19 MAYIS 1919 ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN! GENÇLER!

“Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temelidir: bu temel senin en kıymetli hazinendir…”

“Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır” diyen Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yolumuzu bir meşale gibi aydınlatmaktadır. Cumhuriyetimizin kurtuluş, kuruluş ve gelişme aşamalarının tarihi belgeleri olarak Büyük Nutuk eseri rehberimizdir. Gençliğin ve tüm vatandaşların sorumluluklarını gösteren tarihi bir kaynaktır.

Büyük önderimiz Atatürk’ün “rehber” olarak kabul ettiği akıl ve bilim yolunda vatan sevgisiyle yetişen çocuklarımız, gençlerimiz, çağdaş uygarlık yolunda gelişen teknolojiler ışığında ve yeni dünya düzeninde sonsuza dek yürüyecek olan ulusumuzun her zaman güven ve gurur kaynakları olarak ilerlemeye devam edecekler.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’üncü yılını kutlarken geleceğe güvenle yürüyebilmemiz için gençliğin sayfalara sığmayan sorumluluklarını ve sorunlarını hep birlikte öncelikle ele almalıyız.

“Ey yükselen yeni nesil!. Gelecek sizindir. Cumhuriyetimizi biz kurduk; onu yaşatacak yükseltecek olan sizsiniz… Türk çocuklarının yüksek kabiliyetine inancım tamdır” diyen Atatürk, her eserini gençliğe emanet etmiştir. Bütün çocuklarımız, sorumlulukları bilincinde öncelikle bu emanetleri koruyacak şekilde “Atatürk İlkeleri” ışığında yetişecekler. Çocuklarımızı, gençlerimizi, geçmişi bilen, bugünü özümseyen, geleceği kurgulayan, çok ama çok çalışan, özgüveni ve iradesi güçlü, azimli ve kararlı insanlar olarak donatmak durumundayız. Üstün başarının anahtarı budur.

“Bizim çocuklarımız fakirlikle geçti, elime iki kuruş para geçince bunun yarısını kitaba verirdim. O zaman da böyle okurdum. Eğer aksini yapsaydım ben Atatürk olamazdım, Türkiye’yi bu hale getiremezdim… Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır.”

Çocukları, umut, güven ve gelecek olarak gören ve çok seven Atatürk: “Milletin bağrından, temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak.”

“Ben ölürsem, soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim; bununla gönlüm rahat!” Mustafa Kemal Atatürk (1926)

Geleceğimizin sağlam, sağlıklı ve verimli olması için Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği ulu çınar Türkiye Cumhuriyeti, her türlü iç ve dış saldırıya karşı halkımızın, gençlerimizin özgüvenleri, aydınlık düşünceleri ve çağdaş uygulamalarıyla titizlikle korunarak geliştirilmelidir.

Alınlarında bilgilerden bir çelenkle, ışığa doğru yürüyen gençlerimiz, bütün sorunları giderilmiş olarak, tarih, coğrafya, kültür bilgi ve bilinciyle dünyada bilim, teknoloji ve sanat başta olmak üzere tüm alanlarda görülen gelişmeleri yakından izlemeliler.

Gençler; Anadolu’nun ıssız köylerinden çıkarak Nobel ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ı, dünyayı tehdit eden Covid 19 salgını için aşı mucizesini yaratan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi, Harvard Üniversitesi’ni birincilikle kazanan Dr. Mutlay Sayanı, dünya sanatçısı Fazıl Say’ı ve diğer üstün başarılı insanları örnek olarak, “Bilim ve akıl benim rehberimdir” diyen Atatürk’ün yolunda dünya uygarlığı ile yarışmalılar.

Gençliği Atatürk ruhuyla donatmak ve ulusal sorumlulukların bilincine varmak için ortaya konulmuş Gençliğe Hitabe ve ‘Andımız’ (kaldırılmış) olsa da bütün halkımızın ve öncelikle gençlerimizin benliğinde büyük gurur ve kıvanç yaratmakta ve bayraklaşmaktadır. Ulusal gücümüze heyecan veren, benlik kazandıran maşlarımız hepimizindir. Toplumu ulusal değerlerle güçlendirmek ve ufkunu yüceltmek gerekir.

Şair Orhan Asena’nın sözünü analım:

“… Atatürk bir ufkun adı, dağın değil,

Dağ durur, oysa ufuk yürür.

Her ufukta Atatürk büyür.

Her ufukta yenilenir bir kez” diyerek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’üncü yılını heyecanla kutlayarak, Büyük Önder Atatürk’ü saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.