HAFTA SONU SU MU KESİLİR?

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nün borcu bulunan abonelerin suyunu kesme işlemini hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de uygulaması, kabul edilebilir gibi değil. Hele hele bu uygulamanın, geçtiğimiz hafta kadınlar gününe rastlayan 7 – 8 Mart günleri de yapılması özellikle ev hanımlarını adeta isyan ettirdi.

ABONEYİ İSYAN ETTİREN DİYALOG…

Bu uygulamanın sorumlusu ASKİ yetkililerinin bu tavrı, tepkiye neden oldu. ASKİ yetkilileri, bir an için empati yapsın. Evde eşiniz çamaşır veya bulaşık makinesini çalıştırmış, temizlik yapıyor. Bir de bakıyor ki, bir anda çeşmelerden su akmıyor!.. Sonra ev halkını alıyor bir telaş. Öğreniyorlar ki, ASKİ’nin su kesim işini yapan görevli, dairenin zilini çalmadan, herhangi bir uyarı yapmadan, apartman görevlisinin yardımıyla suyu kesmiş. Suyu kesilen abonenin daha büyük isyanı bu saatten sonra başlıyor. Hemen ASKİ’nin nöbetçi veznesine gidilip kesik olan aboneye ait borç ödeniyor ve akabinde suyun açılması beklenirken dakikalar, saatler geçiyor açım işlemi bir türlü gerçekleşmiyor. Abone, bu kez ASKİ’nin santralini arayarak derdini anlatıyor. Santral görevlisinden aldığı cevap karşısında ise başından adeta kaynar su dökülüyor. Kadın memur, ‘Beyefendi, borcunuzu ödememişsiniz. Benim önümdeki listede borç ödenmemiş gözüküyor’ diyor ve abone, ısrarla ilgiliye bağlanmayı istiyor. Bu kez açma işlemini yapan görevli de aynı cevabı veriyor. Bu kez, borçlu abone, ödeme yaptığı nöbetçi tahsilat görevlisine gidip derdini anlatıyor. Tahsildar, ‘Abonenin borcu yok, nasıl olur?’ diyerek kendisi de ASKİ’deki nöbetçi personeli, telefonla arıyor ve görevliye ödemeyi aldığını, aboneye ait borcun olmadığını anlatmaya çalışıyor ama görevli, inat edince abone sahibi hafta sonu daha fazla mağduriyet yaşamamak için son ödeme günü gelmeyen, sicil numarasına ait tüm faturaları ödemek zorunda kalıyor. Bu andan sonra abone artık, açım işlemini yapacak olan ASKİ görevlisini beklemeye başlıyor. Geç saatlerde görevli gelerek suyu açıyor. Ama bu olay, ev hanımı başta olmak üzere ev halkının hafta sonunu zehir ediyor.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU’NUN BU UYGULAMADAN HABERİ VAR MI?

ASKİ’nin konuyla ilgili yetkilileri, bu yaşananları göz önüne alın ve lütfen vicdan muhasebesi yapın.

Önceki hafta sonu duyumlarımıza göre, 100’e yakın su kesim işlemi yapılmış. Düşünün, o kadar evde aynı mağduriyet yaşandı. Haftanın 5 günü, yani hafta içi torbaya mı girdi? Niye bu işlemleri hafta sonunda vatandaşı mağdur edercesine yapıyorsunuz? Biliyorsunuz ki, susuz yaşam düşünülemez. Su hayattır. Bunu bile bile böyle bir icraatın içinde olmak hangi mantığa sığar?

Borçtan dolayı su kesilmesine kimsenin itirazı yok, olamaz da zaten. Çünkü her faturanın arkasında ‘Son ödeme tarihi geçen ve borcu olan abonelerin suyu, ikinci bir ihbarnameye gerek kalmaksızın yedi gün içinde kesilecektir’ ibaresi var. İtiraz, bu uygulamanın Cumartesi ve Pazar yapılmasında. Üstüne üstlük Kadınlar Günü’ne denk gelen haftada da yapılması daha vahim. Bu uygulamadan Başkan Çerçioğlu’nun haberi varsa çok daha vahim. Haberi yoksa bu uygulamaları yaptıran ASKİ’deki yöneticiler uyarılmalı.

Bu olaydan yaşadık da haberimiz oldu. Demek ki, her hafta sonu yüzlerce abone, aynı çileyi yaşıyor. Çok yazık… Bu sorun için çözüm de çok basit ama neden yapılamaz? Neden yapılmıyor bilinmez.

SU BORCU BİLGİLENDİRMELERİ GSM MESAJLARIYLA NEDEN YAPILAMASIN?

Büyükşehir Belediyesi, pek çok faaliyeti (örneğin yol yapım çalışmaları vs.) kısa mesaj olarak vatandaşların cep telefonlarına iletiyor, halkı bilgilendiriyor. Büyükşehir GSM mesajıyla voleybol takımının maçına bile vatandaşları davet ediyor. Öte yandan bankalar, elektrik dağıtım şirketleri, GSM operatörleri ve benzeri pek çok kuruluş, bu yolla vatandaşı bilgilendiriyor, tahsilatların daha düzenli yapılmasına katkı sağlıyor. Vatandaşı uyaran bir hizmet yürütüyor. Niçin ASKİ de bu uygulamayı yapamasın? Çok mu zor ya da çok mu maliyetli?

Billboardlardaki ‘Halk ister, Büyükşehir yapar’ sloganını hatırlatarak, şimdi köşemden vatandaş adına talepte bulunuyoruz: su abonelerine fatura tutarlarının ve son ödeme tarihlerinin kısa mesaj olarak iletilmesi konusunda gereken çalışmayı başlatın.

‘Değerli abonemiz,

……….. sözleşme numaralı su abonenize ait vadesi geçmiş borcunuzun olduğunu hatırlatır, …… iş günü sonuna kadar ödeme yapmamanız durumunda suyunuzun kesileceğini bildiririz.’

Böyle bir mesaj göndermek çok zor olmasa gerek. Bunu yaparsanız hem tahsilat işlemleriniz artacaktır daha da önemlisi vatandaşın hafta sonu mağduriyeti son bulacaktır. Sonuç olarak, bu uygulamayı yapıp yapmamak kurumun takdirine kalmış. Bizden söylemesi.

Önemli bir not: Dünya koronavirüs ile mücadele ederken, bilim adamları ve Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri suyun önemine vurgu yaparken, ASKİ’ de bu uygulamasını ötelemelidir.