HAVAALANI HASRETİ

Aydın kent merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Çıldır Havaalanı’nın tarifeli uçuşlara açılması meselesi yıllardan beri kamuoyunun gündeminde. Bu konuda çok şeyler söylendi, yazıldı. Çok sözler verildi ancak bir türlü somut bir gelişme kaydedilmedi.

Bu satırların yazarı ben ve pek çok meslektaşımız havaalanı konusunu defalarca gündeme getirdi. Aydınlılar, İzmir’e muhtaç olmadan, Çıldır Havaalanı’ndan İstanbul’a, Ankara’ya havayoluyla ulaşana kadar bıkmadan usanmadan bu meseleyi gündeme getirmeye devam edeceğiz.

***

Aydın, il genelinde barındırdığı bir milyonu aşkın nüfusuyla, turizm potansiyeliyle, sanayisiyle, üniversitesiyle Çıldır Havaalanı’nın tarifeli uçuşlara açılmasını sonuna dek hak ediyor. Bütün bu gerçeklik ortadayken hâlâ daha “Aydın, İzmir’e çok yakın” savunması üretenleri doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.

***

Aydın – İzmir arasındaki mesafe, 100 küsur kilometre. Anadolu’da birbirine bu mesafede hatta daha yakın olan şehirlerde havaalanı bulunuyor. Hatta onu da geçtim, örneğin Balıkesir’de hem il merkezinde hem de Edremit Körfezi’nde havaalanı var. Şu an sanıyorum yalnızca Edremit Körfezi’ndeki Koca Seyit Havaalanı aktif vaziyette. Ama bir dönem her ikisinin de çalıştığını biliyorum.

***

Yine Çanakkale’de hem merkezde hem de Gökçeada’da havaalanı bulunuyor. Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkünken Aydın’ın İzmir’e yakın olduğu tezini işleyerek, havaalanının açılmasına muhalefet etmek, makul ve mantıklı bir gerekçe olmaktan uzaktır.

Çıldır için kamuoyu oluşturmaya devam edeceğiz…