TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ EKONOMİYE İLAÇ OLUR MU?

Yöre çiftçilerinden aldığı ham maddeleri işleyerek ortaya çıkardığı kaliteli ve sağlıklı ürünleri tüketiciyle buluşturmak amacıyla kurulan Tarım Kredi Kooperatif Marketleri bu hafta başından itibaren enflasyon ile mücadele kapsamında temel tüketim ve et ürünlerinde indirim kampanyası başlattı. Bu nedenle pazartesi gününden bu yana evlerinde eksiklerini tamamlamak isteyen veya temel ihtiyaçlarını tedarik edecek vatandaşlar marketlere koştu. Otuzun üzerinde temel tüketim ürününde indirime giderek reyonlarını halka açtı. Ülke geneline yayılan marketlerde yoğunluk yaşandığı görüldü. Vatandaşların fiyatları kıyasladığında zincir marketler ile Pazar fiyatları arasında ufakta olsa fiyat farkı oluştu.

**

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından indirim uygulanan ürünler ise makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ay çiçek yağı, zeytin yağı, tavuk ürünleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi öncelikli olarak belirlendi.

**

Et ürünlerinde ise Et ve Süt Kurumu tarafından temin edilecek ürünler, kasap reyonu bulunan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde ivedilikle, kasap reyonu bulunmayan marketlerde ise gerekli hazırlık çalışmalarının yapılmasının ardından paketli olarak en kısa sürede indirimli şekilde satışa sunulacak.

**

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise yapılan bu indirim uygulamasının önemini vurgulayarak, "Vatandaşımızdan yana attığımız bu önemli adımın, ülkemizde faaliyet gösteren diğer zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine olumlu yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişmeleri izlemeyi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

**

Belirlenen rakamlara göre 1 kilo patates 7,95 TL’den, 1 kilo kuru soğan 5,95 TL’den, 1 kilo tiryaki çay 59,90 TL’den, küp şeker 22,50 TL’den, 2 kilo toz şeker 34,00 TL’den, 1 kilo tereyağı 99,90 TL’den, makarna ve şehriye çeşitleri 4,50 TL’den, Osmancık pirinç çeşitleri 1 kilo 17,90 TL, 2,5 kilo 43,90 TL’den tüketiciler ile buluştu.