SONBAHAR

Sonbahar artık kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gündüz sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken akşamları ise üşüten serin hava etkili oluyor. Meteoroloji verilerine göre önümüzdeki kış aylarının bir hayli soğuk geçeceği öngörülüyor. Öte yandan şehrimize sonbahar yağıları başlamadı. Özellikle zeytin üreticileri yağacak yağmurlarla birlikte rekoltelerinde atış bekliyor.

***

Her şeye rağmen sonbaharı yaşıyoruz. Dağlar, ovalar her taraf sarı sonbahar rengine boyandı. Baharın gelmesiyle birlikte birçok meyve ağacı da çiçeklenip yeşerirken şimdi ise yapraklarını döküp güz rengine boyanmaya başladı. Uzun zamandan beri evlerinde kapıları ve pencereleri açık kalan insanlar şimdilerde ise akşamları kapıları ve pencereleri kapatır oldu.

***

Geçtiğimiz iki yıl boyunca yeterince yağışlar olmadığı için çaylar dereler, göller, nehirler hatta barajlar bile kurumuştu. Bu yıl da kış aylarında bolca yağı bekleniyor. Umarım istenilen düzeyde şehrimiz yağış alarak barajlardaki su seviyesi dolar.

***

Sonbahar sadece doğanın renginin değişmesi değil dağların zirvelerine yağan kar, yağan yağmurlar sonucu gürleyen ve taşan dereler toprağa bereket olur. Kar yağışı Aydın merkezine yağmazken yüksek zirvelere ve Çine, Nazilli, Kuyucak, Karacasu ve Bozdoğan ilçelerinin yüksek rakımlı köy ve mahallelerine yağar. Efeler ilçemizde ise sadece Paşayaylası’na ve civar yüksek köylerine yağar. Hafta sonu piknikçilerinin uğrak yeri olur. Kartopu oynanır, mangallar yakılır, sıcak çay sohbetleri yapılır. Tabi ki bu işe en çok çocuklar sevinir.

***

Aydın’da sonbahar ilkbahar mevsiminin de olduğu çok kısa sürüyor, kışları soğuk ve kurak geçer. Aydın’da sonbahar ve kış mevsim 3,8 ay uzunluğundadır ve 24 Kasım tarihinde başlayıp 16 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 17°C altındadır. Aydın bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 4°C iken yüksek sıcaklık 13°C düzeyindedir. Şimdilik sonbaharı yaşıyoruz umarım bu süreçte beklenen yağmurlar yağar da yaz aylarında susuzlukla mücadele etmek zorunda kalmayız.