BENİM GÖZÜMDEN TUNÇ AYTUR

Önceki gün Aydın Barosu eski başkanlarından Tunç Aytur’un vefatının 7’nci yıldönümüydü. Aydın’da uzun yıllar serbest avukatlıkla uğraşan Aytur, hukukçu kimliği kadar siyasetçi kimliğiyle öne çıkan bir isimdi.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından siyasi partilerin yeniden açıldığı süreçte Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Aydın’daki örgütlenmesinde önemli rol oynayan Aytur, 2008 – 2011 yılları arasında CHP Aydın İl Başkanlığı görevini sürdürdü.

Rahmetli dedem Yusuf Büyükçoban’la olan hukuklarından dolayı benim kendisini tanımam o yıllara dayanır. Evlerine konuk olup değerli eşi, emekli öğretmen Semiha Aytur’un kahvesini çok içmişizdir.

***

2009 yerel seçimlerine gidilirken CHP Aydın İl Başkanı Tunç Aytur idi. O seçimlerde Aydın Belediye Başkanlığı’nı 32 yıl aradan sonra CHP kazanmış, 2002 ve 2007 milletvekili seçilen Özlem Çerçioğlu, Aydın Belediye Başkanlığı yarışında ipi önde göğüslemişti. Yine yanlış hatırlamıyorsam, 17 ilçeden 12’sinde CHP’li belediye başkanları göreve gelmişti. İl belediyesi ve ilçe belediyelerinin yanı sıra pek çok belde belediye başkanlığı seçiminde de başarılı sonuçlar elde edilmişti. 2010 referandumunda da Aydın, ‘hayır’ oyunun yüksek çıktığı illerin başındaydı. Demem o ki, Aydın’da CHP’nin kökleşmesinde ve başarı elde etmesinde rahmetli Tunç Aytur’un rolü büyüktür.

***

2011 Haziran’ında yapılan genel seçimlerde milletvekili adayı olabilmek için görevinden istifa eden Aytur, yerini, yine geçtiğimiz yıllarda rahmetli olan Hulusi Şahinci’ye bırakmıştı.

2011’de önseçime giren Aytur, ilk 8’de yer almaya yetecek oy oranına ulaşamadı ne yazık ki. Bana göre sıralamaya girip parlamenter olması gereken isimlerin başındaydı ama olmadı. Bu da kaderin bir cilvesiydi herhalde…

***

Aydın siyasetinden dürüstlüğüyle, dışarıdan son derece ‘resmî’ bir duruş sergilemesine rağmen yüreği pırıl pırıl, beyefendi bir kişiliğe sahip olmasıyla öne çıkan, her siyasi kesimden insanın ‘iyi insandı’ dediği ve diyeceği bir Tunç Aytur geldi geçti.

Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum…