FİZİBİLİTE RAPORUNA NE OLDU?

Aydın’daki Çıldır Havaalanı’nın tarifeli uçuşlara açılması yönündeki mücadele uzun yıllardır sürüyor. Bu konuda Aydın Ticaret Odası’nca (AYTO) 2016 yılında hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmuştu.

2016’dan 2021’e kadar geçen süre zarfında Çıldır’ın tarifeli uçuşlara açılması konusunda herhangi bir somut gelişme olmadı. 21 Haziran 2021 tarihinde AYTO’da bir toplantıya katıldık. Toplantının başlığı ‘Çıldır Havaalanı’nın Yolcu Trafiğine Açılması Fizibilite Projesi’ idi. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteğiyle AYTO’nun koordinasyonunda yapılacak çalışma Aydın kamuoyunu umutlandırmış, çalışmanın sonuçlarının 2021 yılı Ağustos ayında kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edilmişti.

2021’in Ağustos’u geçeli çok oldu. Neredeyse 2022’nin Ağustos’u gelecek ama henüz kamuoyuna açıklanması beklenen ‘fizibilite raporu’ndan ses seda yok. Hâl böyle olunca başlıktaki soruyu soramadan edemiyor insan: fizibilite raporuna ne oldu?

***

‘İstemezükçü’ zihniyeti dışarıda tutarsak kalbi Aydın’la çarpan herkes Çıldır’ın tarifeli uçuşlara açılmasını, İzmir’e veya başka bir kente bağımlı olunmadan İstanbul’a, Ankara’ya uçuş yapılabilmesini arzu ediyor. Bir hakkı teslim etmek gerekir ki, bu konuda en büyük çabayı harcayan isimlerin başında da aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi olan AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken geliyor. Fakat havaalanı konusunda görüyoruz ki, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının ya da belli bir kesimin talebi yeterli gelmiyor, karar verici mekanizma ikna edilemiyor.

Bunun için siyaset kurumunun, özellikle de iktidar partisinin milletvekillerinin tek vücut olup masaya yumruğunu vurması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde, birtakım bahaneler üretmek suretiyle yol alınamayacağı bugüne kadar yaşanan tecrübelerle sabit.

***

Havaalanının açılma girişimleri karşısında ‘Aydın – İzmir arası 45 dakika. Havaalanına ne gerek var?’ tarzı söylemlerle olumsuz propaganda yapan kişilere karşı yeni açılan Rize – Artvin Havalimanı’yla (deniz doldurularak yapılan havaalanı) Trabzon Havalimanı arasındaki mesafenin yaklaşık 80 kilometre olduğunu da bu yazıda hatırlatmadan geçmek olmaz.

Sözün özü Aydın halkı havaalanı konusundaki fizibilite raporunun içeriğini ve havayolu ulaşımı hasretinin ne zaman biteceğini çok merak ediyor.

İyi hafta sonları…