaz Özalp kardeşlere çok teşekkür ederiz.

Ayrıca yolcularımızın İzmir’den alınması ve hava alanına götürülmesi için gerekli aracın bize tahsis edilmesini sağlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ederiz. Ayrıca her istediğimizde Milli Aydın Bankası salonunun derneğimize tahsis edilmesini sağlayan konuklarımızın öğle yemeğini veren Menderes Park’ta ağırlayan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’a teşekkür ederiz. Bu güzel ve yararlı olduğuna inandığımız dayanışmayı, sosyal ve kültürel çalışmaları AB ülkelerinde sıkça görüyoruz. Bu çalışmalar sürdükçe dernek olarak bizler çalışmalarımızı daha etkin bir biçimde devam ettireceğimize söz veriyoruz…